×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

راهنمای تور داخلی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

راهنمای تور داخلی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ راهنمای تور داخلی

اگر قصد دارید بخشی از اوقات فراغت خود را در طبیعت سپری کنید، یا می‌خواهید گشت و گذاری در شهر یا روستایی دور از محلِ زندگی‌تان داشته باشید، و یا حتی اگر می‌خواهید آخر هفته را در موزه‌ها و آثار تاریخی شهر خودتان قدم بزنید، همراهی یک راهنمای گردش‌گری بی‌تردید سفری لذت‌بخش‌تر برای شما خواهد ساخت. احتمالاً نخستین چیزی که از تصور یک راهنما در سفر به ذهن می‌رسد، فردی است که با صدایی رسا عده‌ای را اطراف خود جمع می‌کند؛ هم‌قدم با آن‌ها راه می‌رود و تاریخ‌ها، نام‌ها و داستان‌هایی از هرآنچه در اطراف دیده می‌شود ارائه می‌کند. البته مهم‌ترین ویژگی یک راهنما همین است که اطلاعات مستند و مفیدی از اماکن گردش‌گری داشته باشد و بتواند به پرسش‌های گردش‌گران پاسخ دهد؛ اما این تمام ماجرا نیست.

از یک سو، راهنما به شما کمک می‌کند که علاوه بر دیدن آثار مهم و شناخته‌شده‌ی گردش‌گری که شاید خودتان هم بتوانید با جست‌وجو در اینترنت اطلاعاتی درباره‌شان به دست آورید با فرهنگ، زبان، پوشاک و خوراک رایج منطقه‌ای که به آن سفر کرده‌اید نیز آشنا شوید. می‌توانید به جای سر زدن به بازارهای توریستی و رستوران‌های لوکس، که اغلب همه جا شبیه به هم هستند، از یک راهنمایِ آشنا با منطقه بخواهید که صنایع، بازارها و رستوران‌های محلی را به شما نشان دهد تا شیوه‌ی زندگیِ روزمره‌ی مردم محلی را ببینید و زیست آن‌ها را از نزدیک تجربه کنید. علاوه بر این ممکن است برای خرید یا برقراری ارتباط با بومیان، به کمک یک راهنمایِ مسلط به زبان و گویش مردم آن ناحیه احتیاج پیدا کنید. از سوی دیگر، از آنجا که راهنمای گردش‌گری به مسیرها، مسافت‌ها، مناطق جغرافیایی و پراکندگی اماکنِ دیدنی  کاملاً مسلط است، می‌تواند شما را در زمان‌بندیِ سفر و استفاده‌ی بهینه از وقت‌تان برای دیدن بیش‌ترین و مهم‌ترین اماکن یاری کند.

همراه داشتن راهنمای خبره در سفرهای طبیعت‌گردی به شما احساس امنیت خواهد داد. در این‌گونه سفرها راهنما با توجه به اطلاعاتی که درباره‌ی جغرافیا، گیاهان، جانوران و خطرات احتمالی منطقه دارد، شما را در مسیریابی درست، انجام فعالیت‌های فیزیکی و رعایت نکات ایمنی همراهی می‌کند. اگر به بوم‌گردی، گشت‌ نجومی، زمین‌گردش‌گری، گردش‌گری درمانی، سلامت یا ورزشی می‌روید، در کنار لذت بردن از طبیعت، حتماً از راهنمایی که همراه شماست چیزهای جالب زیادی هم یاد خواهید گرفت.

بسیاری از ما زمانی که در سفر هستیم، به تمام جزئیات اطراف‌مان خیلی خوب توجه می‌کنیم؛ اما شهر و روستایِ خودمان را هنوز به خوبی ندیده‌ایم. یکی از شیوه‌هایِ رایج در گردش‌گری مدرن، پیاده‌روی شهری است. کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرها، میدان‌ها، مجسمه‌ها، پارک‌ها، زیارت‌گاه‌ها و مساجد، نام خیابان‌ها و کوچه‌ها، نمادهای معمارانه‌ای مثل سردرها، کاشی‌کاری‌ها و آجرچینی‌ها، حتی دیوارنویسی‌های یک شهر، حاوی اطلاعات فرهنگی، اجتماعی و تاریخیِ بسیار جالبی هستند. همراه با یک راهنمای گردش‌گری شهری می‌توانید چند ساعت در شهرتان قدم بزنید وچیزهایی را ببینید که پیش از این بی‌‎توجه از کنار آن‌ها عبور می‌کردید.

مهارت‌های مورد نیاز راهنمای تور

مهارت‌های مورد نیاز راهنمای تور  شامل موارد زیر است:

 • مهارت در انجام کمک‌های اولیه؛

 • آشنایی با منطقه‌ی جغرافیایی و مسیرهای سفر؛

 • آمادگی جسمانی لازم برای فعالیت‌های فیزیکی؛

 • توانایی پاسخ‌گویی به پرسش‌های مسافران درباره‌ی منطقه؛

 • آشنایی با فرهنگ و زبان بومی، خوراک‌ها، اقامت‌گاه‌ها، خطرات و شیوه‌ی زندگی در منطقه‌ی طبیعی مورد نظر؛

 • ویژگی‌های فردی یک راهنمای خوب: قدرت بیان خوب، اعتمادبه‌نفس، قاطعیت، روحیه‌ی مدیریت و سرپرستی، مسؤولیت‌پذیری، آینده‌نگری، صداقت و وفاداری، آرامش در رفتار و انعطاف‌پذیری، تسلط به چند زبان و گویش.

تحصیلات مرتبط با راهنمای تور داخلی

راهنمایان تورهای داخلی ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت جهان‌گردی، گرایش‌های برنامه ریزی توسعه و بازاریابی؛

 • دارندگان کارت راهنمای گردش‌گری (ایران‌گردی و جهان‌گردی).

وظایف مورد انتظار از راهنمای تور

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از راهنمایان تور انتظار دارید:

 • همراهی مسافران در تمام طول سفر، پاسخ‌گویی به پرسش‌های آنان و حل مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید؛

 • کمک به گردش‌گر برای انتخاب و انجام فعالیتی که مناسب بودجه، توانایی و علایق او باشد؛

 • ارائه‌ی اطلاعات دقیق تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی و امنیتی؛

 • مطلع کردن مسافران از هرگونه تغییر احتمالی در برنامه‌ها؛

 • برقراری نظم، آرامش و فضای دوستانه در گروه؛

 • نظارت بر اجرای درست و به‌موقع برنامه‌ها.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت راهنمای تور داخلی

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی راهنمای تور داخلی تأثیرگذار است: 

 • مسافت: هرچه مسافت مقصد سفر از مبدأ بیش‌تر باشد، هزینه‌ی همراهی راهنمای تور افزایش می‌یابد؛

 • مدت زمان سفر: هر چه مدت زمان سفر و به طبع آن مدت زمان حضور راهنما در کنار مسافران بیش‌تر باشد هزینه‌ افزایش می‌یابد؛

 • مهارت‌ها: به‌طورکلی میزان تحصیلات و آموزش‌هایی که راهنما در زمینه‌ی گردش‌گری دیده است بر هزینه‌ی نهایی تأثیرگذار است؛

 • داشتن مهارت یا دانشی خاص: برای سفرهایی مانند گشت‌های نجومی، ژئوتوریسم، اکوتوریسم یا تورهای ورزشی نیاز به حضور یک راهنمای متخصص دارید، که برای همراهی راهنمایان تورهای تخصصی معمولاً هزینه‌ی بیش‌تری پرداخت می‌شود؛

 • منطقه‌ی موردنظر برای سفر: در حوزه‌ی توریسم هرچه منطقه ناشناخته‌تر باشد، تعداد راهنمای آشنا به آن کم‌تر و معمولاً هزینه‌ی همراهی راهنمایان بالاتر است.

نکته‌ها و هشدارها

 • مطمئن شوید که راهنمای تور، کارت راهنمای گردشگری معتبر دارد.

 • مطمئن شوید که راهنمای تور با منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید کاملاً آشناست.

 • اگر از میان حرفه‌ای‌های اینکارنت راهنمای گردش‌گری استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش راهنمای تور

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان راهنمای تور

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"