×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

نوشتن SOP

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

نوشتن SOP

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ نوشتن SOP

همیشه وقتی برای یافتن بورسیه‌ها و موقعیت‌های تحصیلی و شغلی در دانشگاه‌ها یا شرکت‌های کوچک و بزرگ دنیا اقدام می‌کنید، علاوه بر مدارک تحصیلی، ریزنمرات ورزومه یا Cv، باید متن مفصل‌تر دیگری نیز درباره‌ی خودتان بنویسید و برای هیأت تصمیم‌گیرنده بفرستید؛ نوشته‌ای که گذشته‌ی شما و اهداف‌ آینده‌تان را به‌خوبی به آن‌ها بشناساند تا بتوانند مبتنی بر آن بهترین داوطلب را از بین متقاضیان انتخاب کنند. به این نوشته در زبان فارسی معمولاً انگیزه‌نامه می‌گویند و در دیگر نقاط دنیا نیز ممکن است چیزی با نام motivation letter،cover letter ، یا SOP از شما خواسته شود که البته تفاوت‌هایی جزئی نیز با هم دارند.

نکته‌ی مهم آن‌ است که معمولاً مهارت‌ها و سوابق تمام کسانی که برای یک جای‌گاه تحصیلی یا شغلی درخواست می‌دهند، بسیار به هم نزدیک و مشابه است. اما آن‌چه شما را متفاوت می‌کند ویژگی‌های شخصی، و انگیزه و اهداف شماست. شما در رزومه نمی‌توانید جزئیات تجارب کاری خود را توضیح دهید و یا دیدگاه‌تان را درباره‌ی یک موضوع بیان کنید. هیأت‌های تصمیم‌گیرنده برای استخدام نیروی کار، یا ارائه دهندگان بورسیه‌های دانشجویی، می‌خواهند بدانند که داوطلبان، تا چه اندازه به موضوع کار آن‌ها علاقه‌مند هستند و چه آرزوها و اهدافی را در آن مسیر دنبال می‌کنند. چرا که احتمالاً هرچه افراد مشتاق‌تر و هدف‌مندتر باشند، بهتر کار خواهند کرد و بازدهی بالاتری خواهند داشت.

برای نوشتن انگیزه‌نامه‌ی تأثیرگذار، باید نویسنده و ویراستار خوبی باشید. در بسیاری مواقع، افراد حرفه‌ای و توان‌مند، تنها به دلیل این‌که نتوانسته‌اند انگیزه‌نامه‌ی خوبی بنویسند، حتی شانس دعوت شدن به مصاحبه را هم از دست داده‌اند و رقبای ضعیف‌ترِ آن‌ها جایگاه‌های خوب را به دست آورده‌اند. پس این بخش از فرآیند اپلای کردن را دست‌کم نگیرید و حتی اگر خودتان انگیزه‌نامه‌ی خود را نوشته‌اید، حتماً از یک متخصص بخواهید که آن را بازخوانی و ویراستاری کند. نویسندگان حرفه‌ای‌ِ انگیزه‌نامه، می‌توانند با تغییر چند کلمه یا جمله، تأثیرگذاری متن را در ذهن خواننده به قدری افزایش دهند که پس از خواندن آن، شما به عنوان یک داوطلب با‌لقوه، هرگز از خاطر او پاک نشوید.

می‌توانید از اینکارنت برای پیدا کردن متخصصان این حوزه کمک بگیرید و نوشتن انگیزه‌نامه‌ی خود را از صفر تا صد به آن‌ها بسپارید.

مهارت‌های مورد نیاز نویسنده‌ی انگیزه‌نامه

مهارت‌های مورد نیاز یک نویسنده‌ی انگیزه‌نامه شامل موارد زیر می‌شود:

 •  تسلط کامل بر زبان مورد نظر، اصول آیین نگارش و تکنیک‌های ویراستاری در آن زبان (فارسی، انگلیسی یا دیگر زبان‌ها)؛

 • مهارت در نویسندگی خلاق و داشتن دایره‌ی واژگان وسیع؛

 • مهارت در ترجمه‌ی فارسی به دیگر زبان‌های مقصد؛

 • آشنایی کامل با تفاوت‌های Cover letter، Motivation letter و SOP و شکل محتوایی و ساختاری هرکدام از آن‌ها؛

 •  آشنایی کامل با استانداردهای انواع انگیزه‌نامه برای مقاصد مختلف، از نظر طول نامه، فونت و سایز مناسب، و میزان جزئیات مورد نیازی که باید در هر نامه به آن‌ها اشاره شود؛

 • آشنایی نسبی با تخصصی که موضوع محوری انگیزه‌نامه است یا مهارت در جست‌وجوی اینترنی برای آشنایی با مسائل کلیدی آن حوزه و انتظارات کارفرمایان و اساتید دانشگاه؛

 • نظم و حفظ صداقت در انجام کار.

 

تحصیلات مرتبط با نوشتن SOP

متخصصانی که در زمینه نگارش انواع انگیزه‌نامه‌ها فعالیت می‌کنند، ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • مقاطع کاردانی تا دکتری رشته‌های زبان: زبان و ادبیات انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی و مترجمی؛

 • تحصیل در کشورهای دیگر و تسلط  یافتن بر(گفتار و نوشتار) زبان‌های خارجی.

وظایف مورد انتظار از نویسنده‌ی انگیزه‌نامه

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک نویسنده‌ی انگیزه‌نامه انتظار دارید:

 • ارائه‌ی مشاوره درباره‌ی چگونگی نگارش یک انگیزه‌نامه‌ی خوب و استاندارد و راه‌های مؤثرنویسی؛

 • ویراستاری انگیزه‌نامه‌های نوشته شده توسط داوطلب و کمک برای بهبود نامه‌ها در راستای اهداف معین او؛

 • ترجمه‌ی نسخه‌ی فارسی انگیزه‌نامه‌هایی که توسط خود داوطلب نوشته شده‌اند، به زبان مقصد که معمولاً انگلیسی است؛

 • گفت‌وگو با داوطلب برای پرس‌وجو و ثبت سوابق کاری، موقعیت فعلی، و برنامه‌های آتی او برای نوشتن صفرتاصد یک انگیزه‌نامه؛

 • تایپ و استانداردسازی ظاهری نامه.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت نوشتن SOP

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی یک نویسنده‌ی انگیزه‌نامه تأثیرگذار است:

 • نگارش انگیزه‌نامه برای سطوح متفاوت دانشگاهی: اگر برای کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی یا رزیدنسی پزشکی قصد نگارش انگیزه‌نامه دارید، باید بدانید که هزینه‌ی نگارش هریک متفاوت است. هزینه‌ی نگارش یک sop حرفه‌ای برای مقطع کارشناسی ارشد ارزان‌تر از مقاطع بالاتر است؛

 • زمان خدمات نگارش انگیزه‌نامه: برای نگارش انگیزه‌نامه‌ها عموماً زمان معینی تعریف شده چرا که تعداد کلمات هر انگیزه‌نامه‌ای برای دانشگاه‌ها از پیش مشخص شده است. نتیجتاً اگر نگارش انگیزه‌نامه به‌صورت فوری و در مدت زمان کوتاهی انجام گیرد، هزینه‌ی آن بالاتر است؛

 • بسته ویژه نگارش SOP شخصی‌سازی شده: شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های نگارش SOP از بسته‌های شخصی‌سازی شده استفاده کنید. یعنی با توجه به مدارک و علایق خود، متن را تغییر و شخصی کنید. در این صورت هزینه‌ی کم‌تری می‌پردازید ولی احتمال دارد تأثیر مثبت خود را نداشته باشد؛

 • نگارش کامل انگیزه‌نامه: اگر تمایل داشته باشید از صفر تا صد انگیزه‌‌نامه‌ی شما منحصر و مربوط به شما و تحصیلات و علایق شما باشد، می‌توانید تمامی نگارش آن را به متخصصین این حوزه بسپارید. در این صورت هزینه‌ی بالاتری را می‌پردازید اما احتمال پذیرفته شدن با این نوع انگیزه‌نامه‌ها بیش‌تر است؛

 • ویرایش و ویراستاری انگیزه‌نامه: با این‌که ویرایش انگیزه‌نامه دست‌کم از نگارش آن ندارد، هزینه‌ی آن کم‌تر است.

نکته‌ها و هشدارها

 • خلاصه بنویسید.

 • از دروغ‌بافی و داستان‌پردازی قطعاً خودداری کنید.

 • متن خود را چندین بار بازنویسی کنید.

 • استفاده از چاشنی طنز در جای مناسب خالی از اشکال است.

 • از ارائه‌ی توجیه ضعیف برای نمره‌های پایین خود بپرهیزید.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت نویسنده انگیزه‌نامه استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش نویسنده‌ی انگیزه‌نامه

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان نویسنده‌ی انگیزه‌نامه

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"