×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

منبت کاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

منبت کاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ منبت کاری

چوب‌ علاوه بر کارآیی‌های بسیاری که دارد، بوی خوش، رنگ‌های زیبا و طبیعی که هیچ‌گاه خسته‌کننده نمی‌شوند، انعطاف‌پذیری و در عین حال سختی، بافت خاص و منحصربه‌فردی دارد، که کار با آن را بسیار لذت‌بخش می‌کند. از این میان خاصیت انعطاف‌پذیری در عین تراکم بافت چوب، هنر منبت‌کاری را شکل داده است. از گذشته مردم با کنده‌کاری بر روی چوب‌، که یکی از منابع قابل دست‌رس و ارزان‌قیمت بوده، اشکال مختلفی را پدید می‌آورند. در واقع هنر کنده‌کاری روی چوب به منظور برجسته کردن نقوش را منبت‌کاری می‌گویند.

منبت‌کاری بر روی چوب، از هنرهای اصیل و باستانی ایران است. نکته‌ی جالب توجه در هنر منبت‌کاری این است که تغییرات زیادی در روش کار این هنر به وجود نیامده و طی دو قرن گذشته تنها پیش‌رفت‌هایی در ابزار مورد استفاده‌ی این هنر، مشاهده می‌شود. با این حال روش‌های متفاوتی در منبت‌کاری وجود دارد که بنا بر گوناگونی روش‌های ساخت منبت این هنر به سه سبک حکاکی، برجسته‌نمایی و پیکرتراشی تقسیم می‌شود. یک هنرمند منبت‌کار حرفه‌ای با انتخاب صحیح چوب و طرح مورد نظر، به کنده‌کاری طرح که عموماً گیاهی‌ست می‌پردازد تا فرم دل‌خواه به دست آید.

منبت‌کاری را روی بسیاری از اشیاء هم‌چون، قاب‌ها، بوفه‎‌ها، مبلمان، انواع جعبه و غیره می‌توان کار کرد. وسایل چوبی طرف‌داران بسیاری دارد. خصوصاً که این وسایل زیبا، سبک و به رنگ طبیعی ارائه می‌شوند. امروزه زیورآلات بسیاری با روش‌های منبت‌کاری ساخته می‌شوند که جذابیت بسیاری دارند. با این حال گاهی با وجود زیبایی شیوه‌ی کار، آثاری که منبت‌کاری شده‌اند، طرح‌های مورد پسندی ندارند یا زیادی تکراری شده‌اند. بسیاری از افرادی که سفارش هنری دارند، احتمالاً به تکنیک‌های هنری آگاهی ندارند، اما طرح‌هایی که ارائه می‌کنند، جالب و قابل توجه است. از طرف دیگر، یک کار سفارشی اغلب منحصربه‌فرد و جذاب از آب در می‌آید. یک منبت‌کار حرفه‌ای از پیشنهاد طرح‌های قابل اجرا بر روی چوب استقبال می‌کند و آن را تجربه‌ای جدید می‌داند.

اگر به دنبال یک منبت‌کار حرفه‌ای هستید که بتواند طرح‌های جدید و مدرنی را در کنار طرح‌های کلاسیک بر روی چوب اجرا کند و سابقه‌ی منبت‌کاری بر روی وسایل متفاوتی را داشته باشد، در اینکارنت می‌توانید بهترین‌ها را پیدا کنید.

مهارت‌های مورد نیاز هنرمند منبت کار

مهارت‌های مورد نیاز یک منبت‌کار حرفه‌ای شامل موارد زیر می‌شود:

 • تسلط بر انواع چوب (چوب گردو، گلابی، چنار، نارون، راش، تبریزی) و انتخاب صحیح آن‌ها؛

 • تسلط بر مصالح و ابزار دستي مورد استفاده در منبت‌کاری؛

 • تسلط بر اندازه‌گيری و اندازه‌گذاری؛

 • توانایی کار با انواع ابزار و وسایل منبت‌کاری چوب (برش‌كاری، رنده‌كاری، سوهان‌كاری، چوبساكاری، تیز کردن انواع مغار، برش چوب با دستگاه اره نوكی، پرداخت و سنباده‌كاری، سوراخ کردن با انواع دریل، و غیره)؛

 • آشنا به ساخت اتصالات طولی و عرضی؛

 • توانایی طراحی نقش، انتخاب و انتقال آن بر روی چوب.

تحصیلات مرتبط با منبت کاری

منبت‌کاران حرفه‌ای ممکن است از راه‌های زیر به این مهارت دست پیدا کرده باشند:

 • کاردانی فنی صنایع چوب (گرایش‌ سازه‌های چوبی و مبلمان)؛

 • کاردانی صنایع چوب و کاغذ؛

 • کارشناسی صنایع چوب؛

 • داشتن گواهي‌نامه مهارت منبت‌كار درجه 1؛

 • داشتن گواهی‌نامه مهارت منبت‌کار درجه 2؛

 • کسب تجربه نزد استادکاران.

وظایف مورد انتظار از هنرمند منبت کار

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک منبت‌کار حرفه‌ای انتظار دارید:

 • ساخت و تحویل به موقع سفارشات؛

 • برآورد قیمت با توجه به نوع چوب و تزئینات جانبی و پولیش و رنگ‌کاری و غیره؛

 • اجرای طرح اولیه مشقی در صورت درخواست مشتری؛

 • توانایی تغییر مدل اثر منبت‌کاری شده متناسب با درخواست مشتری؛

 • بسته‌بندی و ارسال اثر منبتکاری شده.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت منبت کاری

موارد زیر در قیمت پیشنهادی منبت‌کار حرفه‌ای دخیل است:

 • مدت‌زمان ساخت اثر منبت‌کاری شده: هرچه زمان بیش‌تری صرف منبت‌کاری شود، یعنی کار از جزئیات و ریزه‌کاری‌های بیش‌تری برخوردار باشد، هزینه‌ی بالاتری بابت آن می‌پردازید؛
 • تعداد آثار منبت‌کاری شده: اگر تنها یک میز یا ستِ زیورآلات منبت‌کاری شده را سفارش دهید، هزینه‌ی کم‌تری می‌پردازید تا زمانی که تعداد اشیای سفارشی بیش‌تر است؛
 • شهرت و کیفیت آثار منبت‌کار: منبت‌کاران حرفه‌ای، به‌میزانی که شهرت دارند، ممکن است هزینه‌ی بالاتری از شما درخواست کنند، اما احتمالاً خلاقیت و ایده‌پردازی آن‌ها، و هم‌چنین کیفیت کارشان دل‌چسب‌تر است؛
 • ارسال اثر منبت‌کاری شده: پست آثار با هزینه همراه است. البته برخی از منبت‌کاران حرفه‌ای ممکن است این هزینه را در تولید انبوه، تقبل کنند؛
 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف منبت‌کاری قیمت‌های متفاوتی داشته باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت منبت‌کار حرفه‌ای استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش هنرمند منبت کار

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان هنرمند منبت کار

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"