×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش رانندگی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش رانندگی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش رانندگی

رانندگی، امروز چنان به زندگی روزمره‌ی انسان گره خورده است، که گاهی می‌شود فرهنگ جوامع را با شیوه‌ی رانندگی مردمان آن‌ها ارزیابی کرد. حتی ما در شهر و کشور خودمان – با این‌که چندان هم در احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی پیش‌رو نیستیم - بارها شخصیت افراد را با شکل رانندگی‌شان قضاوت کرده‌ایم. به هر حال به نظر می‌رسد که در جوامع پیش‌رفته، مردم بیش‌تر به قوانین راهنمایی و رانندگی اهمیت می‌دهند و رانندگی را نه یک کار فردی، برای مقاصد شخصی، بلکه یک عمل‌کرد دسته‌جمعی می‌دانند که برای برقراری نظم و امنیت، به هم‌کاری و هماهنگی همه‌ی رانندگان در شهر نیاز دارد.

خب در واقع هیچ‌کدام از رانندگانی که روزانه در شهر می‌بینید قصد آسیب رساندن به خود یا دیگران را ندارند؛ نه آن‌ها که کمربند ایمنی‌شان را نمی‌بندند و با سرعت غیرمجاز در بزرگ‌راه‌‍ها ویراژ می‌دهند، قصد خودکشی دارند، و نه آن‌ها که آخودروهایشان‌‍ را وسط خیابان یا نزدیک به بریدگی‌ها پارک می‌کنند، دلشان می‌خواهد که ماشین دیگری به آن‌ها برخورد کند و خسارتی برای‌شان به بار بیاورد. تنها ناآگاهی و بی‌توجهی است که موجب بروز رفتارهای پرخطر می‌شود.

مانند بسیاری از دیگر مؤلفه‌های فرهنگی، فرهنگ رانندگی هم به روند آموزش‌های اولیه‌ی آن بسیار وابسته است. اگر بایدها و نبایدهای رانندگی، حین آموزش‌های اولیه در رانندگان درونی شود، دیگر هرگز تا آخر عمر آن‌ها را فراموش نخواهند کرد. به این ترتیب، یک مربی رانندگی خوب، می‌تواند شهروندان ایده‌آلی را برای جامعه تربیت کند. او علاوه بر آموختن تکنیک‌های حرکت دادن و دور زدن و پارک کردن خودرو، نکات ایمنی و اهمیت آن‌ها را نیز در عمل به شما یاد می‌دهد و شما را گام‌به‌گام با مهارت‌های ذهنی و حرکتی مورد نیاز برای رانندگی آشنا می‌کند.

پس اگر می‌خواهید برای گرفتن گواهی‌نامه‌ی رانندگی در آزمون شهری شرکت کنید، یا اگر مدت زیادی از گرفتن گواهی‌نامه‌تان گذشته است و از آن‌جاکه در این مدت رانندگی نکرده‌اید، حالا دوباره به چند جلسه تمرین نیاز دارید.

می‌توانید از اینکارنت برای پیدا کردن مربیان و آموزشگاه‌های معتبر رانندگی کمک بگیرید. حرفه‌ای‌ها خیلی زود آرامش و اعتمادبه‌نفس مورد نیاز برای رانندگی را در شما به وجود می‌آورند و شما را برای رانندگی در شرایط مختلف آماده می‌کنند.

مهارت‌های مورد نیاز مربی آموزش رانندگی

مهارت‎های مورد نیاز یک مربی آموزش رانندگی شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل با قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی؛

 • آشنایی کامل با مسائل فنی خودرو، شامل مكانيزم حركت اتومبیل، سيستم انتقال نيرو، سيستم فرمان، سيستم ترمز، سيستم روشنایی و غیره؛

 • توانایی رفع نقايص فنی ساده مانند تعويض لاستيک و پنچرگيری؛

 • آشنایی کامل با امور و ابزار ایمنی خودرو، شامل: زنجير چرخ و روش بستن آن، كمربند ايمنی، كيسه‌ی هوا، اهمیت معاينه فنی و كنترل‌های دوره‌ای و موردی خودرو، و هم‌چنین آشنایی با نقش و تأثير این موارد در پيش‌گيری از خطرات رانندگی؛

 • آشنایی کامل با شیوه‌های جلوگيری از آلودگی هنگام استفاده از خودرو و راه‌های كاهش مصرف سوخت؛

 • آشنایی کامل با خودروهای مخصوص آموزش رانندگی که دو ترمز و کلاچ دارند و مهارت در هدایت و کنترل این‌گونه خودروها؛

 • شناخت انواع خودرو و آشنایی با مکانیزم‌های عمل‌کرد در خودروهای قدیمی و جدید، مانند خودروهای فرمان هیدرولیک، یا خودروهای بدون دنده و کلاچ؛

 • توانایی مدیریت زمانی جلسات کلاس‎‌ها (به گونه‌‌ای که آموزش طی ساعات و جلسات از پیش‌تعیین‌شده کامل شود)؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم به زبان ساده؛

 • شناخت مناطق شهری و میزان ترافیک در ساعات مختلف شبانه‌روز؛

 • دقت و تمرکز بالا و مهارت در بروز واکنش سریع برای جلوگیری از تصادفات؛

 • دارا بودن کارت معتبر مربی‌گری رانندگی، که اخذ آن بنابر قوانین نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، خود مستلزم شرایط زیر است: 

                        سواد خواندن و نوشتن؛

                       دارا بودن حداقل سن 23 سال؛

                       ارائه‌ی معرفی‌نامه از آموزشگاه‌های رانندگی مجاز در کشور؛

                       دارا بودن گواهی‌نامه‌ی پایه 2 که حداقل یک سال از صدور آن گذشته باشد؛

                      عدم ابتلا به امراض مسری، عدم اعتیاد و عدم نقص عضو مؤثر در رانندگی؛

                      تابعیت جمهوری اسلامی ایران و پیروی از یکی از ادیان رسمی کشور؛

                      شرکت در کلاس‌های آموزشی و موفقیت در آزمون‌های مربی‌گری.

تحصیلات مرتبط با آموزش رانندگی

مربیان آموزش رانندگی ممکن است از راه‎‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • گذراندن 40 ساعت دوره‌ی آموزشی شامل امور فنی خودرو، قوانین راهنمایی و رانندگی و فنون عملی رانندگی و کسب نمره‌ی قبولی در آزمون مربی‌گری رانندگی.

وظایف مورد انتظار از مربی آموزش رانندگی

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی آموزش رانندگی انتظار دارید:

 • انتخاب زمان و مكان مناسب برای آموزش؛

 • ارائه‌ی زمان‌بندی و سرفصل دروس در طول یک دوره آموزش؛

 • برنامه‌ريزی دقيق آموزشی متناسب با استعداد و توانایی هر فرد؛

 • شروع تعليم رانندگی در يک محيط ترافيكی آرام و خلوت، بعد در محیطی با ترافيک  سبک، و سپس در محيط ترافيكی نسبتاً شلوغ؛

 • استفاده از ماشین‌های مخصوص آموزش رانندگی با دو کلاچ و ترمز و نصب تابلوی «در حال آموزش» بر روی خودرو؛

 • دقت بالا و کنترل خودروی آموزشی برای جلوگیری از تصادفات احتمالی؛

 • آموزش عملی و تمرین تمام مهارت‌های اصلی رانندگی شهری شامل: اقدامات لازم پیش از حرکت، پارک دوبل، دور 2فرمان و 3فرمان، حرکت با دنده عقب، نیم کلاچ و غیره؛

 • آموزش و شناسایی نقاط کور خودرو؛

 • آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی و تمرین عملی آن‌ها؛

 • کمک به افزایش اعتمادبه‎‌نفس و آرامش هنرآموز در رانندگی؛

 • آموزش مهارت‌های لازم برای موفقیت در آزمون رانندگی شهری.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش رانندگی

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی مربی آموزش رانندگی تأثیرگذار است:

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هر ساله اتحادیه‌ی آموزشگاه‌های رانندگی، نرخ استاندارد جلسات آموزش عملی و تئوری را اعلام می‌کند. به طور معمول هر جلسه‌ی آموزش عملی رانندگی بین 1.5 تا 2 ساعت است، اما در صورت نیاز به آموزش بیش‌تر، هرچه مدت زمان کلاس طولانی‌تر شود، هزینه‌ی آموزش بالاتر خواهد رفت؛

 • نوع کلاس از نظر عملی و تئوری بودن: همیشه قیمت ساعتی کلاس‌های عملی از کلاس‌های تئوری بالاتر است و هر هنرآموز باید حداقل 16 ساعت کلاس تئوری و 24 ساعت کلاس عملی را پیش از شرکت در آزمون‌ها گذرانده باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مربی آموزش رانندگی استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مربی آموزش رانندگی

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی آموزش رانندگی

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

واژگان کلیدی

تعریف نشده است.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"