×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش سوارکاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش سوارکاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش سوارکاری

با صفت نجابت شناخته می‌شود؛ از قدیمی‌ترین حیوانات اهلی‌ست که هزاران سال هم‌دم و هم‌راه انسان بوده و هست: اسب.

با وجود این که بیش‌تر از صد سال است که دنیای صنعتی و ماشینی، استفاده از اسب را از زندگی عادی مردم حذف کرده، علاقه به اسب و سوارکاری هم‌چنان در ذات انسان‌ها باقی مانده است. شاید همه‌ی ما از کودکی رؤیای داشتن اسب و سواری با آن در دشت‌های پهناور را داشته‌ایم؛ شاید خیلی از ما به این رؤیا رسیده‌ایم و بسیاری دیگر از ما هم‌چنان دوست داریم حداقل یک بار این تجربه‌ی لذت‌بخش را به تجارب زندگی خودمان اضافه کنیم. تجربه‌ی سوارکاری، تجربه‌ی یکی شدن با موجود زنده، باهوش و زیبایی‌‌ست که شما را با سرعتی خارق‌العاده از جایی به جای دیگر می‌برد؛ شاید حسی مشابه حس پرواز و حس رهایی از محدودیت‌های انسانی‌.

جدا از فانتزی‌ها و رؤیاهای دوران نوجوانی، سوارکاری هم‌چنان به‌عنوان یک رشته‌ی ورزشی محبوب (و پرورش اسب به‌عنوان یک صنعت درآمدزا) مورد توجه و اقبال مردم قرار دارد. رشته‌های مختلف ورزش سوارکاری (اسب‌دوانی کورس سرعت، پرش با اسب، درساژ، ارابه‌رانی، رودئو و حتی چوگان) همیشه از قدیم، به‌خصوص در قطب‌های پرورش اسب کشور مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد بوده‌اند و خیلی از خانواده‌ها به‌صورت سنتی و نسل‌اندرنسل هم اسب و هم سوارکار پرورش داده‌اند. اما امروزه با افزایش امکانات و محبوبیت این رشته/صنعت، در خیلی از شهرهای مختلف کشور اسطبل‌های پرورش اسب و باشگاه‌های تفریحی و حرفه‌ای سوارکاری تأسیس شده‌اند و دست‌رسی علاقه‌مندان به این رشته افزایش پیدا کرده است.

 برای یادگیری ورزش سوارکاری، قطعاً به مربی‌های باتجربه و بادانش نیاز دارید؛ افرادی که هم تجربه‌ی کار با اسب و شناخت انواع اسب و خلق و خوی مختلف اسب‌ها را داشته باشند، هم به سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف سوارکاری مسلط باشند و هم علاوه بر داشتن مدرک مربی‌گری، دانش و تجربه‌ی کافی برای آموزش سوارکاران مبتدی تا پیش‌رفته را برای هرکدام از رشته‌های سوارکاری داشته باشد.

راستی، شما در دوران کودکی بیش‌تر دوست داشتید شاهزاده را به‌دست بیاورید یا اسب سفیدش را؟

مهارت‌های مورد نیاز مربی سوارکاری

مهارت‌های مورد نیاز یک مربی سوارکاری شامل موارد زیر است:

 • دانش کافی در مورد فیزیولوژی و خلق‌وخوی اسب؛

 • تسلط بر شیوه‌های استاندارد در مربی‌گری سوارکاری و توانایی آموزش دقیق مهارت‌های آن؛

 • آشنایی کامل با ابزارهای مورد نیاز در سوارکاری (پوشش‌های مناسب اسب و پوشش‌های مناسب سوارکاران در رشته‌های مختلف؛

 • توانایی آموزش استاندارد حرکات و مهارت‌ها به سوارکار، و نظارت بر انجام درست آن‌ها؛

 • توانایی تدریس سبک‌های مختلف رشته‌ی سوارکاری به رده‌های سنی متفاوت؛

 • آشنایی با فیزیولوژی ورزشی؛

 • مدیریت جلسات کلاس.

تحصیلات مرتبط با آموزش سوارکاری

مربیان سوارکاری ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل مقطع کاردانی مربی‌گری سوارکاری در دانشگاه علمی‌کاربردی؛

 • کلاس‌های درجه 3 و 2 و 1 مربی‌گری سوارکاری در فدراسیون سوارکاری

وظایف مورد انتظار از مربی سوارکاری

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی سوارکاری انتظار دارید:

 • آموزش مهارت‎های پیش‌نیاز سوارکاری مانند آمادگی جسمانی و اصول ابتدایی تعامل با اسب؛

 • کمک به افزایش استقامت و سرعت واکنش‌های هنرآموز در ارتباط با رفتارهای متفاوت اسب؛

 • کمک به افزایش مهارت‌های ارتباطی و زبان بدن برای ارتباط با اسب؛

 • آموزش مهارت‎های مربی‌گری و آمادگی برای آزمون‌های آن.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش سوارکاری

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی مربی سوارکاری تأثیرگذار است:

 • سطح هنرآموز: آموزش سوارکاری معمولاً در سه ترم مقدماتی، پیش‌رفته‌ی 1 و پیش‌رفته‌ی 2 برگزار می‌شود. سطح مقدماتی همیشه ارزان‎تر از آموزش پیش‌رفته، و آمادگی برای مسابقات است.

 • محل برگزاری کلاس: معمولاً هزینه‌ی کلاس‌هایی که در باشگاه‌های دولتی و عمومی برگزار می‌شوند کمتر از یک‌سوم کلاس‌هایی‌ست که مدرس در باشگاه خصوصی خود برگزار می‌کند.

 • تعداد نفرات: خصوصی، نیمه خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد هنرآموزان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش تا حدودی کاهش پیدا کند.

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس: تجربه و سابقه‌ی کاری مربی در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد.

 • نوع اسب: این که اسب معمولی باشد یا پیش‌رفته و حرفه‌ای در هزینه‌ی آموزش سوارکاری تأثیر دارد.

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد. برای مثال قیمت‌های هر جلسه در تهران بیش‌تر از دوبرابر اکثر شهرستان‌هاست.

نکته‌ها و هشدارها

 • سوارکاری ورزش گرانی‌ست، به‌خصوص اگر می‌خواهید اسب خودتان را داشته باشید. اگر دنبال راهی ارزان‌تر برای آموزش سوارکاری هستید، شاید بهتر باشد از اسب‌های موجود در اسطبل باشگاه استفاده کنید. اما توجه داشته باشید سلامت اسب حتماً تضمین شده باشد.

 • اگر از اسب خودتان استفاده نمی‌کنید، حتماً از سالم و نرمال بودن اسب آموزشی اطمینان حاصل کنید.

 • همه‌ی ما آرزوی داشتن اسبی کامل را داریم، اما حتماً باید توجه داشته باشید که هیچ اسبی کامل نیست. اسب‌ها غالباً نقایص اندامی یا اخلاقی دارند که باید هم در زمان تربیت هر اسب و هم زمان سوارکاری با آن، به خصوصیات و نقص‌های اخلاقی و جسمانی او پی برد. اسب‌ها ممکن است بداخلاق، عصبی، تنبل، یا کله‌شق باشند، یا نقایص اندامی مانند نامتناسب بودن گردن، شکستگی مهره‌ها، سنگینی فک پایین، کوتاه‌تر یا بلندتر بودن طول کمر از حد معمول، یا نامتناسب بودن ارتفاع جلو و پشت داشته باشند. حواس‌تان باشد که تربیت و رفتار با هر کدام از آن‌ها نیاز به روش‌های خاصی دارد.

 • قبل از استخدام مدرس و شروع کلاس‌ها هدف خود را از یادگیری سوارکاری مشخص کنید و مربی خود را بر اساس آن هدف خاص استخدام کنید.

 • پیش از استخدام مربی سوارکاری از او بخواهید اجازه دهد یک یا دو جلسه آموزش او را مشاهده کنید و بعد تصمیم بگیرید آن مربی را استخدام کنید یا نه.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مربی سوارکاری استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مربی سوارکاری

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی سوارکاری

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

واژگان کلیدی

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"