×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش خوشنویسی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش خوشنویسی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش خوشنویسی

در ابتدا بشر خط را اختراع کرد که ابزاری برای ثبت زبان و حفظ اندیشه‌ها و تجربیاتش باشد. اما به‌مرور ذوق و سلیقه‌‌‌ی انسان برای نمایاندن زیبایی و ارزش‌مندی اندیشه‌هایی که در آثار ادبی و آیینی وجود داشت، به پدیده‌ی خط وارد شد و هنر خوش‌نویسی را به وجود آورد. خط کوفی اولین خطی بود که جنبه‌ی یک هنر تزئینی پیدا کرد و برای کتابت قرآن مورد استفاده قرار گرفت. بعدتر، خط «نسخ» به دلیل خوش‌خوان بودن و روانی در نوشتن مورد توجه قرار گرفت و به صورت ویژه در نگارش قرآن و ادعیه به کار رفت.

وقتی قرآن به ایران آمد، ایرانیان خوش‌ذوق، خط نسخ را باخط ایرانی – یعنی «تعلیق» – درآمیختند و خطی به نام «نستعلیق»به وجود آوردند. خط نستعلیق، که لطافت خط نسخ را افزایش داده بود، چنان زیبایی و گیرایی‌ای داشت که همه‌ی نگاه‌ها را به خود جلب کرد؛ تا جایی که امروز، به نظر متخصصان، زیباترین آثار به خط نستعلیق قرآنی خلق شده‌اند.

مکاتب دیگری که در هنر خوش‌نویسی وجود دارند، هر کدام بنا به نیازهای اجتماعی، فرهنگی و تاریخی متفاوتی به وجود آمده‌اند. مثلاً از آن‌جا که آیات نوشته‌شده بر روی کاشی‌کاری‌های محراب، ممکن بود موجب حواس‌پرتی نمازگزار شود، خط ثلث پدید آمد. مکتب کلهر در نستعلیق، در دوران قاجار و در پاسخ به نیاز روزنامه‌نگاران که به انسجام و فشردگی کلمات جهت جا دادن مطالب بیش‌تر در صفحه نیاز داشتند، شکل گرفت. قالب چلیپا (نوشتن با زاویه‌ی 45درجه) به دلیل کمبود جا در حاشیه‌نویسی کتاب‌ها به کار می‎‌رفت. خط شکسته‌ نستعلیق هم، در واقع حالت رهاشده‌ی نستعلیق است که به دلیل نیاز به تندنویسی در کارهای روزمره به وجود آمده است.

با این که این روزها بیش‌تر اوقات مطالب نوشتنی را به جای دست‌نویس کردن، با کامپیترها تایپ می‌کنیم، اما خوش‌نویسی هنوز هم زیبا، اصیل و بااهمیت است. به ویژه نستعلیق، که بخشی از هویت ایرانی ماست و هم‌خوانی عجیبی با ذات معنوی ما دارد. شما هم اگر به هنر خوش‌نویسی علاقه‌ دارید، و می‌خواهید آن را یاد بگیرید، در اینکارنت می‌توانید مدرسان خوش‌نویسی را پیدا کنید و تمرین خوش‌خط نوشتن را آغاز نمایید.

مهارت‌های مورد نیاز مدرس خوش‌ نویسی

مهارت‎های مورد نیاز یک مدرس خوش‌نویسی شامل موارد زیر است:

 • آشنایی با ارتباطات هندسی در ترکیب‌بندی؛

 • اصول دوازده‌گانه خوشنویسی؛

 • تسلط بر هندسه‌ی خطوط، مبنای حرکت قلم و ترکیب در هر خط؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم به زبان ساده؛

 • مدیریت زمانی جلسات کلاس‎‌ها (به‌گونه‌‌ای که تدریس طی ساعات و جلسات از پیش تعیین شده کامل شود)؛

 • توانایی آموزش خوش‌نویسی در سطوح مختلف و به افرادی در رده‌های سنی متفاوت.

تحصیلات مرتبط با آموزش خوشنویسی

مدرسان خوش‌نویسی ممکن است از یکی از راه‎‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند.

 • فارغ‌التحصیلان مقاطع کاردانی و کارشناسی در رشته‌ی کتابت و نگارگری - خوش‌نویسی؛

 • ممکن است فارغ‌التحصیل دیگر رشته‌ها‌ی هنری مانند گرافیک، صنایع‌دستی یا چاپ دستی باشند که خوش‌نویسی یکی از دروس اصلی آن‌هاست؛

 • مدرسان خوشنویسی ممکن است با تجربه و تمرین و گذراندن دوره‌های آموزشی در آموزشگاه‌های آزاد یا انجمن‌های خوش‌نویسی به درجه‌ی استادی رسیده باشند.

وظایف مورد انتظار از مدرس خوش‌ نویسی

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مدرس عکاسی انتظار دارید:

 • معرفی ابزار مورد نیاز برای خوش‌نویسی مانند انواع قلم‌ها و نحوه‌ی تشخیص مرغوبیت آن‌ها، دوات، لیقه و غیره؛

 • آموزش نحوه‌ی تراشیدن قلم؛

 • معرفی اصطلاحات خاص خوش‌نویسی مانند کرسی، دانگ، مد، ترکیب، سطح و دور؛

 • معرفی سبک‌های مختلف در هنر خوش‌نویسی؛

 • آموزش نحوه‌ی صحیح در دست گرفتن قلم ؛

 • آموزش نوشتن الفبا شامل: حروف گرد، حروف مفرد، حروف تخت کشیده و حروف تخت کوتاه؛

 • آموزش اتصالات حروف، سطرنویسی و ترکیب‌بندی؛

 • ارائه‌ی تمریناتی برای آشنایی با سیاه‌مشق؛

 • ارائه‌ی دقیق برنامه‌ی زمان‌بندی و سرفصل دروس در طول یک دوره آموزش.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش خوشنویسی

موارد زیر برقیمت پیش‌نهادی مدرس خوش‌نویسی تأثیرگذار است:

 • سطح هنرجو: آموزش خوشنویسی در سطوح ابتدایی ارزان‌تر از دوره‌های آموزش پیش‌رفته است.

 • محل برگزاری کلاس: این‌که مدرس پیش هنرجو می‌رود یا از او میزبانی می‌کند و یا کلاس را به صورت آنلاین برگزار می‌کند بر میزان هزینه تأثیرگذار است؛ مثلاً اگر کلاس‌ها در محل مدرس برگزار شود معمولاً ارزان‌تر از حالتی‌‌ست که هنرجو به محل مدرس برود. کلاس‌های آنلاین هم اغلب اگر برای مدرس موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی رفت‌وآمد شود ارزان‌تر خواهند بود. البته کلاس‌هایی که به تجهیزات خاص مانند تاریک‌خانه یا کارگاه چاپ نیاز دارند معمولاً در آموزشگاه برگزار می‌شود.

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات: خصوصی، نیمه خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد هنرجویان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش کمی کاهش پیدا کند.

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس: سابقه‌ی کاری مدرس در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد.

 • تخصص مدرس:اگر مدرس در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده باشد‌؛ مثلاً در آموزش خط-نقاشی به تبحر و شهرت رسیده باشد، قیمت پیش‌نهادی بالاتری خواهد داشت.

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است هزینه‌ی آموزش خوش‌نویسی در شهرهای مختلف، متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • شیوه‎ی نقطه‌گذاری، طرز اتصال حروف الفبا و اندازه‌ی کلمات در يک صفحه، که شکل نگارش شما را نسبت به ديگران منحصر به فرد مي‌كند، تا حدود زیادی بیان‌گر روحیات شماست. خط و شخصیت چنان ارتباط نزدیکی با هم دارند که حتی با روش‌های علمی خط‌درمانی (Graph therapy) و آموزش تغيير دست‌خط، فرد می‌تواند خصوصيات رواني خود را تغییر دهد.

 • اگر خوش‌نویسی را تنها برای بهبود دست‌خط می‌خواهید، خوب است بدانید که همه‌ی مراحل نگارش خط درشت، در خط ریز نیز مصداق دارد با این تفاوت که ملاک اندازه‌ها به جای نقطه، صفر و به جای نیم‌نقطه‌ی خط درشت، نقطه با مداد یا خودنویس است.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مدرس خوش‌نویسی استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مدرس خوش‌ نویسی

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مدرس خوش‌ نویسی

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"