×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش تنیس

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش تنیس

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش تنیس

احتمالاً هنگام تماشای مسابقات تنیس و تجربه‌ی هیجان و نشاط این رشته در حین سکوت زیبای حاکم بر آن، فکر شروع یادگیری و تمرین این ورزش بارها از ذهن علاقه‌مندان آن گذشته است. اما اغلب به این دلیل که مردم تنیس را ورزشی لوکس و گران‌قیمت می‌دانند، این فکر خیلی زود از سرشان بیرون رفته و در نهایت - به همان شیوه‌ی پیشین - تنها به پی‌گیری ورزش از تلوزیون ادامه داده‌اند. البته درست است که تنیس تا حدودی از خیلی از دیگر رشته‌های ورزشی پرهزینه‌تر است، اما این اختلاف قیمت، آن قدر که در اذهان عمومی جا افتاده، زیاد نیست و حتی تنیس از بعضی رشته‌های ورزشی مثل اسکی ، سوارکاری و کوه‌نوردی ارزان‌تر است.
جالب است بدانید منصور بهرامی، که یک تنیسور حرفه‌ای‌ در سطح جهانی‌ست، در کودکی آن‌قدر به تنیس علاقه داشته که در نبود امکانات و راکت، با جارو و ماهیتابه تمرین می‌کرده است. البته  منظور این نیست که شما هم می‌توانید تنیس را با ماهیتابه و روی زمین سرامیک آپارتمان شروع کنید؛ اما اگر واقعاً به این ورزش علاقه دارید، خودتان را از لذت و مزایای این رشته‌ی ورزشی محروم نکنید. راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های آموزش تنیس و تجهیزات مورد نیاز آن وجود دارد.
برای ورزش تنیس به‌عنوان مبتدی، تنها تجهیزات لازم، کفش و راکت است، که با یک بار هزینه کردن تا چند سال می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. راکت‌های تنیس در انواع و اندازه‌های متفاوتی موجود هستند؛ راکت‌های بزرگ قدرت و مساحت بیش‌تری دارند و برای تازه‌کارها مناسب‌ترند؛ اما راکت‌های کوچک و سبک، مناسب حرفه‌ای‌هایی هستند که به قدرت مانور و چرخش سریع‌تری نیاز دارند. به هر حال برای انتخاب راکت، بهتر است با یک مربی تنیس مشورت کنید.
تنیس روی زمین‌هایی از جنس ماسه‌، خاک رس، چمن، چوب، آسفالت، فرش یا موکت در فضاهای باز یا سالن‌های سرپوشیده بازی می‌شود. با توجه به تفاوت شدت فرود توپ و میزان جهش آن در هر کدام از این زمین‌ها، سرعت بازی هم در آن‌ها تغییر می‌کند. یک مربی خوب، علاوه بر آموزش مهارت‌های فیزیکی، تفکر تاکتیکی را هم به شما می‌آموزد و هم‌چنین به شما یاد می‌دهد که چگونه استراتژی بازی، نوع ضربه زدن و شیوه‌ی اجرای ضربات را متناسب با نوع زمین انتخاب کنید.
علاوه بر این، هزینه‌ی آموزش تنیس را می‌توان با شرکت در کلاس‌‌های عمومی و سپس تمرین بدون مربی کاهش داد. در این صورت کافی‌ست زمین تنیس را برای چند ساعت اجاره کنید و با افرادی که در کلاس‌های عمومی به سطح شما رسیده‌اند تمرین کنید. از آن‌جا که تنیس ورزشی است که بین دو نفر یا دو تیم دونفره بازی می‌شود هزینه‌ی اجاره‌ی زمین را می‌توان حداکثر بین چهار نفر تقسیم کرد.

 

مهارت‌های مورد نیاز مربی تنیس

مهارت‌های مورد نیاز یک مربی تنیس شامل موارد زیر است:

 • آمادگی جسمانی کامل و تسلط بر شیوه‌های استاندارد مربی‌گری تنیس ؛

 • آشنایی کامل با وسایل ضروری و همچنین ابزارهای کمکی مناسب در ورزش تنیس (مانند انواع کفش، لباس، توپ و راکت )؛

 • توانایی ارزیابی صحیح روند یادگیری و تنظیم جلسات آموزشی متناسب با استعداد و نیاز تنیسور؛

 • ﻣﻬﺎرت اراﺋﻪ‌ی ﻧﮑﺎت آﻣﻮزﺷﯽ ﺳﺎده ﺑﻪ ﻫﺮ ﯾﮏ از ﺑﺎزی‌کنان ﯾﮏ ﮔﺮوه به‌منظور ارتقاء ﺳﻄﺢ ﺑﺎزي در ﻃﻮل ﺗﻤﺮﯾﻦ؛

 • مهارت ﻻزم ﺑﺮاي ﭘﯿﺶ ﺑﺮدن ﺗﻤﺮﯾﻦ ﺑﻪ‌ﻃﻮر  ﺗﺪرﯾﺠﯽ از ﺳﻄﺢ آﺳﺎن همکاری، به همکاری/رقابت و سطح دﺷﻮار رقابت؛

 • مهارت‌های ارتباط کلامی و غیرکلامی برای تبیین مفاهیم، توضیح قوانین و بازخورد دادن به تنیسور؛

 • تدریس سطوح مختلف تنیس به رده‌های سنی متفاوت؛

 • آشنایی با آناتومی و فیزیولوژی عمومی؛

 • توانایی مدیریت جلسات کلاس؛

 • آشنایی با روان‌‍شناسی ورزشی؛

 • آشنایی با حقوق ورزشی.

تحصیلات مرتبط با آموزش تنیس

مربیان تنیس ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التصیل دوره‌های مربی‌گری تنیس که در سه سطح درجه 3، 2 و 1 برگزار می‌شوند؛

 • فارغ‌التحصیل دوره‌های مربی‌گری بین المللی که تحت نظارت فدراسیون جهانی تنیس برگزار می‌شوند.

وظایف مورد انتظار از مربی تنیس

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی تنیس انتظار دارید:

 • ﻣﻌﺮﻓﯽ و آﻣﻮزش ﺗﻨﯿﺲ به‌عنوان ﯾﮏ ورزش تاکتیکی و در قالب 3 موقعیت بازی (ﺳﺮوﯾﺲ و ﺟﻮاب ﺳﺮوﯾﺲ، ﺿﺮﺑﺎت زﻣﯿﻨﯽ، اﭘﺮوچ و ﻋﺒﻮر دادن ﺗﻮپ از ﺑﺎزﯾﮑﻦ ﺟﻠﻮی ﺗﻮر)؛

 • آموزش اصطلاحات رایج در تنیس، قوانین بازی، انواع ضربه‌ها و چرخش‌ها و جاگیری درست در زمین؛

 • ﺳﺎزﻣان‌دهی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﯾﮏ ﮔﺮوه ﮐﻮﭼﮏ از بازی‎‌کنان در تمرینات گروهی 2 تا 4 نفره؛

 • کمک به افزایش استقامت تنیسور و کمک به افزایش عمق و تنوع ضربات او؛

 • تغییر جای بازی‌کنان در زمین و فعال نگه داشتن همه‌ی اعضای گروه؛

 • آموزش مهارت‎های مربی‌گری و آمادگی برای آزمون‌های آن.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش تنیس

موارد زیر بر قیمت پیشنهادی مربی تنیس تأثیرگذار است:

 • سطح تنیسور: آموزش تنیس به نوآموزان در سطوح ابتدایی معمولاً ارزان‎تر از آموزش پیش‌رفته، آمادگی برای مسابقات یا آزمون‌های مختلف است.

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات: خصوصی، نیمه‌خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد تنیسورها در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش تا حدودی کاهش پیدا کند.

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سابقه‌ی کاری مربی در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است.

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

کفش تنیس، در کیفیت بازی تأثیر مهمی دارد. تنیس ورزش بسیار پرتحرکی بوده و ورزش‌کار در طول بازی، استارت و استپ‌های شدیدی را تجربه می‌کند. کفش‌های معمولی و حتی کفش‌های مخصوص دویدن، توانایی محافظت از پا را در حرکت‌های جانبی ندارند. هم‌چنین، با توجه به ماهیت زمین تنیس، کف کفش مناسب برای این ورزش باید انعطاف کمتری نسبت به سایر کفش‌های ورزشی داشته باشد.

پیش از خريد راکت تنيس، حتماً برچسب‌ها و کارت‌های اطلاعات آن را خوب بخوانید. شرکت‌های معتبر تولیدکننده‌ی راکت‌های تنیس اطلاعات ارزش‌مندي درباره‌ی سر راکت، سايز، طول، کشش زه و میزان نرمی آن در اختیارتان می‌گذارند.

برای مطالعه‌ی تاریخچه‌ی تنیس می‌توانید به این لینک در سایت رسمی فدراسیون رجوع کنید.

اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مربی تنیس استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مربی تنیس

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی تنیس

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"