×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش زبان عربی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش زبان عربی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش زبان عربی

شاید باور نکنید اما قدیمی‌ترین نسخه‌ی موجود از کتاب معروف و جادویی «هزار و یک شب» به زبان عربی است؛ تصور کنید که شهرزاد قصه‌گو قصه‌هایش را به عربی در گوش شهریار جوان زمزمه می‌کرده است. حدود هزار سال پیش زبان عربی برای چند قرن در محدوده‌ای فراتر از جهان سلام، زبان علم بوده است و حتی هنوز بسیاری از کلمات علمی و اصطلاحات علمیِ مورداستفاده در تمام جهان ریشه‌ی عربی دارند. ابن بطوطه هم که یکی از مهم‌ترین سیاحان و سفرنامه‌نویسان جهان است، شرح سفر سی‌ساله‌اش به دور دنیا را به زبان عربی نگاشت که امروز با نام «سفرنامه‌ی ابن بطوطه» یکی از متون تاریخی و دسته‌اول جغرافیای فرهنگی و تاریخی جهان است.

زبان عربی از زبان‌های پرکاربرد جهان است و قطعاً یادگیری و توانایی تکلم به این زبان کم‌تأثیر و بی‌فایده نیست، چرا که زبان عربی در کشورهایی مثل عربستان سعودی، عراق، کویت، سوریه، اردن، مصر و لبنان با جمعیتی حدود سیصد میلیون نفر به‌عنوان زبان اصلی در حال استفاده است. زبان عربی هم‌چنین به واسطه‌ی نزول کتاب آسمانی قرآن به عربی، زبان مشترک 1/6 میلیارد از انسان‌های مسلمان روی کره‌ی زمین است. البته این زبان مانند تمامی زبان‌های دنیا دارای گویش و لهجه‌های متفاوتی در کشورهای مختلف است، برخی از این گویش‌ها ساختاری متفاوت دارند و یادگیری تمامی لهجه‌ها مستلزم آموزش‌های جداگانه‌ای است.

چندجانبه بودن معنای کلمات در زبان عربی، توانایی ساختن مشتقات بسیاری تنها از یک ریشه، فرم متنوع و زیبای موسیقی حروف از ویژگی‌های تأثیرگذار زبان عربی است که این ویژگی‌ها باعث انتقال دایره‌ی وسیع‌تری از مفاهیم می‌شود.

برای یادگیری زبان عربی قطعاً به یک مدرس حرفه‌ای نیاز دارید. نخستین وظیفه‌ی یک مدرس زبان عربی، آموزش زبان به افرادی‌ست که زبان مادری‌شان عربی نیست. او بسته به توانایی‌های خود و مهارت‌های اولیه‌ی زبان‌آموزان به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان (صحبت کردن، درک مطلب از راه شنیدن، نوشتن، و درک مطلب از راه خواندن) را به‌دست آورده یا ارتقاء دهند.

 

مهارت‌های مورد نیاز مدرس زبان عربی

مهارت‌های مورد نیاز یک مدرس زبان عربی شامل موارد زیر می‌شود:

 • تسلط به چهار مهارتِ صحبت کردن، نوشتن، درکمطلب از راه شنیدن و درکمطلب از راه خواندن؛

 • ارزیابی صحیح روند یادگیری زبان‌آموز، به معنی گرفتن امتحان استاندارد و نمره‌دهی درست؛

 • دانش کافی و به‌روز در مورد روش‌ها و تکنیک‌های آموزش زبان؛

 • تدریس سطوح مختلف زبان عربی به رده‌های سنی متفاوت؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم؛

 • مدیریت جلسات کلاس‌.

 

تحصیلات مرتبط با آموزش زبان عربی

مدرسان زبان عربی ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل مقاطع کارشناسی تا دکترای رشته‌ی زبان و ادبیات عربی در کلیه‌ی مقاطع دانشگاه‌های داخل کشور؛

 • ممکن است فارغ‌التحصیل رشته‌ی دیگری باشند، اما پس از اتمام دوره‌های آموزش زبان عربی به‌طور خودآموز یا در کشورهای عربی‌زبان، یا در مؤسسات معتبر داخلی، توانایی تدریس زبان عربی را کسب کرده باشند.

 

وظایف مورد انتظار از مدرس زبان عربی

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مدرس زبان عربی انتظار دارید:

 • تدریس هریک از مهارت‌‌های زبانی هم‌زمان یا به‌تنهایی، بر اساس نیاز زبان‌آموز؛

 • ارائه‌ی مطالب مفید برای یادگیری بهتر زبان عربی؛

 • استفاده از ابزارهای مناسب (کتاب، جزوه، فیلم، فایل‌های صوتی و موارد مشابه)؛

 • ارائه‌ی اطلاعات کامل از کل دوره، مدت‌زمان آن، و سرفصل دروس؛

 • تدریس دوره‌های خاص زبان عربی مرتبط با تخصص زبان‌آموز، یا آمادگی برای آزمون‌های داخلی و بین‌المللی زبان (مثل آزمون بسندگی زبان عربی «اشتمال»).

 

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش زبان عربی

موارد زیر بر قیمت پیشنهادی مدرس زبان تأثیرگذار است:

 • مدت‌زمان هر جلسه: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد؛

 • تخصص مدرس: مدرس در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده‌؛ مثلاً تنها در حوزه‌ی کودکان کار کرده و به تبحر و شهرت رسیده است و به‌طبع قیمت پیشنهادی بالاتری دارد؛

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سابقه‌ی کاری مدرس در قیمت پیشنهادی تأثیر دارد؛

 • سطح زبان‌آموز و سطح دوره‌ی آموزش زبان:اگر زبان‌آموز سطوحی از آموزش زبان را گذارنده باشد و خواهان ادامه‌ی آن باشد، یا در سطوح بالای یادگیری زبان باشد و برای یادگیری مهارت خاصی نیاز به مدرس داشته باشد، هزینه‌ی آن متفاوت خواهد شد؛

 • محل تدریس: این که مدرس پیش زبان‌آموز می‌رود یا از زبان‌آموز میزبانی می‌کند و یا کلاس را به صورت آن‌لاین برگزار می‌کند بر میزان هزینه تأثیرگذار است؛ مثلاً اگر کلاس‌ها در محل زبان‌آموز برگزار شود معمولاً گران‌تر از حالتی‌‌ست که زبانآموز به محل مدرس می‌رود. کلاس‌های آن‌لاین هم اغلب اگر برای مدرس موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی رفت‌وآمد شود ارزان‌تر خواهند بود؛

 • نوع کلاس:کلاس‌های کاملاً خصوصی، نیمه‌خصوصی یا عمومی قیمت‌های متفاوتی دارند. طبیعتاً هرچه تعداد زبان‌آموزان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کمتری بر عهده‌ی هرکدام خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد، کیفیت آموزش کاهش پیدا کند؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف قیمت‌ها متفاوت باشند؛

 • نوع دوره: این‌که دوره‌ی عمومی آموزش زبان باشد، یک دوره‌ی ویژه‌ی تخصصی باشد، یا دوره‌ی آمادگی آزمون‌های زبان.

 

 

نکته‌ها و هشدارها

 • پیش از انتخاب آموزشگاه، کلاس، یا مدرس، هدفتان از آموختن زبان را دقیقاً مشخص کنید و در این باره با مدرس یا مشاور آموزشگاه حرف بزنید. مثلاً اگر یادگیری زبان عربی را برای مهاجرت تحصیلی یا کاری می‌خواهید نیازهای متفاوتی با کسی که می‌خواهد قاری قرآن یا راهنمای گردشگران خارجی شود، خواهید داشت.

 • برای یادگیری مؤثر و ماندگار اینزبان، تنها شرکت کردن در کلاس‌های تئوری، و به خاطر سپردن واژگان کافی نیست. از مدرس خود بخواهید، فیلم‌ها، موسیقی‌ها، یا جلسات بحث آزاد متناسب با سطحتان را به شما معرفی کند. باید زبان دومی که یاد می‌گیرید را زندگی کنید، و به آن زبان، با مسائلی که احساساتتان را درگیر می‌کند مواجه شوید، تا خوب در ذهنتان جا بگیرد.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مدرس زبان استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

 

ثبت رایگان سفارش مدرس زبان عربی

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مدرس زبان عربی

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"