×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش غواصی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش غواصی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش غواصی

 زیرآبی رفتن را همه بلدند، اما غواصی را چطور؟

تجربه‌ی شنا زیر آب و کشف ناشناخته‌های دنیای نیلی‌رنگِ بدون اکسیژن شاید یکی از تجربه‌هایی‌ست که همه‌ی ما دوست داشته‌ایم آن را آزمایش کنیم: حضور در جهانی با ابعاد و رنگ و فضای متفاوت، هم‌زیستی (هرچند کوتاه‌مدت) با موجودات زنده‌ای که در حالت عادی و زندگی معمولی کم‌تر آن‌ها را زنده و در حال حرکت می‌بینیم، و تجربه‌ی غوطه‌ور شدن در حالتی نزدیک به بی‌وزنی که تجربه‌ای شبیه به پرواز را به ما می‌دهد. اما کار غواصی به این اکتشافات و بعد سرگرمی ختم نمی‌شود.

انسان‌ها از آغاز تمدن همیشه تمایل داشته‌اند در کنار آب سکونت و زندگی کنند. در نتیجه، غواصی در کنار شنا،  تیراندازیو  سوارکاری جزو ورزش‌ها و فعالیت‌هایی‌ست که قدمتی شاید به درازای تاریخ تمدن دارند. صید مرجان یا صید مروارید از درون صدف‌هایی که در عمق دریا قرار داشته‌اند، یا حتی شکار موجودات زنده از لاک‌پشت و ماهی‌های کوچک و بزرگ تا شکار نهنگ از جمله‌ی مأموریت‌های غواصان باستانی تاکنون بوده است. امروزه هم علاوه بر بعضی از این فعالیت‌ها که به‌صورت سنتی هم‌چنان طرف‌دار دارند و انجام می‌شوند، شاخه‌های حرفه‌ای غواصی مدرن، از جمله غواصی صنعتی و عکاسی و فیلم‌برداری زیر آب هم از جمله‌ی حرفه‌هایی هستند که هم ضرورت زیادی در جامعه دارند، و هم افراد زیادی به آن‌ها مشغول هستند.

جدا از غواصی تفریحی که مشخصاً به آموزش صحیح ورزشی و استفاده‌ی درست از لوازم آن دارد، غواصی صنعتی – شاخه‌ای از غواصی که در آن غواصان مشغول به کارهای فنی زیر آب هستند، شامل مهارت‌هایی مثل جوش‌کاری زیر آب، برش‌کاری زیر آب، اکتشافات و تولید صنایع نفتی و گازی در فلات قاره و مناطق دور از خشکی – هم حرفه‌ای نسبتاً جدید در دنیاست که غواصان باتجربه‌ی زیادی در آن فعالیت ندارند و اکثریت غواصان آن جوان و کم‌تجربه هستند. این مسأله یکی از بزرگ‌ترین معایب حرفه‌ی غواصی صنعتی‌ست که آن را هم به شغلی خطرناک تبدیل می‌کند و هم لزوم آموزش و یادگیری صحیح آن را به ما یادآوری می‌کند. طبیعتاً بهترین کار این است که قبل از شروع یادگیری هر کدام از شاخه‌های غواصی مدرس مجربی را برای خود پیدا کنیم.

مهارت‌های مورد نیاز مربی غواصی

مهارت‌های مورد نیاز یک مربی غواصی شامل موارد زیر است:

 • آمادگی جسمانی کامل و تسلط بر شنا در سطح و غواصی در عمق؛

 • تسلط بر شیوه‌های استاندارد در مربی‌گری غواصی و توانایی آموزش دقیق مهارت‌های حرکتی و تنفسی مورد نیاز؛

 • دانش کافی در مورد انواع غواصی (غواصی آزاد یا فری دایوینگ، اسکوبا، تغذیه از سطح، وغواصی اشباع) و تکنیک‌های آموزش هریک از آن‌ها؛

 • آشنایی کامل با وسایل ضروری و همچنین ابزارهای مورد نیاز در غواصی (مانند عینک، لباس غواصی یا «وت سوت»، فین، کپسول اکسیژن و انواع ماسک‌ها و غیره)؛

 • توانایی کنترل مؤثر یادگیرنده‌ی غواصی در عمق و فشار آب، و محیط طبیعی دریا؛

 • تدریس سطوح مختلف غواصی به رده‌های سنی متفاوت؛

 • آشنایی با فیزیولوژی ورزشی؛

 • مدیریت جلسات کلاس.

 

تحصیلات مرتبط با آموزش غواصی

مربیان غواصی ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • شرکت در دوره‌های مربی‌گری غواصی تحت نظر فدراسیون غواصی و نجات غریق؛

 • شرکت در دوره‌های مربی‌گری بین المللی که به زبان انگلیسی و تحت گواهی مؤسسات بین‌المللی در ایران برگزار می‌شوند.

 

وظایف مورد انتظار از مربی غواصی

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی غواصی انتظار دارید:

 • آموزش مهارت‎های ایمنی غواصی، مانند سیستم هم‌راهان، برنامه‌ریزی و استفاده از جدول غواصی؛

 • آموزش مهارت‌های پیش‌نیاز غواصی مانند برداشت فشار (آموزش تنظیم فشار در گوش میانی و تمرین برای قرار گرفتن در محیط پرفشار)؛

 • آموزش شناهای چهارگانه (کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه) و تکنیک‌های مخصوص شنا در عمق؛

 • کمک به افزایش استقامت و سرعت غواص؛

 • آموزش مهارت‎های منجی‌گری و آمادگی برای آزمون‌های آن؛

 • آموزش آشنایی کامل با لوازم مخصوص غواصی و یادگیری استفاده‌ی صحیح از آن‌ها؛

 • آموزش موارد اضطراری مانند به‌اشتراک‌گذاری هوا، صعود اضطراری، و تنظیم شناوری با استفاده از هوای درون شش‌ها؛

 • آموزش علامت‌های ارتباطی زیر آب.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش غواصی

موارد زیر بر قیمت پیشنهادی مربی غواصی تأثیرگذار است:

 • سطح یادگیرنده‌ی غواصی: آموزش غواصی به نوآموزان در سطوح مبتدی همیشه ارزان‎تر از آموزش پیش‌رفته، آموزش‌های تخصصی (نجات غریق، جوش‌کاری زیر آب، تمیزکاری دکل‌های صنعتی، و موارد دیگر)، آمادگی برای مسابقات نجات غریق یا آزمون‌های مختلف است.

 • رده‌ی سنی یادگیرنده‌ی غواصی: مؤسسات آموزش غواصی معمولاً نرخ‌های متفاوتی برای رده‌های سنی دارند. دوره‌های آموزش غواصی کودکان معمولاً هم کوتاه‌مدت‌تر و هم ارزان‌تر هستند.

 • محل برگزاری کلاس: معمولاً هزینه‌ی کلاس‌هایی که در استخرهای عمومی برگزار می‌شوند از کلاس‌هایی که یادگیرنده‌ی غواصی در استخر خصوصی خود از مربی میزبانی می‌کند کم‌تر است. گرچه عموماً کلاس‌های غواصی در باشگاه‌های معدودی در کنار دریا، یا استخرهای خاصی در برخی از شهرها برگزار می‌شوند.

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سطح مدرک و سابقه‌ی کاری مربی در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: مؤسسات و باشگاه‌های آموزش غواصی معمولاً نرخ‌های ثابت مخصوص به خود را دارند، اما طبیعتاً هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد.

 • تخصص مدرس:اگر مربی در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده باشد‌؛ مثلاً تنها در آموزش مهارت‌های غواصی آزاد یا غواصی صنعتی به تبحر و شهرت رسیده باشد، ممکن است قیمت پیشنهادی بالاتری داشته باشد.

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

 

نکته‌ها و هشدارها

 • ورزشكاران بر اساس ماهیت رشته و فعالیت خود به دو گروه اصلی مواد غذایی یعنی چربی‌ها و قندها به عنوان منبع غذایی نیاز دارند. ورزش‌های هوازی، بیشتر نیازمند منابع تغذیه‌ای چربی هستند چون برای سوزاندن چربی‌ها به زمان بیشتری نیاز است. در ورزش‌های سرعتی و قدرتی از قندها به عنوان منبع تغذیه‌ای استفاده می‌شود زیرا سریع‌تر جذب شده و مصرف می‌شوند. غواصی هم مانند شنا ورزشی‌ست كه ماهیت تركیبی دارد یعنی هم هوازی است و هم سرعتی-قدرتی؛ بنابراین در این ورزش هم به چربی‌ها و هم به كربوهیدرات‌ها به عنوان منبع تغذیه نیاز دارید.

 • شب قبل از تمرین غواصی از قندهای پیچیده که زمان زیادی برای سوزاندن آن‌ها لازم است، مانند سیب‌زمینی، ماکارونی، برنج و نان و یك ساعت قبل از تمرین نیز از قندهای ساده و مواد غذایی شیرین مثل موز، خرما، شیركاكائو و موارد مشابه استفاده کنید. در حین شنا و غواصی ذخیره‌ی قندی كه فرد از شب قبل و یك ساعت قبل از تمرین ذخیره كرده‌اید، سوزانده می‌شود.

 • برای پوشیدن راحت‌تر لباس غواصی (یا «وت‌سوت»)، بهتر است درون آن را خیس کنید، یا قبل از پوشیدن، دوش بگیرید.

 • به یاد داشته باشید که غواصان صنعتی عموماً اکسیژن و گاز تنفسی را از طریق تیوب‌های مخصوصی از خشکی می‌گیرند (یا اصطلاحاً «تغذیه از سطح» است). اگر می‌خواهید غواصی را با هدف یادگیری حرفه‌ای و صنعتی شروع کنید، به مدرس خود بگویید تا در صورت صلاح‌دید اصول تغذیه از سطح را در اولویت بگذارد.

 • حتماً به یاد داشته باشید که غواصی با وجود آن که جزو ایمن‌ترین ورزش‌ها محسوب می‌شود، اما همیشه خطر وسوسه‌ی شکستن رکوردهای شخصی و گذشتن از محدودیت‌های جسمی خود، شما را تهدید می‌کند. تلاش کنید دید واقع‌گرایانه‌ای به حدود توانایی‌های خود داشته باشید تا دچار آسیب‌دیدگی‌های ناشی از هیجانات زودرس نشوید.

 • سعی کنید مهارت‌های زیرآبی‌رفتن خود را به غواصی محدود کنید تا همیشه زندگی سالم و لذت‌بخشی داشته باشید.

 •  اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مربی غواصی استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مربی غواصی

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی غواصی

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"