×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش پیانو

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش پیانو

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش پیانو

شاید تابه‌حال دست به هیچ سازی نبرده باشیم و راه نواختن موسیقی را بسیار دورودراز بدانیم. شاید از این‌ که توانایی یا مهارت نواختن هیچ‌یک از آلات موسیقی را نداریم حسرت خورده باشیم. شاید بارها در خیالات خود پشت یک پیانوی بزرگ کلاسیک نشسته باشیم و جمعیت عظیمی از بینندگان کنسرت را از هنر نوازندگی سولوی خود به وجد آورده باشیم (یا بارها خود را جای «تام» گذاشته و «جری» را با نواختن پیانو تنبیه کرده باشیم)؛ اما همه‌ی ما در گره‌خوردگی دیرباز موسیقی به ذهن و جان‌مان هم‌داستانیم.
گاهی موسیقی را آرامش‌بخش ساعات بی‌قراری می‌دانیم و گاهی شادی‌مان را با آن پایکوبی می‌کنیم. ابعاد گوناگون موسیقی، آگاهانه یا ناخودآگاه ابعاد گوناگون موسیقی بر ما اثر می‌کنند؛ حال و هوایمان را عوض می‌کنند و حتی گاهی چنان تغییرمان می‌دهند که پس از شنیدن یک قطعه، خود را عاشق‌تر، غمگین‌تر، یا عصیان‌گرتر از پیش می‌یابیم. معجزه‌ی نواختن موسیقی از شنیدن آن هم فراتر می‌رود. نواختن، روح آفرینش و خلاقیت را در ما زنده می‌کند و راه بروز احساساتی را ممکن می‌سازد که به واژه نمی‌آیند. به گفته‌ی پژوهشگران یادگیری موسیقی بر عملکرد ذهن و مغز نیز اثر می‌کند و مهارت‌های حرکتی و استدلالی افراد را به طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

مادر سازها: پیانو 
پیانو یا پیانوفورته، نام‌دارترین ساز صفحه‌کلیددار است. پیانو در لغت به معنای «ملایم» و فورته به معنای «رسا»ست. در دنیای موسیقی، پیانو به‌عنوان مادر سازها شناخته می‌شود و دارای گسترده‌ترین بازه‌ی فرکانس صوتی‌ست.
شاید دیده یا شنیده باشید که نوازندگان پیانو، کنترل حیرت‌آوری بر عمل‌کرد نیم‌کره‌های مغزشان دارند و قادر به انجام هم‌زمان حرکات متفاوت دقیقی با دست چپ و راست‌شان هستند. نه تنها هنگام نواختن ساز، بلکه در امور روزمره نیز پیانیست‌ها می‌توانند، هم‌زمان، چند کار مختلف را مدیریت یا اجرا کنند. کاری که برای افراد عادی و بدون تمرین بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است. در واقع به‌طور طبیعی یکی از نیم‌کره‌های مغز انسان، از هنگام تولد، آمادگی و توانایی بیش‌تری برای انجام فعالیت‌های حرکتی دارد و تا آخر عمر هم این برتری و ترجیح (مثلاً در مورد دستی که با آن می‌نویسیم) باقی می‌ماند، اما با تمرین پیانو - یعنی خواندن هم‌زمان دو ردیف از نت‌ها و اجرای هر کدام با یکی از دست‌ها – توانایی‌های هر دو نیم‌کره‌ی مغز با هم رشد کرده و تقریباً برابر می‌شوند. همچنین ارتباط فیزیکی بین دو نیم‌کره نیز، پس از مدتی تمرین، نزدیک به 40 درصد افزایش پیدا می‌کند.
این ارتقاء موجب می‌شود که تبادل اطلاعات بین بخش‌های مختلف مغز بالا رفته و به بهبود مهارت تفکر انتزاعی، بهبود تمرکز و توجه، نوآوری، و توانایی حل مسائل پیچیده بیانجامد. یک پژوهش علمی نشان داده است که فعالیت مغزی نوازندگان پیانو هنگام انجام کارهای ذهنی مثل بازی شطرنج، یا حل مسائل ریاضی و مهندسی تا 34% بیشتر از افراد عادی است. در یک پژوهش دیگر درباره‌ی میزان هوش مبتدیانی که شروع به آموختن پیانو کرده‌اند نیز دیده شده است که 9 ماه پس از شروع فراگیری دروس پیانو نمره‌ی IQ افراد (به طور میانگین) 3 درجه افزایش یافته است.
آموختن موسیقی، به ویژه پیانو را هرچه زودتر آغاز کنیم نتایج بهتری خواهیم گرفت. چرا که پتانسیل مغز انسان برای تغییر در کودکی بیشینه، و اثر آموزش در کودکی پایدارتر است. اما یادگیری موسیقی در بزرگسالی هم مزایایی دارد که کم‌تر به آن توجه می‌شود. مثلاً بزرگسالان به میل خود آموزش می‌بینند و در نتیجه با انگیزه و حوصله‌ی بیشتری تمرین می‌کنند؛ منطق و درک ریاضی آن‌ها به بلوغ کامل رسیده و مفاهیم پیچیده‌ی تئوری موسیقی را بهتر درک می‌کنند؛ افزون بر این بزرگسالان در مهارت‌های ذهنی و بدنی مانند خواندن یا کنترل ماهیچه‌هایشان هم قوی‌تر از کودکان هستند.
برخی ویژگی‌های فیزیکی مانند داشتن انگشتان کشیده و ظریف یا داشتن ماهیچه‌های منعطف هم در یادگیری پیانو مؤثر هستند، اما در نهایت همیشه تمرین، پشت‌کار و انگیزه بر استعداد اولویت دارد. در نهایت هیچ‌وقت دیر نیست. هرچند یادگیری پیانو نیازمند تلاش زیاد است، اما علاقه و اشتیاق، و کمک گرفتن از مدرسان مجرب و کارآزموده هر راهی را هموار و پیمودنش را ساده می‌کند.

 

مهارت‌های مورد نیاز مربی پیانو

مهارت‌های مورد نیاز یک مدرس پیانو شامل موارد زیر می‌شود:

 • آشنایی کامل با تئوری موسیقی؛

 • سلامت شنوایی و مهارت تشخیص نُت‌ها، ریتم‌ها و ملودی‌ها از راه شنیدن؛

 • مهارت نواختن قطعات مختلف موسیقی از روی نت‌های نوشته شده برای پیانو؛

 • قدرت بیان، اعتمادبه‌نفس و توانایی اجرای موسیقی در مقابل دیگران؛

 • آشنایی نسبی با دیگر سازها و سبک‌های موسیقی؛

 • توانایی انجام کار گروهی ؛

 • توانایی برقراری ارتباط مؤثر با هنر‌جویانی از رده‌های سنی متفاوت و آشنایی با شیوه‌های آموزش مناسب برای سطوح و سنین مختلف.

تحصیلات مرتبط با آموزش پیانو

مدرسین پیانو در ایران، اغلب دانش و مهارت‌شان را از راه گذراندن دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد یا زیر نظر استادان و نوازندگان حرفه‌ای به‌صورت خصوصی کسب کرده‌اند. هم‌چنین کسب مدارک زیر، از جمله راه‌های کسب این مهارت است:

 • فارغ‌التحصیل کاردانی حرفه‌ای موسیقی: نوازندگی ساز جهانی؛

 • فارغ‌التحصیل کارشناسی ناپیوسته حرفه‌ای موسیقی: رهبری ارکستر، نوازندگی ساز جهانی؛

 • فارغ‌التحصیل کارشناسی نوازندگی موسیقی جهانی؛

 • فارغ‌التحصیل کارشناسی آهنگ‌سازی؛

 • فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد نوازندگی ساز جهانی؛

 • فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد موسیقی‌شناسی؛

 • فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آهنگ‌سازی.

وظایف مورد انتظار از مربی پیانو

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی پیانو انتظار دارید:

 • آموزش تکنیک‌های مرتبط با سبک‌های مختلف نوازندگی ساز پیانو؛

 • آموزش اجرای صحیح قطعات موسیقی از لحاظ تیونینگ، ریتم، دینامیک، تمپو آگوگیک، سونوریته و موزیکالیته؛

 • آموزش بیان موسیقیایی و اصول اجرا؛

 • آموزش آداب صحنه و اجرای صحنه‌ای؛

 • آموزش گام‌به‌گام نُت‌ها، ریتم‌ها، ملودی‌ها، ضرب و گام؛

 • آموزش سبک‌های مختلف موسیقی ؛

 • آموزش تئوری و عملی موسیقی، متناسب با نیاز هنرجو در هر سطح؛

 • آموزش مباحث مقدماتی (مانند نحوه‌ی صحیح گرفتن ساز در دست، نحوه‌ی صحیح انگشت‌گذاری)؛

 • آموزش اجزای مختلف ساز ؛

 • بررسی مداوم میزان پیش‌رفت هنرجو و تنظیم درس‌ها و تمرین‌ها، متناسب با استعداد هر فرد؛

 • معرفی کتاب‌ها، جزوات و منابع مورد نیاز هنرجو در روند آموزش؛

 • توانایی تنظیم تقویم کاری متناسب با برنامه‌ی هنرآموز.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش پیانو

موارد زیر ممکن است در قیمت پیش‌نهادی آموزش پیانو مؤثر باشند:

 • سطح هنرجو: آموزش ارگ به هنرجویان در سطوح ابتدایی همیشه ارزان‎تر از آموزش پیش‌رفته، آمادگی برای اجرا یا کنسرت است.

 • محل برگزاری کلاس: معمولاً دعوت از استاد موسیقی برای آموزش در منزل، گرچه از اتلاف زمان و هزینه‌های رفت‌وآمد شما جلوگیری می‌کند، اما هزینه‌ی بیش‌تری برای شما خواهد داشت.

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات: خصوصی، نیمه‌خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد هنرجویان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش تا حدودی کاهش پیدا کند.

 • سطح دانش و تجربه‌ی استاد موسیقی: سابقه‌ی کاری استاد در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد ؛ هرچه رزومه‌ی قوی‌تری داشته باشد احتمالاً دست‌مزد بیش‌تری طلب خواهد کرد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد.

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر از حرفه‌ای‌های اینکارنت مربی پیانو استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مربی پیانو

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی پیانو

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"