×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

آموزش شطرنج

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

آموزش شطرنج

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ آموزش شطرنج

احتمالاً با شنیدن کلمه‌ی «شطرنج» و به‌خاطر آوردن مهره‌ها و صفحه‌ی چهار‌خانه‌ی سیاه‌وسفید، کیش‌دادن‌ها و مات شدن‌ها، یاد نشستن‌های طولانی می‌افتید و از خود می‌پرسید واقعاً کجای این بازی می‌تواند ورزش باشد؟!

امروزه اکثر بازی‌ها و سرگرمی‌ها با هدف‌های آموزشی پدید می‌آیند. به‌طوری که علاوه بر گذران ساعتی خوش‌، برخی از مهارت‌های فردی و جمعی را نیز آموزش می‌دهند. شطرنج در این میان، ابعاد آموزشی بسیار بیش‌تری نسبت به دیگر سرگرمی‌ها دارد و به همین دلیل هم از آن با عنوان «ورزش شطرنج» یاد می‌کنند. در واقع اگر فکر و تمامی مهارت‌های وابسته به آن را هم‌چون ماهیچه‌ای تصور کنیم که استفاده‌ی صحیح و ورزش آن باعث بهبود توانایی‌ها و لذت بیش‌تر ‌شود، به جرأت می‌توان شطرنج را یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ورزش‌های فکری دانست.

یکی از مزیت‌های جذاب شطرنج این است که هیچ‌گونه محدودیت سنی برای شروع و یادگیری آن وجود ندارد. مثلاً کودکان می‌توانند از چهارسالگی این ورزش را بیاموزند. شطرنج بازی کردن به ایجاد الگوهای فکری کمک می‌کند. از آن جهت که کودکان و اغلب برای بزرگ‌سالان درک مفاهیم انتزاعی دشوار است، این ورزش می‌تواند علاوه بر جنبه‌های مثبت معمول، برخی از مهارت‌های مهم فکری هم‌چون تفکر استدلالی، ارزیابی، تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، حل مسأله، تحلیل مطالب، خلاقیت و بسیاری موارد دیگر را در قالب بازی به کودکان و بزرگ‌سالان بیاموزد. در واقع شطرنج‌بازان در حین یادگیری و بازی، می‌آموزند که تمام نظریات‌شان صحیح نیست و بعضی اوقات لازم است در مواردی از دیگران الگوبرداری کرده و مسیرهای فکری خود را تغییر دهند. کودکانی که شطرنج یاد می‌گیرند و بازی می‌کنند، در مجموع باهوش‌تر می‌شوند. در واقع این بازی به تقویت حافظه و تمرکز آن‌ها کمک زیادی می‌کند؛ همین باعث می‌شود در دروسی چون ریاضی قدرت تجزیه و تحلیل بهتری پیدا کنند.

اگر کتاب‌ها و مقالات روان‌شناسی مربوط به شیوه‌های تفکر خلاق و استدلالی را خوانده‌اید و در آخر به آن‌چه که می‌خواستید، دست نیافتید، شاید شما هم مثل خیلی‌ها علاقه‌ای به تئوری صرف ندارید. در هر سن‌و‎‌سالی که باشید می‌توانید این ورزش را فراگیرید، حتی اگر به فکر «بابی فیشر» یا «احسان قائم‌مقامی» شدن نباشید، حداقل می‌توانید حافظه‌ و تمرکز خود را تقویت و احتمال بیماری آلزایمر را در کهن‌سالی بسیار کم کنید.

مهارت‌های مورد نیاز مربی شطرنج

مهارت‌های مورد نیاز یک مربی شطرنج شامل موارد زیر است:

 • تسلط بر شیوه‌های استاندارد در مربی‌گری شطرنج و توانایی آموزش دقیق مهارت‌های‌ مورد نیاز همچون حرکات مهره‌ها؛

 • توانایی ارزیابی صحیح روند یادگیری و تنظیم جلسات آموزشی متناسب با استعداد و نیاز شطرنج‌باز؛

 • تدریس سطوح مختلف شطرنج به رده‌های سنی متفاوت؛

 • توانایی آموزش تاکتیک‌های پیش‌رفته و به‌روز شطرنج؛

 • مدیریت جلسات کلاس؛

 • مهارت‌های ارتباطی قوی جهت ایجاد و حفظ رابطه‌ی حرفه‌ای با شطرنج‌بازان و اطمینان از سطح مطلوب تدریس.

تحصیلات مرتبط با آموزش شطرنج

مربیان شطرنج ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل دوره‌های مربی‌گری شطرنج که در سه سطح درجه 3 و 2 و 1 برگزار می‌شود؛

 • فارغ‌التحصیل دوره‌های مربی‌گری بین‌المللی که تحت نظارت فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) برگزار می‌شوند؛

 • فارغ‌التحصیل کاردانی حرفه‌ای مربی‌گری پایه‌ی شطرنج .

وظایف مورد انتظار از مربی شطرنج

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مربی شطرنج انتظار دارید:

 • آموزش مهارت‎های پیش‌نیاز شطرنج مانند تاریخچه و قوانین؛

 • آموزش تاکتیک‌های پایه شطرنج و حرکات ویژه مهره‌های شطرنج؛

 • آمادگی برای آزمون‌های داخلی و بین‌المللی؛

 • آموزش مهارت‎های مربی‌گری و آمادگی برای آزمون‌های آن.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت آموزش شطرنج

 • سطح شطرنج‌باز: آموزش شطرنج به نوآموزان در سطوح ابتدایی همیشه ارزان‎تر از آموزش پیش‌رفته، آمادگی برای مسابقات یا آزمون‌های مختلف به شطرنج‌بازان با ریتینگ الو (Elo rating) است.

 • محل برگزاری کلاس: دعوت از مربی شطرنج برای آموزش در منزل، گرچه از اتلاف زمان و هزینه‌های رفت‌وآمد شما جلوگیری می‌کند، اما معمولاً هزینه‌ی بیش‌تری برای شما خواهد داشت.

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات: خصوصی، نیمه‌خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد شطرنج‌بازان در کلاس بیش‌تر باشد هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش تا حدودی کاهش پیدا کند.

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس: سابقه‌ی کاری مربی در قیمت پیش‌نهادی او تأثیر دارد.

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد.

 • تخصص مدرس: اگر مربی در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده و به تبحر و شهرت رسیده باشد، قیمت پیش‌نهادی بالاتری خواهد داشت.

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • متخصصان بهترین سن برای یادگیری شطرنج را از 4 سالگی می‌دانند.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مربی شطرنج استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مربی شطرنج

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مربی شطرنج

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

واژگان کلیدی

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"