×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش بخوانیم و بنویسیم

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

ثبت نام به عنوان معلم

آموزش بخوانیم و بنویسیم

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

ثبت نام به عنوان معلم

درباره‌ آموزش بخوانیم و بنویسیم

به واژه‌های زیر نگاه کنید و به شیوه‌ی نگارش درست آن‌ها فکر کنید:
 «آن‌جا» درست‌تر است یا «آنجا» یا «آن جا»؟ «خانه‌ی ما» یا  «خانة ما»؟ «ذغال» یا «زغال»؟ «آنها» یا «آن‌ها»؟ «اتاق» یا «اطاق»؟
اگر درباره‌ی املای بعضی از این کلمات مطمئن نیستید، خیلی عجیب نیست. به دلیل تغییراتی که طی چند دهه‌ی گذشته به استانداردهای شیوه‌ی نگارش فارسی اعمال شده است، احتمالاً افرادی از نسل‌های مختلف – بسته به کتاب‌هایی که با آن خواندن و نوشتن را یاد گرفته‌اند – نظرات متفاوتی درباره‌ی نگارش برخی واژه‌ها دارند. پس اگر کودک‌ دبستانی دارید، به دانش خودتان برای کمک کردن به او در درس فارسی اعتماد نکنید. حتماً یک مدرس حرفه‌ای «بخوانیم و بنویسیم» پیدا کنید که بتواند خط زبان فارسی را مبتنی بر آخرین استانداردهای نگارشی و به شیوه‎های مدرن به کودک‌تان آموزش دهد.
چند سالی‌ست که کتاب‌های «بخوانیم و بنویسیم»، پس از پژوهش‌های دقیق متخصصان حوزه‌ی تعلیم و تربییت، جایگزین کتاب‌های فارسی پیشین شده‌اند. این کتاب‌ها، به‌طور ویژه، بر چهار مهارت «شنیدن»، «گوش دادن»، «خواندن» و «نوشتن» در کودکان تمرکز دارند و شیوه‌ی تدریس آن‌ها کاملاً با شیوه‌های پیشین متفاوت است. آموزگاران دبستان پس از گذرندان دوره‌های آموزشی ضمن خدمت، روش تدریس این کتاب‌ها را یاد می‌گیرند و می‌توانند با شیوه‌های خلاق مانند یادگیری از طریق همیاری، داستان‌گويی، اجرای نمایش یا بازی با پازل کلمات، خواندن و نوشتن زبان فارسی را به کودکان دبستانی آموزش دهند.
دانش‌آموزانی که در یادگیری درس فارسی در مدرسه با مشکل مواجه می‌شوند، و نیاز دارند زمان بیش‌تری را در خانه صرف تمرین خواندن و نوشتن کنند، ممکن است خسته شوند و انگیزه‌ی یادگیری را از دست بدهند؛ اما با استفاده از ابزارهای کمک‌آموزشیِ بازی‌محور، فیلم‌ها، شعرها و موسیقی‌ها می‌توان از این اتفاق پیش‌گیری کرد.

در اینکارنت می‌توانید یک مدرس حرفه‌ای برای آموزش کتاب‌های بخوانیم و بنویسیم پیدا کنید، کسی که علاوه بر آشنایی کامل با ابزارها و شیوه‌های آموزش، چگونگی ارتباط با بچه‌ها را می‌داند و می‌تواند اشتیاق یادگیری را در آن‌ها زنده نگه دارد.
 

مهارت‌های مورد نیاز معلم

مهارت‎های مورد نیاز یک مدرس بخوانیم و بنویسیم شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل با کتاب‌های بخوانیم و بنویسیم و روش تدریس آن‌ها؛

 • تسلط بر روش‌های ارائه‌ی املاء، اقدامات لازم برای رفع اشکالات املایی و آسیب‌شناسی املاء؛

 • آشنایی کامل با انواع تکلیف از نظر ساختاری و محتوایی؛

 • تسلط بر شیوه‌های توصیفی و ارزش‌یابی؛

 • تسلط بر روش‌های انشاءنویسی؛

 • خط خوش و توانایی آموزش نستعلیق؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم به زبان ساده؛

 • آشنایی با ابزارهای کمک‌آموزشی؛

 • صدای رسا و شیوا و توانایی کنترل و تغییر تن صدا برای جلب توجه دانش‌آموز به‌ویژه در کلاس‌های گروهی؛

 • مدیریت زمانی جلسات کلاس‎‌ها (به گونه‌‌ای که تدریس طی ساعات و جلسات ازپیش‌تعیین‌شده کامل شود)؛

 • دانش نسبی از روانشناسی کودک، رفتارهای انسانی، تفاوت‌های فردی، علایق، انواع شخصیت‌ها، تئوری‌های یادگیری و انگیزش؛

 • توانایی تشخیص اختلالات یادگیری، عاطفی و رفتاری در کودکان.

تحصیلات مرتبط با آموزش بخوانیم و بنویسیم

مدرسان خصوصی بخوانیم و بنویسیم ممکن است از یکی از راه‎‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل مقاطع کاردانی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته‌ی آموزش ابتدایی؛

 • فارغ‌التحصیل مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترای علوم تربیتی و زیرشاخه‌های آن‌ مانند برنامه‌ریزی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، مدیریت آموزشی و غیره؛

 • ممکن است فارغ‌التحصیل رشته‌ها‌ی دیگری باشند، اما سابقه‌ی تدریس در دبستان را داشته و دوره‌های ضمن خدمت روش تدریس فارسی را گذرانده باشند.

وظایف مورد انتظار از معلم

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مدرس بخوانیم و بنویسیم انتظار دارید:

 • آموزش خواندن و نوشتن الفبای فارسی؛

 • رفع اشکالات املایی و آسیب‌شناسی املاء؛

 • بهبود دست‌خط و آموزش خط نستعلیق؛

 • آموزش دستور زبان فارسی؛

 • ملاقات با والدین برای گفت‌وگو درباره‌ی پیش‌رفت فرزندان‌شان و و مشاوره درباره‌ی تعیین اولویت‌ها و نیازهای اساسی دانش‌آموز.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش بخوانیم و بنویسیم

موارد زیر بر قیمت پیشنهادی مدرس کتاب‌های بخوانیم و بنویسیم تأثیرگذار است:

 • محل برگزاری کلاس: این‌که مدرس پیش دانش‌آموز می‌رود یا از او میزبانی می‌کند بر میزان هزینه‌ی کلاس تأثیرگذار است؛ اگر کلاس‌ها در محل مدرس برگزار شود معمولاً ارزان‌تر از حالتی‌‌ست که دانش‌آموز به محل مدرس می‌رود؛

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات:خصوصی، نیمه خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد دانش‌‍‌آموزان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش کاهش پیدا کند؛

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سابقه‌ی کاری مدرس در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد؛

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد؛

 • نیازهای خاص دانش‌آموز:آموزش به کودکان با نیاز خاص (مثلاً کودکان استثنایی، بیش‌فعال یا کودکانی که اختلال یادگیری دارند) به تخصص نیاز دارد و ممکن است هزینه‌ی کلاس‌های آموزشی برای آن‌ها بالاتر باشد؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • در بسیاری از موارد، دانش‌آموزان، والدین و متأسفانه حتی اولیای مدرسه، به دروسی مانند ریاضی اهمیت بیشتری می‌دهند و اختلالات یادگیری در درس فارسی را به صورت جدی پی‌گیری نمی‌کنند. تصور نکنید چون فارسی زبان مادری است و کودک می‌تواند حرف بزند، دیر یا زود خواندن و نوشتن را نیز یاد می‌گیرد. اگر کودک در سال‌های ابتدایی دبستان به این دو مهارت مسلط نشود، نه‌تنها بهبود آن در سال‌های بعد بسیار سخت‌تر خواهد بود، بلکه به یادگیری دروس دیگر و درک مفاهیم آن‌ها نیز لطمه خواهد خورد.

 • بر انجام تکالیف فرزندتان در منزل نظارت کنید. به آن‌ها دیکته بگویید و در قالب بازی از آن‌ها بخواهید با کلمات جمله بسازند یا کتاب‌های داستان را روخوانی کنند تا از مشکلات تحصیلی او مطلع شوید. همچنین حتماً هرازچندگاه با اولیای مدرسه‌ گفت‌وگو کنید و در جریان روند پیش‌رفت درسی او قرار بگیرید. چرا که اختلالات یادگیری - مانند «خوانش‌پریشی» - اگر به‌موقع شناسایی شوند به‌سادگی می‌توان آن‌ها را کنترل یا رفع کرد.

 • در کتاب «بخوانیم و بنویسیم» دو خط نسخ و نستعلیق وجود دارد. خط نسخ تنها برای تمرین خواندن است. اما دانش‌آموز باید نستعلیق را در نوشتن تمرین کند. در سال‌های ابتدای مدرسه نوشتن خط نسخ را از کودک نخواهید.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت آموزگار بخوانیم و بنویسیم استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش معلم

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان معلم

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"