×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش دفاع شخصی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش دفاع شخصی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش دفاع شخصی

تصور کنید (که متأسفانه تصورکردنش چندان هم سخت نیست) کسی در خیابان به هر بهانه‌ای بخواهد به شما حمله کند، یا تهدید کند که اگر کیف پول، وسایل گران‌قیمت یا تلفن همراه خود را به او ندهید به شما آسیب می‌رساند. چه می‌کنید؟ فرار می‌کنید؟ با فرد مهاجم گلاویز می‌شوید؟ با او در مورد نقش مثبت امنیت و آرامش اجتماعی بر توسعه‌ی پایدار جامعه و لزوم حرکت به سمت یک آرمان‌شهر افلاطونی به بحث و تبادل نظر می‌نشینید؟ یا مسخ و تسلیم محضِ درخواست او می‌شوید تا جان و سلامت خود را در امان نگه دارید؟ احتمالاً تصور عامه‌ی مردم از «دفاع شخصی» فقط به گلاویز شدن و مغلوب کردن فرد مهاجم با تکنیک‌های پیچیده و سریع منحصر می‌شود؛ اما شاید باور نکنید، تمام گزینه‌هایی که بالاتر مطرح شدند، می‌توانند به‌نوعی «دفاع شخصی» تلقی شوند.

اولین اصلی که به ما اجازه می‌دهد به یادگیری دفاع شخصی فکر کنیم، اصل «دفاع مشروع» است. این اصل که در ایران هم در ماده‌ی 156 قانون مجازات اسلامی آورده شده به این امر صراحت دارد که [به‌طور خلاصه] در صورتی که جان، مال یا ناموس فرد، در معرض خطری قریب‌الوقوع باشد و کمک گرفتن از قوای انتظامی و دولتی در آن لحظه امکان نداشته باشد، اگر او اقداماتی تهاجمی صرفاً در جهت دفع خطر انجام دهد و عملش متناسب با نوع و شدت تهاجم فرد مقابل باشد، گرچه جرمی مرتکب شده اما مجازات نخواهد شد. به همین دلیل همه‌ی ما این اجازه را داریم که اصول دفاع شخصی را در حد دفاع مشروع آموزش ببینیم تا در مواقع اضطراری بتوانیم از خود دفاع کنیم.

به عبارت دیگر، درحالی‌که دلیل وجود تمام هنرهای رزمی (از جمله انواع سبک‌های کاراته، ووشو، جوجیتسو، جودو، تکواندو و ورزش‌های مشابه) از ابتدا رسیدن به مهارت‌های دفاع شخصی بوده است، اما آموزش تخصصی دفاع شخصی و «دفاع خیابانی» لزوماً به آموزش فنون حمله‌ای یا دفاعی هنرهای رزمی منحصر نمی‌شود. آموزش تخصصی دفاع شخصی شامل مهارت‌های دفاع شخصی بدون سلاح، دفاع شخصی با سلاح، فرار سریع و اجتناب از درگیری، و تشنج‌زدایی (صحبت با فرد مهاجم برای جلوگیری از تهاجم) است، و برای یادگیری این مهارت‌ها به مدرسی متخصص و باتجربه نیاز دارید.

مهارت‌های مورد نیاز مربی دفاع شخصی

مهارت‌های مورد نیاز یک مربی دفاع شخصی شامل موارد زیر است:

 • آمادگی جسمانی کامل و تسلط بر هنرهای رزمی؛

 • تسلط بر شیوه‌های استاندارد در مربی‌گری دفاع شخصی و توانایی آموزش دقیق مهارت‌های حرکتی و کلامی مربوط به آن؛

 • آشنایی کامل با ابزارهای مورد نیاز در دفاع شخصیِ باسلاح و همچنین ابزارهای کمک‌آموزشی مناسب در ورزش دفاع شخصی (مانند دست‌کش‌های مخصوص یا پوشیدنی‌های محافظ)؛

 • توانایی آموزش استاندارد حرکات و فنون به هنرآموز، و نظارت بر انجام درست آن‌ها؛

 • توانایی تدریس سطوح مختلف دفاع شخصی به رده‌های سنی متفاوت؛

 • آشنایی با فیزیولوژی ورزشی؛

 • مدیریت جلسات کلاس؛

 

تحصیلات مرتبط با آموزش دفاع شخصی

مربیان دفاع شخصی ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • شرکت در دوره‌های مربی‌گری دفاع شخصی که در سه سطح 3 و 2 و 1 زیر نظر کمیته‌ی دفاع شخصی فدراسیون جودو و کوراش برگزار می‌شود.

 

وظایف مورد انتظار از مربی دفاع شخصی

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی دفاع شخصی انتظار دارید:

 • آموزش مهارت‎های پیش‌نیاز دفاع شخصی مانند آمادگی جسمانی و اصول ابتدایی هنرهای رزمی؛

 • آموزش فنون پنج‌گانه‌ی دفاع شخصی (بدون سلاح، با سلاح، فرار سریع، تشنج‌زدایی و استفاده از ابزارهای هشدار شخصی)؛

 • کمک به افزایش استقامت و سرعت هنرآموز؛

 • کمک به افزایش مهارت‌های کلامی و آموزش جملات کلیدی اجتناب از درگیری؛

 • کمک به افزایش اعتمادبه‌نفس هنرآموز و واکنش سریع در مواجهه با تهاجم؛

 • آموزش مهارت‎های مربی‌گری و آمادگی برای آزمون‌های آن؛

 

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش دفاع شخصی

موارد زیر بر قیمت پیشنهادی مربی دفاع شخصی تأثیرگذار است:

 • سطح هنرآموز: آموزش دفاع شخصی به نوآموزان در سطوح ابتدایی همیشه ارزان‎تر از آموزش پیش‌رفته، آمادگی برای مسابقات یا آزمون‌های مختلف است.

 • محل برگزاری کلاس: معمولاً هزینه‌ی کلاس‌هایی که در باشگاه‌های چندمنظوره و عمومی برگزار می‌شوند از کلاس‌هایی که مدرس در باشگاه تخصصی خود برگزار می‌کند کم‌تر است.

 • تعداد نفرات: خصوصی، نیمه‌خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد هنرآموزان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش تا حدودی کاهش پیدا کند.

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس: سابقه‌ی کاری مربی در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: جلسات کلاس‌های دفاع شخصی معمولاً، بسته به نظر مدرس 60 یا 90 دقیقه‌ای هستند. هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد.

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • عموماً ادعای مدرسان دفاع شخصی این است که هنرآموز را حتی بدون آمادگی جسمانی یا سابقه‌ی ورزشی به سطح عالی دفاع شخصی می‌رسانند. ممکن است بعد از چند جلسه به اعتمادبه‌نفس و سطح روانی مطلوب برسید، اما به‌خاطر داشته باشید هیچ‌وقت از ورزش کردن و داشتن آمادگی جسمانی معاف نخواهید شد.

 • قبل از استخدام مدرس و شروع کلاس‌ها هدف خود را از یادگیری دفاع شخصی مشخص کنید و مربی خود را بر اساس آن هدف خاص استخدام کنید.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مربی دفاع شخصی استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

 

ثبت رایگان سفارش مربی دفاع شخصی

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی دفاع شخصی

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"