×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

به‌عنوان یک معمار یا دانش‌جوی معماری چقدر به ارائه‌ی طرحی که در ذهن دارید، اهمیت می‌دهید؟

حتماً داستان معروف لباس پادشاه را شنیده‌اید، ما نمی‌توانیم به‌طور شفاهی آن‌چه در ذهن داریم را برای کسی توصیف کرده و توقع داشته باشیم که او کاملاً متوجه منظور ما شود.

به‌عنوان دانش‌جوی معماری یا یک معمار چه در دوران دانش‌جویی و چه هنگامی که در بازار حرفه‌ای مشغول به ‌تحصیل یا کار هستیم، برای ارائه‌ی آن‌چه که در ذهن داریم باید حداقل به چند نرم‌افزار تخصصی معماری مسلط بوده و با سایر نرم‌افزارهای کاربردی معماری و گرافیک‌دیزاین آشنایی نسبی داشته باشیم.

یک طراح معماری چه در مرحله‌ی طراحی و چه در مرحله‌ی اجرا برای تبیین طرح خود نیاز به زبانی مشترک با کارفرمایان و مجریان ساختمانی دارد قطعاً این اشتراک زبانی با متخصصین و اهل فنِ ساختمان از طریقنقشه و تصویر و با کارفرمایان و کسانی که موضوع معماری را به طریق حرفه‌ای و تخصصی دنبال نمی‌کنند تنها از طریق تصویر میسر می‌شود. نرم‌افزارهای معماری امکان ارائه‌ی ایده‌ها و پروژه‌ها به زبانی مشترک و قابل فهم در رشته‌ی تحصیلی و کاری‌مان را به ما می‌دهد.

علاوه بر آن‌چه گفته شد نرم‌افزارها این امکان را به ما می‌دهند که نتیجه‌ی کار خود را قبل از مرحله‌ی ساخت ببینیم، تمام ابعاد یک طرح را بررسی کنیم، و اشتباهات و تغییرهای حین اجرای کار را به حداقل برسانیم. البته امروزه نرم‌افزارهای معماری بیش از یک ابزار برای ارائه‌ی عمل می‌کنند، آن‌ها می‌توانند به‌عنوان دستیاران طراحی مورد استفاده قرار گیرند یا حتی دستیار معماران در ساخت باشند. این روزها تری‌دی پرینترها، دستگاه‌های برش صنعتی مثل برش سی ان سی، قابلیت چاپ و برش و در معنای کلی ساخت از روی پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری را دارند.

به‌طور کلی می‌توان نرم‌افزارهای معماری را در چند بخش کلی به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

 • نرم‌افزارهای سه‌بعدی‌سازی (مثل 3Ds Max، Autodesk MAYA ، Rhino، grasshopper 3D، Sketch up )

 • نرم‌افزارهایی برای ترسیم دوبعدی ( Auto CAD که از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای معماری است)

 • نرم‌افزارهای ترکیبی، که هم‌زمان ترسیم دو بعدی و سه‌بعدی را انجام می‌دهد (مثل Revit Architecture، Graphisoft ArchiCAD)

 • نرم‌افزارهای تخصصی‌ که در سطوح بالاتر و معمولاً توسط دانش‌آموختگان مقاطع تحصیلی تکمیلی و دفاتر حرفه‌ای معماری استفاده می‌شود (مثل Design Builder)

 • نرم افزارهای گرافیک دیزاین (مثل Adobe Photoshop و Adobe Illustrator)

اگر سری به آگهی‌های شغلی رشته‌ی معماری زده باشید تقریباً در تمامی آن‌ها یکی از شروط اصلی برای ورود به دفاتر معماری در هر سطح و پوزیشن شغلی تسلط به حداقل دو نرم‌افزار معماری و یک نرم‌افراز گرافیک‌دیزاین است چرا که این نرم‌افزارها علاوه بر ابزاری برای پرزنت و ارائه به دستیاری برای طراحی تبدیل شده و امکانات وسیعی پیش روی دانش‌جویان، طراحان و مخاطبان معماری قرار می‌دهند.

حالا به بخش مهارت‌های نرم‌افزاری رزومه‌تان نگاهی بیاندازید آیا آن‌چه را که باید از نرم‌افزارها بدانید، بلد هستید؟ برای این که پیشرفت شغلی یا امکان استخدام و کسب درآمد از رشته‌ی تحصیلی‌تان را ایجاد کنید، آن‌چه را که باید، می‌دانید؟ آیا نیاز به آموزش هیچ‌یک از نرم‌افزارهای معماری دارید؟ آیا باید مهارت‌ و میزان تسلط خود بر برخی نرم‌افزارها را بیشتر کنید؟

مهارت‌های مورد نیاز مدرس آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

مهارت‎های مورد نیاز مدرس نرم‌افزارهای تخصصی معماری شامل موارد زیر است:

 • دانش کافی و به‌روز از رشته‌ی معماری و گرایش‌های این رشته (مثل معماری منظر و معماری پایدار) متناسب با کاربرد نرم‌افزار مورد نظر؛

 • تمرکز بر یک یا چند نمونه از نرم‌افزارها؛

 • توانایی تعریف پروژه‌های کاربردی برای تمرین و آموزش نرم‌افزار؛

 • تسلط کامل بر تمام امکانات نرم‌افزار مورد نظر و آشنایی نسبی با نرم‌افزارهای مشابه آن؛

 • تسلط کامل به نقشه‌خوانی معماری و توانایی ترسیم نقشه‌ی دو بعدی در نرم‌افزارهای مرتبط؛

 • آشنایی با منابع کتابخانه‌‌ای مرتبط با نرم‌افزار؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم به زبان ساده و استفاده‌ی صحیح و به‌جا از واژگان تخصصی رشته‌ی معماری؛

 • مدیریت زمانی جلسات کلاس‎‌ها به گونه‌‌ای که تدریس طی ساعات و جلسات از پیش تعیین شده کامل شود.

تحصیلات مرتبط با آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

مدرسان نرم‌افزارهای تخصصی‌ معماری ممکن است از یکی از راه‎‌های زیر به این مهارت‌های آموزش این نرم‌افزارها دست پیدا کرده باشند:

 • احتمالا فارغ‌التحصیل یکی از مقاطع دانشگاهی در رشته‌ی معماری هستند؛
 • ممکن است فارغ‌التحصیل یکی از دوره‌های آموزش نرم‌‌افزار در مؤسسات معتبر باشند و زمینه‌ی چند سال تجربه‌ی کاری با نرم‌افزار موردنظر را داشته باشند و توانایی تدریس نرم‌افزار را کسب کرده باشند.

وظایف مورد انتظار از مدرس آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مدرس نرم‌افزارهای تخصصی معماری انتظار دارید:

 • معرفی نرم‌افزار مناسب برای اجرای پروژه‌ی مورد نظر؛

 • معرفی ابتدایی نرم‌افزار و نسخه‌های مختلف آن؛

 • آموزش شیوه‌ی دست‌رسی به نرم‌افزار (دانلود، خرید یا فعال‌سازی و به‌روز رسانی)؛

 • آموزش نصب نرم‌افزار و معرفی محیط کار و منوهای اصلی آن؛

 • طرح مسأله و تعریف پروژه‌ مناسب برای یادگیری و تمرین؛

 • ارائه‌ی دقیق برنامه‌ی زمان‌بندی و سرفصل دروس در طول یک دوره آموزش.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی مدرس نرم‌افزارهای تخصصی معماری تأثیرگذار است:

 • سطح آموزش‌گیرنده: تدریس نرم‌افزارها در سطح پیشرفته و برای اهداف تخصصی معمولاً گران‌تر از کلاس‌های مقدماتی آموزش نرم‌افزار است؛

 • محل برگزاری کلاس: این‌که مدرس پیش آموزش‌گیرنده می‌رود یا از او میزبانی می‌کند و یا کلاس را به صورت آن‌لاین برگزار می‌کند بر میزان هزینه تأثیرگذار است؛ مثلاً اگر کلاس‌ها در محل مدرس برگزار شود معمولاً ارزان‌تر از حالتی‌‌ست که آموزش‌گیرنده به محل مدرس می‌رود. کلاس‌های آن‌لاین هم اغلب اگر برای مدرس موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی رفت‌وآمد شود ارزان‌تر خواهند بود؛

 • نوع نرم‌افزار: ممکن است هزینه‌ی آموزش نرم‌افزارهای مختلف با هم یکسان نباشد. مثلاً هزینه‌ی آموزش یک نرم‌افزار که برای کاربردی خیلی تخصصی که تنها در حوزه‌ای خاص به کار می‌رود یا نرم‌افزارهایی که تازه به بازار آمده‌ و افراد کم‌تری به آن‌ها تسلط دارند بیشتر از نرم‌افزارهای رایج است؛

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات:خصوصی، نیمه خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد آموزش‌گیرندگان در کلاس بیش‌تر باشد، هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش کاهش پیدا کند؛

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سابقه‌ی کاری مدرس در قیمت پیشنهادی او تأثیر دارد؛

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد؛

 • تخصص مدرس:اگر مدرس در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده باشد‌؛ مثلاً تنها در تدریس یک نرم‌افزار برای منظوری خاص به تبحر و شهرت رسیده باشد، قیمت پیشنهادی بالاتری خواهد داشت؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر تا حدودی با یک نرم‌افزارآشنایی دارید و می‌خواهید مهارت بیشتری در آن کسب کنید، حتماً پیش از شروع کلاس، میزان تسلطی که به نرم‌افزار دارید را با مدرس خود در میان بگذارید و هدفتان از شرکت در دوره‌ی آموزشی را به او بگویید. در غیر این صورت ممکن است کلاس با توقعات شما یکسان نباشد. مثلاً ممکن است مطالب و سرفصل‌ها برای شما خیلی ابتدایی و پیش‌پاافتاده به نظر برسد یا سطح آموزش بالاتر از سطح آشنایی شما با نرم‌افزار باشد.

 • بسیاری از متخصصان، خیلی خوب با نرم‌افزارها کار می‌کنند و به بهترین نحو پروژه‌های مختلف را در نرم‌افزارها پیاده‌سازی می‌کنند. این افراد، به‌واسطه‌ی تجربه‌ی کار عملی، به بسیاری از ریزه‌کاری‌ها و میان‌برهای نرم‌افزاری آشنا هستند اما اگر تجربه‌ی تدریس نداشته باشند، ممکن است به خوبی یک معلم نتوانند مطالب را به شکلی ساده و منسجم به آموزش‌گیرنده انتقال دهند. از همین رو بهتر است مدرسانی را انتخاب کنید که هم تجربه‌ی کافی دارند و هم تجربه‌ی اجرای پروژه‌های عملی خوبی در سوابق کارشان وجود دارد.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مدرس نرم‌افزار معماری استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

 

ثبت رایگان سفارش مدرس آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مدرس آموزش نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"