×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

جوشکاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

ثبت نام به عنوان جوشکار

جوشکاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ جوشکاری

آیا می‌دانید که «عصر فلز»، از زمان کشف فلز توسط انسان شروع نشده است؟! تعجب نکنید؛ درست است که پیدایش فلزات تأثیر بسیار مهمی بر زندگی انسان داشته است، اما این تأثیر درواقع از زمانی آغاز شد که انسان ‌توانست فلز را با حرارت ذوب کند، به آن فرم بدهد، و از آن ابزار بسازد. ساخت و تولید ابزارهای فلزی زندگی بشر را وارد دوره‌ی جدیدی از تمدن کرد که تا همین امروز ادامه یافته است.

کافی ست همین‌الان هرکجا که هستید، کمی فکر کنید، یا فقط به دوروبرتان نگاه کنید، تا کاربرد وسیع فلزات را ببینید.اسکلت ساختمانیکه در آن نشسته‌اید،در و پنجره‌ها،لوله‌کشی‌های گازو آب، کمدها و کابینت‌های فلزی، خودروها، کشتی‌ها، هواپیما و فضاپیماها و بسیاری از ماشین‌آلات صنعتی، همگی از فلزات ساخته‌شده‌اند. به‌این‌ترتیب، امروزه برش‌کاری و اتصال فلزات، به یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت و تولید در اغلب صنایع تبدیل‌شده است؛ و جوشکاری، که روشی برای متصل کردن فلزات به یکدیگر است، در تمامی این صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تکنیک‌های مختلفی برای اتصال فلزات به روش جوش، وجود دارد. معمولاً لازم است ابتدا قطعات فلز به‌اندازه‌ی کافی حرارت ببینند، ذوب شوند، و سپس در حالت مذاب، به یکدیگر متصل شوند تا پس از سرد شدن، به‌صورت یک قطعه‌ی یکپارچه دربیایند. در جوشکاری، گاهی از حرارت تولیدشده توسط جریان‌های الکتریکی برای ذوب فلزات استفاده می‌شود، و گاهی هم فرایندهای شیمیایی مثل احتراق یک گاز، انرژی موردنیاز برای این کار را فراهم می‌کنند.

البته گونه‌ی دیگری از جوشکاری به نام جوشکاری غیر ذوبی، یا جوشکاری حالت‌جامد نیز وجود دارد، که در آن با بهره‌گیری از فرایندهای مکانیکی مثل اصطکاک یا ضربه، فلزات را به شکل خمیری درمی‌آورند و سپس با اعمال فشار، قطعات را به هم متصل می‌کنند.

اگر به خدمات جوشکاری نیاز دارید، می‌توانید متخصصان باتجربه‌ی این حرفه را در اینکارنت پیدا کنید، درباره‌ی چگونگی انتخاب فلز و نوع جوشکاری موردنیاز برای کارتان با آن‌ها مشورت کنید؛ و تمام مراحل اتصال فلزات مختلف، از آماده‌سازی و برش قطعات گرفته، تا مونتاژ و جوشکاری را به آن‌ها بسپارید.

مهارت‌های مورد نیاز جوشکار

مهارت‌های موردنیاز یک جوشکار شامل موارد زیر است:

 • شناخت انواع فلزات و ویژگی‌های آن‌ها؛

 • توانایی خواندن طرح‌ها و دستورالعمل‌های مهندسی؛

 • آشنایی کامل با اصول و تکنیک‌های انواع جوشکاری، شامل: جوشکاری گاز، جوشکاری برق، جوشکاری حالت‌جامد، جوشکاری مقاومتی و دیگر انواع متفرقه؛

 • مهارت در آماده‌سازی، برش، لبه‌سازی و مونتاژ لوله‌های فولادی و دیگر قطعات فلزی، جهت جوشکاری؛

 • مهارت در جوشکاری آلیاژهای فلزات مختلف مانند آلومینیوم، برنج، مس، و غیره

 • مهارت در جوشکاری لوله‌ها، مخازن، و سازه‌های فولادی؛

 • مهارت در بازرسی قطعات جوشکاری شده به روش چشمی ؛

 • مهارت در بازرسی قطعات جوشکاری شده با استفاده از ابزار دقیق (مانند: میکرومتر)؛

 • مهارت در راه‌اندازی دستگاه جوشکاری و ایجاد قوس الکتریکی توسط آن؛

 • آشنایی کامل با اصول ایمنی در هنگام جوشکاری.

تحصیلات مرتبط با جوشکاری

جوشکار ها ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل مقطع دیپلم از هنرستان‌های کاردانش در رشته‌ی جوشکاری؛

 • فارغ‌التحصیل مقطع دیپلم از هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای در یکی از رشته‌های صنایع فلزی، ساخت‌وتولید، یا تأسیسات ساختمان؛

 • فارغ‌التحصیل مقطع کاردانی یا کارشناسی، در یکی از رشته‌های جوشکاری، صنایع فلزات، بازرسی جوش، یا مهندسی جوش؛

 • فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد، در رشته‌ی مهندسی متالوژی و مواد، گرایش جوشکاری؛

 • ممکن است به‌صورت تجربی و با کارآموزی در کنار استادکاران جوشکار مهارت‌های موردنیاز را کسب کرده باشند.

وظایف مورد انتظار از جوشکار

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک جوشکار انتظار دارید:

 • ارائه‌ی مشاوره‌ برای انتخاب فلز و روش جوش مناسب در پروژه‌های مختلف؛

 • برش، مونتاژ و آماده‌سازی فلزات برای جوشکاری در صنایع مختلف، مانند:در و پنجره‌سازی، لوله‌کشی، صافکاری ماشین، کشتی‌سازی، صنایع پتروشیمی، و غیره؛

 • انجام آزمایش‌های کنترل کیفی بر مبنای استانداردهای بین‌المللی و تعیین کیفیت قطعه کار؛

 • بررسی علل تخریب در اتصالات و ارائه‌ی روش‌های مناسب برای جلوگیری تخریب در اتصالات جوشکاری.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت جوشکاری

موارد زیر در قیمت پیشنهادی یک جوشکار تأثیرگذار است:

حجم و مدت‌زمان کار: مهم‌ترین عاملی که در تعیین قیمت خدمات جوشکاری مؤثر است، حجم‌کار و مدت‌زمان انجام پروژه است. یعنی هرچه پروژه‌ی جوشکاری بزرگ‌تر باشد، به نیروی کار بیش‌تر یا ساعات کاری طولانی‌تر نیاز خواهد داشت، که هزینه‌ی خدمات جوشکاری را بالا می‌برد؛

جنس فلز: قیمت جوشکاری با فلزات و آلیاژهای مختلف، باهم متفاوت است؛

نوع تجهیزات: نوع دستگاه‌های جوشکاری، نوع اشعه، نوع گاز مصرفی، و دیگر تجهیزاتی که در جوشکاری مورداستفاده قرار می‌گیرند، بر قیمت تمام‌شده‌ی کار تأثیرگذار است؛

محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است قیمت خدمات لوله‌کشی در شهرهای مختلف، متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت جوشکار استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت اطمینان حاصل کنید.

ثبت رایگان سفارش جوشکار

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان جوشکار

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"