×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

مجسمه سازی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

مجسمه سازی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ مجسمه سازی

عناصر حجمی به شکل کنده‌کاری، تن‌دیس، سردیس یا مجسمه‌های مدرن انتزاعی، المان‌های تزئینی پرکاربردی هستند که با اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مجسمه‌ها نمادی از اندیشه و احساسات انسان‌اند. یک اثر حجمی می‌تواند شناس‌نامه‌ی یک شهر یا محله باشد؛ می‌تواند یادمانی باشد از یک روی‌داد تاریخی یا تن‌دیسی برای بزرگ‌داشت یک شخصیت مهم. مجسمه‌ها ممکن است به عنوان بخش بزرگی از دکوراسیون در معماری کاخ‌ها، کلیساها یا باغ‌ها به‌کار روند؛ یا حجم‌های کوچکی باشند که برای پر کردن فضاهای خانگی و ایجاد حال‌وهوایی متفاوت در یک ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مجسمه‌سازی، یکی از ماندگارترین هنرهای تجسمی‌ست که از دیرباز نقش مهمی در رشد فرهنگ و پیش‌رفت هنر داشته است. نقش‌برجسته‌ها و پیکره‌های برنزی و سنگی به دلیل ماندگاری طولانی، اطلاعات زیادی از گذشته‌ی انسان برای ما به‌جا گذاشته‌اند. در قرون پیش، مجسمه‌ها بیش‌تر برای پاس‌داشت ارزش‌های مذهبی به‌کار می‌رفتند و بر تجسم خدایان یا اندام انسانی تمرکز داشتند و به همین دلیل آن را پیکرتراشی نامیده‌اند. اما امروز مجسمه‌سازی هویتی مستقل پیدا کرده است. دیگر مجسمه‌سازها، فقط برای یادآوری روی‌دادهای خاص، اساطیر یا شخصیت‌ها مجسمه نمی‌سازند؛ بلکه مجسمه را به عنوان یک هنر، به خاطر خود آن می‌سازند. خلاقیت‌های ذهنی، احساسات و هیجانات انسان مدرن در مجسمه‌سازی نوین نقش پررنگی پیدا کرده است.

به‌علاوه، دیگر سنگ و چوب تنها مواد اولیه‌ی مجسمه‌سازی نیستند و مانند قبل مجسمه‌سازی یک هنر دستی برای تولید محدود به شمار نمی‌رود. با پیش‌رفت علم و تکنولوژی، مواد و متریال جدیدی برای ساخت آثار حجمی به بازار معرفی شده اند که کار با آن‌ها ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. ماشین‌آلات صنعتی نیز امکان قالب‌گیری و تولید انبوه مجسمه‌ها را فراهم کرده‌‌اند. هم‌چنین پرینترهای سه‌بعدی می‌توانند در کمتر از چند ساعت یک مجسمه‌ را با همان جزئیات دقیق مدل اصلی آن بسازند.

اگر برای مراسم‌ بزرگ‌داشت شخصی، به دنبال ساخت سردیس او هستید، یا می‌خواهید یک تن‌دیس ویژه برای مهمانان‌تان تهیه کنید، و یا حتی اگر دوست دارید یادگاری کوچکی که با سلیقه‌ی خودتان ساخته شده به کسی هدیه دهید، در اینکارنت می‌توانید مجسمه‌سازان حرفه‌ای را پیدا کنید و کار ساخت مجسمه را از مرحله‌ی طراحی تا اجرا به آن‌ها بسپارید.

مهارت‌های مورد نیاز مجسمه ساز

مهارت‎های مورد نیاز یک مجسمه‌ساز شامل موارد زیر است:

 • خلاقیت، نگاه هنری، درک زیبایی‌شناسی و توجه به جزئیات؛

 • مهارت در اجرای آثار حجمی توپر و توخالی با مواد مختلف، از جمله مجسمه‌سازی با گِل، گچ، فایبرگلاس، پلی‌استر، سنگ، چوب، انواع خمیر، سیم و مفتول، برنز، سرامیک غیره؛

 • شناخت انواع مواد و متریال‌ مورد استفاده در مجسمه‌سازی، آشنایی کامل با ارزش‌ها و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها و توانایی ترکیب‌بندی مناسب مواد مختلف؛

 • تسلط بر کار با انواع ابزار مجسمه‌سازی جهت شکل‌دهی، برش، سوراخ‌کاری و رنگ‌آمیزی مواد مختلف و هم‌چنین ماشین‌آلات صنعتی مانند پرینترهای سه‌بعدی که در مجسمه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛

 • تسلط بر شیوه‌های مفتول گذاری، سیم پیچی، ساخت اسکلت (اسکرایچر)، قالب‌گیری و زیرسازی، پیش از اجراء؛

 • توانایی ساخت مجسمه‌های بزرگ از فوم‌های فشرده و قطعه‌قطعه؛

 • توانایی ساخت مجسمه از روی مدل‌ها و عکس‌ها؛

 • مهارت در ماکت‌سازی؛

 • مهارت در طراحی و ساخت پایه‌های مناسب و هم‌چنین توانایی نصب مجسمه‌های کوچک و بزرگ روی آن‌ها.

تحصیلات مرتبط با مجسمه سازی

مجسمه‌سازان ممکن است از یکی از راه‎‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیلان رشته‌ی مجسمه‌سازی؛

 • فارغ‌التحصیلان رشته‌ی هنرهای تجسمی؛

 • ممکن است فارغ‌التحصیل دیگر رشته‌ها‌ی هنری باشند و با تمرین و تجربه یا گذراندن دوره‌های آموزشی در آموزشگاه‌های آزاد در مجسمه‌سازی به تبحر رسیده باشند.

وظایف مورد انتظار از مجسمه ساز

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مجسمه‌ساز انتظار دارید:

 • مشاوره و ایده‌پردازی برای ساخت تندیس‌، متناسب با نیاز و کاربرد مورد نظر مشتری؛

 • طراحی و ساخت مجسمه متناسب با دکوراسیون مکان‌های مختلف؛

 • دریافت ایده، عکس، یا طرح اولیه‌ و ساخت و اجرای آن در قالب یک مجسمه؛

 • دقت و ظرافت در اجرای جزئیات مدل و استفاده از مواد مرغوب و ماندگار؛

 • ساخت مجسمه‌های کاربردی، مانند مجسمه‌هایی که به عنوان پایه‌ی میز یا آباژور به کار می‌روند؛

 • طراحی و ساخت پایه‌ی مناسب باری تندیس‌ها و نصب مجسمه‌های ساخته شده بر روی آن؛

 • نشان دادن طرح نهایی و تأیید گرفتن از مشتری، پیش از مرحله‌ی اجرا؛

 • ترمیم و بازسازی مجسمه‌های آسیب‌دیده؛

 • رنگ‌آمیزی مجسمه‌های ازپیش‌ساخته‌شده.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت مجسمه سازی

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی یک مجسمه‌ساز تأثیرگذار است:

 • تعداد مجسمه: مجسمه‌هایی که در کارگاه‌ها به صورت انبوه تولید می‌شوند، معمولاً ارزان‌تر از مجسمه‌های منحصربه‌فرد هنری هستند؛

 • جنس مجسمه: ارزش مواد اولیه‌ای که برای ساخت مجسمه مورد استفاده قرار می‌گیرد بر قیمت آن اثرگذاز است. علاوه‌براین کار با بعضی مواد سخت‌تر از مواد دیگر است و به مهارت بیش‌تری نیاز دارد. مثلاً تراش دادن و حکاکی روی یک مجسمه‌ی سنگی سخت‌تر از کار روی چوب است. به همین دلیل هرچه ساخت مجسمه بیش‌تر کار ببرد قیمت آن بالاتر خواهد بود؛

 • تجهیزات مورد نیاز: هرچه تجهیزات بیش‌تر و پیچیده‌تری (مانند دستگاه‌های پرینت سه‌بعدی) برای مجسمه‌سازی مورد نیاز  باشد، قیمت کار بالاتر می‌رود. البته ارزش کار هنری دستی نیز خیلی زیاد است و ممکن است ساخت یک مجسمه‌ی دست‌ساز بسته به میزان ظرافت هنری‌اش گران‌تر از کار صنعنی از آب در بیاید؛

 • ابعاد، ظرافت و جزئیات: هر چه مجسمه بزرگ‌تر باشدجزئیات بیش‌تری داشته باشد و با ظرافت‌تر ساخته شده باشدف گران‌تر است؛

 • ایده‌پردازی یا طراحی برای ساخت مجسمه: اگر مجسمه‌ساز علاوه بر کار ساخت و اجرا، طراحی و ایده‌پردازی را نیز به عهده داشته باشد، قیمت کار او بیش‌تر می‌شود.

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت یک مجسمه‌ساز استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش مجسمه ساز

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان مجسمه ساز

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"