×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش رباتیک

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش رباتیک

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش رباتیک

شاید شما هم در دوره‌ای از زندگی خود هروقت کلمه‌ی «ربات» رو خوانده یا شنیده‌اید یاد «آدم‌آهنی» افتاده‌اید و شاید فکر کرده‌اید کاش رباتی اختراع می‌شد که به‌جای شما فکر می‌کرد، به‌جای شما دندان‌هایش را مسواک می‌زد، به‌جای شما حمام می‌رفت، یا مثلاً به‌جای شما درس می‌خواند و امتحان می‌داد؛ و زمانی که این ربات‌ها اختراع شدند، آن وقت می‌توانیم بگوییم علم پیش‌رفت کرده است.

اما در واقعیت کار علم رباتیک لزوماً ساختن آدم‌آهنی‌ها یا ربات‌های انسان‌نما نیست. رباتیک شاخه‌ای بین‌رشته‌ای از علومی مثل مکانیک، برق، الکترونیک و کامپیوتر است که علاوه بر ساخت ربات‌های مکانیکی به مطالعه و طراحی سیستم‌های کنترل رایانه‌ای و بازخورد حس‌گرها می‌پردازد تا دستگاه‌هایی طراحی و ساخته شوند که در محیط‌های کاری خطرناک یا فضاهایی که انسان قادر به کار یا زنده‌ماندن نیست، بتوانند جایگزین انسان‌ها شوند. اما امروزه جدا از ربات‌‌های مکانیکی، ربات‌های نرم‌افزاری نیز اختراع شده‌اند که می‌توانند در زمینه‌هایی مانند جست‌وجو به کمک انسان‌ها بیایند.

می‌گویند جايگاه هر کشوری در علم رباتيک رابطه‌ی مستقيم با صنعتی‌بودن آن کشور دارد، زيرا ربات‌ها براساس نيازمندی‌های صنعت آن کشور ساخته می‌شوند، و صنايع اولين و بزرگ‌ترين متقاضيان علم رباتیک هستند. به دلیل وارداتی بودن اکثر صنایع مدرن کشور، علم رباتیک هم در ایران کاملاً نوپا و البته وارداتی‌ست. البته این امید وجود دارد که با آموزش بهتر و در نتیجه توسعه و پیش‌رفت علم رباتیک در داخل، بتوان فناوری‌های رباتیک را بومی کرد و خدمات بهتر و ارزان‌قیمت‌تری به صنایع بومی کشور داد. به دلیل وارداتی و نوپا بودن رباتیک، برای یادگیری تئوری‌ها، اصول و روش‌های موجود در این علم، به مدرسان بسیار دانا، ماهر و دارای دانش نیاز دارید.

اما، در نهایت، مسواک برقی، هوش مصنوعی، دوش‌های چندبعدی، و نرم‌افزارهای کمک‌آموزشی پیش‌تر اختراع شده‌اند؛ ولی هروقت رباتی اختراع شد که بتوانیم مثل یک انسان عاشقش شویم، آن وقت شاید بتوانیم بگوییم علم رباتیک پیش‌رفت کرده است.

مهارت‌های مورد نیاز مدرس رباتیک

مهارت‎های مورد نیاز یک مدرس رباتیک شامل موارد زیر است:

 • دانش کافی و به‌روز از علم رباتیک و شیوه‌های درست آموزش آن؛

 • دانش کافی و به‌روز از علوم وابسته مثل مکانیک، مکاترونیک و الکترونیک؛

 • آشنایی با ابزارهای کمک‌آموزشی؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم به زبان ساده؛

 • مدیریت زمانی جلسات کلاس‎‌ها (به گونه‌‌ای که تدریس طی ساعات و جلسات ازپیش‌تعیین‌شده کامل شود).

تحصیلات مرتبط با آموزش رباتیک

مدرسان خصوصی رباتیک ممکن است از یکی از راه‎‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل  مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی رباتیک؛

 • فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی و بالاتر  گرایش رباتیک در رشته‌های برق، مکانیک، علوم کامپیوتر یا هوافضا؛

 • فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مکاترونیک.

وظایف مورد انتظار از مدرس رباتیک

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مدرس رباتیک انتظار دارید:

 • تدریس تعاریف و تئوری‌های دروس رباتیک؛

 • تدریس دروس خاص از علوم مرتبط با رباتیک (برق، الکترونیک، نرم‌افزار و موارد دیگر)، متناسب با نیاز خدمت گیرنده؛

 • تدریس شیوه‌های حل مسأله و انجام محاسبات؛

 • تدریس شیوه‌های پیاده‌سازی مسائل در نرم‌افزارها؛

 • ارائه‌ی مطالب، منابع و ابزارهای کمک درسی مفید برای یادگیری بهتر؛

 • ارائه‌ی دقیق برنامه زمان‌بندی و سرفصل دروس در طول یک دوره آموزش.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش رباتیک

موارد زیر بر قیمت پیشنهادی مدرس رباتیک تأثیرگذار است:

 • تعداد آموزش‌گیرندگان در کلاس: خصوصی، نیمه خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد آموزش‌گیرندگان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش کاهش پیدا کند؛

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد؛

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس: سابقه‌ی کاری مدرس در قیمت پیشنهادی او تأثیر دارد؛

 • تخصص مدرس: اگر مدرس در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده باشد‌، مثلاً تنها در تدریس کلاس‌های آمادگی کنکور به تبحر و شهرت رسیده باشد، قیمت پیشنهادی بالاتری خواهد داشت، گرچه انتظار می‌رود کیفیت آموزش بالاتری نیز داشته باشد؛

 • سطح دوره: تدریس دروس مقدماتی که عمومی‌تر و ساده‌تر هستند، نسبت به دروس و دوره‌های پیش‌رفته‌تر هزینه‌ی کمتری برای آموزش‌گیرنده دارند؛

 • نوع دوره: قیمت کلاس‌های تئوری،  با کلاس‌های کارگاهی و آزمایش‌گاهی، یا کلاس‌های آمادگی برای کنکور یا آمادگی برای مسابقات رباتیک متفاوت است؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد؛

 • محل برگزاری کلاس: این‌که مدرس پیش آموزش‌گیرنده می‌رود یا از او میزبانی می‌کند یا کلاس را به صورت آن‌لاین برگزار می‌کند بر میزان هزینه تأثیرگذار است؛ مثلاً اگر کلاس‌ها در محل آموزش‌گیرنده برگزار شود معمولاً گران‌تر از حالتی‌‌ست که آموزش‌گیرنده به محل مدرس می‌رود. کلاس‌های آن‌لاین هم اغلب اگر برای مدرس موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی رفت‌وآمد شود ارزان‌تر خواهند بود.

نکته‌ها و هشدارها

 • به دلیل ماهیت بین‌رشته‌ای رباتیک، و چون مدرسان رباتیک ممکن است فارغ‌التحصیلان رشته‌های متفاوتی باشند، مطمئن شوید تخصص مدرسی که استخدام می‌کنید متناسب با نیاز شما باشد.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مدرس رباتیک استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مدرس رباتیک

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مدرس رباتیک

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"