×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش پارکور

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش پارکور

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش پارکور

اگر روزی در حین یک فرار اضطراری مجبور شوید از دیوار بالا بروید یا از پنجره‌ی طبقه‌ی دوم بیرون بپرید، یا مثلاً لازم باشد به‌جای استفاده از پل عابر پیاده، توی یک بزرگ‌راهِ پرترافیک، با جهش از روی خودروها، خودتان را به یک قرار مهم برسانید، حتماً از این که زودتر به فکر یاد گرفتن مهارت‌های پارکور نیافتاده‌اید پشیمان خواهید شد. تمام بدل‌کارانی که در فیلم‌های اکشن و پلیسی با حرکاتی باورنکردنی، مانند جهش وارونه، پریدن، غلتیدن و فرود آمدن، شما را به هیجان آورده‌اند، طی تمرینات پارکور به این مهارت‌ها دست یافته‌اند. حالا تصور کنید اگر خودتان توانایی انجام آن‌ها را داشته باشید، چقدر آدرنالین در بدنتان ترشح می‌شود و چه هیجانی را تجربه خواهید کرد.

هدف اصلی تمرینات پارکور، عبور کردن از موانعی است که به‌طور اتفاقی در مسیر حرکت ورزش‌کار قرار گرفته‌اند. یک پارکورکار با تمریناتی از قبیل دویدن، پریدن، خزیدن، شنا ، کوه‌نوردی  و صخره‌نوردی  و هم‌چنین تمرینات تمرکز و تعادل، می‌تواند در لحظه تصمیم بگیرد که کدام روش حرکتی را برای عبور از موانع پیش رویش انتخاب و اجرا کند. این عبور باید در سریع‌ترین زمان, به آسان‌ترین شیوه و با کم‌ترین انرژی مصرفی بدن انجام شود.

نکته‌ی جالب درباره‌ی این رشته‌ی ورزشی آن است که تنها شامل تمرینات فیزیکی و افزایش قوای جسمانی نمی‌شود، بلکه پارکورکارها از مهارت‌های‌شان در زندگی روزمره‌‌ جهت افزایش تمرکز، خودآگاهی، توانایی تصمیم‌گیری صحیح و به‌موقع در  برابر مشکلات و غلبه بر ترس استفاده می‌کنند. به کسانی که از اصول پارکور در زندگی خود استفاده می‌کنند, «تراسور» هم می‌گویند.

پارکور، برخلاف دیگر رشته‌های ورزشی، تکنیک‌های خاص استاندارد، مسابقه و رده‌بندی رقابتی ندارد. در این ورزش آزادی عمل و خلاقیت بسیار پررنگ است و حرکات هر شخص منحصر به خود اوست. با این حال برای شروع به یک مربی حرفه‌ای نیاز دارید که حرکات پایه را به شما آموزش دهد و شما را به سطح آمادگی جسمانی لازم برای انجام این حرکات برساند. هم‌چنین لازم است برای به حداقل رساندن آسیب در این ورزش پرهیجان، اصول ایمنی آن را یاد بگیرید و با لوازم جانبی مورد نیاز برای شروع تمرین مانند انواع ترامپولین یا تخته پرش آشنا شوید.

مهارت‌های مورد نیاز مربی پارکور

مهارت‌های مورد نیاز یک مربی پارکور شامل موارد زیر است:

 • آمادگی جسمانی کامل و قد و وزن متناسب؛

 • تسلط بر اجرای حرکات پایه و توانایی آموزش آن‌ها؛

 • تسلط بر شیوه‌های استاندارد گرم‌کردن و آماده‌سازی فیزیکی کسانی که می‌خواهند به این ورزش بپردازند؛

 • آشنایی کامل با وسایل ضروری و همچنین ابزارهای کمکی مناسب در تمرینات پارکور (مانند لباس مناسب، دستکش، ساعدبند، ساق‌بند، تخته پرش، ترامپولین و غیره‌)؛

 • تسلط بر شیوه‌های مربی‌گری و توانایی آموزش دقیق مهارت‌های حرکتی و نمایشی در این رشته؛

 • توانایی ارزیابی صحیح روند یادگیری و تنظیم جلسات آموزشی متناسب با استعداد و نیاز پارکورکار؛

 • توانایی مدیریت جلسات کلاس و ایجاد فرصت مساوی برای همه‌ی افراد تیم یا گروه آموزشی؛

 • توانایی آموزش سطوح مختلف پارکور به رده‌های سنی متفاوت؛

 • دانش و تجربه‌ی کافی در پارکور.

تحصیلات مرتبط با آموزش پارکور

در ایران به دلیل این که این ورزش به رسمیت شناخته نمی‌شود، متأسفانه رشته‌ی ورزشی آن در فضای دانشگاهی و آکادمیک وجود ندارد. در حال حاضر اغلب مربیان پارکور در ایران این رشته را به‌صورت تجربی می‌آموزند و به شاگردان خود یاد می‌دهند.

وظایف مورد انتظار از مربی پارکور

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی پارکور انتظار دارید:

 • آموزش شیوه‌ی درست گرم کردن و آماده شدن برای تمرین، مانند بارفیکس، شنا، پل و حرکات کمر و شکم؛

 • آموزش تمرینات بدن‌سازی ویژه‌ی پارکور، برای پیش‌رفت سریع و مطمئن در این رشته؛

 • آموزش درست و اصولی حرکات پایه به ترتیب از مبتدی تا پیش‌رفته؛

 • کمک به افزایش استقامت و سرعت پارکورکار و ارتقای تکنیک اجرای حرکات؛

 • توجه به روند یادگیری و اصلاح به موقع حرکات پارکورکاران؛

 • انتقال تجربه‌های مفید.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش پارکور

موارد زیر بر قیمت پیشنهادی مربی پارکور تأثیرگذار است:

 • سطح تراسور: آموزش پارکور به نوآموزان در سطوح ابتدایی همیشه ارزان‎تر از آموزش پیش‌رفته است.

 • محل برگزاری کلاس: به دلیل نیاز به موانع متنوع و غیرقابل‌پیش‌بینی در این رشته، پارکور را معمولاً در فضاهای باز و حتی اماکن عمومی مانند پارک‌ها، زمین‌های بازی، خیابان‌ها و ساختمان‌های رهاشده تمرین می‌کنند. اما تعداد کمی از باشگاه‌ها فضا و امکانات تمرین پارکور را فراهم کرده‌اند که هزینه‌ی کلاس در آن‌ها بالاتر است.

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات:خصوصی، نیمه‌خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد تراسورها در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود.

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سابقه‌ی کاری مربی در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر قبلاً در ورزش‌های رزمی، ژیمناستیک یا دو فعالیت کرده‌اید، آمادگی بسیار خوبی برای پرداختن به پارکور دارید. البته با این که آمادگی جسمانی در پیش‌رفت یک تراسور نقش مهمی دارد، اما تأثیر میزان شجاعت، تلاش و پشت‌کار شما برای موفقیت در این رشته خیلی بیشتر است.

 • بلندقد بودن و وزن کم، حالت ایده‌آل یک تراسور است اما هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. هرکس بسته به وضعیت جسمی خود می‌تواندحرکات مناسب خودش را تمرین کرده و به میزان اعتمادبه‌نفس و انگیزه‌ای که دارد پیش‌رفت می‌کند.

 • هرگز تمرینات پارکور را بدون مربی شروع نکنید و حتی اگر حرفه‌ای شده‌اید هیچ‌وقت در تنهایی دست به انجام حرکات نزنید. پارکور ورزش خطرناکی‌ست و لازم است همیشه فرد دیگری در کنارتان باشد تا در صورت آسیب‌دیدگی به شما کمک کند.

 • هنگام تمرین پارکور حتماً کفش نرمی بپوشید که پای‌تان را محکم نگه دارد و چسبندگی مناسب داشته باشد.

ثبت رایگان سفارش مربی پارکور

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی پارکور

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"