×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

گفتار درمانی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

گفتار درمانی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ گفتار درمانی

حتماً شنیده­‌اید که انسان را «حیوان ناطق» می­گویند. یعنی حیوانی که برای برقراری ارتباط، آگاهانه و مبتنی بر تفکر حرف می­زند. حالا ما کاری نداریم که طبق نظریه­های متفاوت دانشمندان، چند صد هزار سال طول کشیده تا دَم و دستگاهِ مغز و اعصاب و حنجره­ و لب و دهان اجدادِ میمون و هوموساپینس و نئاندرتال ما تغییر و تکامل پیدا کند، تا ما امروز ناطق باشیم (و به غفلت حرف بزنیم). اما نتیجه­‌ی پژوهش‌های همین دانشمندان نشان می­دهد که امروز پس از قرن­ها تلاش­ شبانه‌روزیِ فرگشت (عزیز)، تنها 5 تا 10 درصد مردم جهان بدون اشکال و کاملاً درست حرف می‌زنند.

پس اگر لکنت زبان دارید یا بعضی از حروف و واژه‌ها را نمی‌­توانید درست تلفظ کنید، اگر موقع حرف زدن برای پیدا کردن کلمه‌ها یا جمله­‌بندی درست گرفتاری دارید، اگر از تونِ صدای‌ خود خجالت می‌­کشید، یا در برقراری ارتباط کلامی و غیرکلامی با دیگران با مشکل مواجه می­‌شوید، نگران نباشید و اعتماد به نفس‌تان را از دست ندهید. غیر از شما حداقل 90 درصد از دیگر مردم دنیا هم از این دست اختلالات زبانی و بیانی دارند. همه­‌­ی این اشکالات در نسخه‌های جدید انسانِ چند صد سال آینده رفع خواهد شد. اما خبر خوب این که لازم نیست سال‌های بسیاری را منتظر بمانید. کافی‌ست از یک گفتار درمان‌گر وقت بگیرید و پس از چند جلسه گفتاردرمانی از تغییراتی که به سادگی در مهارت‌­های زبان و بیانی خود می‌بینید، متحیر شوید.

البته با وجود این­که بسیاری از مردم، یک یا چند نوع از اختلالات زبان و بیان، درک مطلب، یا مشکلات ارتباطی را دارند، اما همه­‌ی آن‌­ها هم لزوماً به درمان ندارند. حتی گاهی این‌گونه اشکالات زبانی می‌­تواند تبدیل به یک ویژگی­ جالب فردی در لحن یا تونِ صدای شخص شود. به طور کلی، هرگاه شیوه‌ی صحبت کردن گوینده، بیش‌تر از محتوای سخن او توجه شنونده را جلب کند، آن فرد مشکوک به اختلال گفتار است و بهتر است به گفتاردرمان‌گر مراجعه کند.

برای درست سخن گفتن، لازم است ابتدا مفاهیم کلی در ذهن شکل بگیرند، سپس به شکل واژه­‌هایی با چیدمان صحیح در ساختار زبان دربیایند؛ و بعد مبتنی بر تجربه­‌های شنیداری، توسط حنجره، لب و دهان به آواهایی قابل فهم تبدیل شوند. اختلال در هر یک از اجزاء این فرآیند می­تواند مهارت‌های وابسته به زبان، مانند سخن گفتن، نوشتن، خواندن و برقراری ارتباط را با مشکل مواجه کند. برای نمونه مشکلات جسمی مانند شکاف کام، «دیزآرتری»، کم‌شنوایی و ناشنوایی؛ یا آسیب‌­های مغزی مثل «آپراکسی کلامی» و زبان‌­پریشی (آفازی)؛ و از سوی دیگر ناتوانی­‌های ذهنی، اوتیسم، بیش‌فعالی، کمبود تمرکز، خوانش­‌پریشی (دیسلِکسی) و هرگونه اختلال در یادگیری و درک مطلب از این دست نارسایی­‌ها هستند؛ که در بسیاری از این موارد با روش‌­های گفتاردرمانی می‌توان تا حد زیادی آن‌ها را بهبود بخشید.

به طور کلی گفتاردرمان‌گران به سه شکلِ دولتی، خصوصی، و ویزیت خانگی  و در سه موضوع اختلالات گفتار، زبان، و بلع کار می‌کنند. این متخصصان با استفاده از ابزارها و تمرین‌های مختلف به شما یاد می‌دهند که چگونه ماهیچه‌های مورد استفاده در صداسازی،  تکلم روان و تولید صدای زیر و بم را کنترل کنید تا بتوانید خوب و درست صحبت کنید. 

شما می‌توانید برای پیدا کردن  گفتاردرمان‌گران حرفه‌ای از اینکارنت کمک بگیرید.

مهارت‌های مورد نیاز گفتار درمانگر

مهارت‌های مورد نیاز گفتارگران شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل با فیزیولوژی و آناتومی گوش، دهان، حلق و بینی؛
 • آشنایی کامل با تمامی مباحث زبان‌شناسی و آواشناسی؛

 • آشنایی کامل با اصول توان‌بخشی، بازی‌درمانی و روش‌های بالینی و پاراکلینیک در گفتاردرمانی؛

 • آشنایی با روان‌شناسی عمومی، روان‌شناسی رشد و روان‌شناسی کودک و نوجوان؛

 • شناخت انواع مشکلات جسمی مانند: شکاف کام، دیزآرتری، کم‌شنوایی و ناشنوایی یا آسیب‌­های مغزی مثل آپراکسی کلامی و زبان­پریشی (آفازی) که منجر به مشکلات گفتار می‌شوند؛

 • شناخت انواع اختلالات روانی، مانند ناتوانی­ ذهنی، اوتیسم، بیش‌فعالی، کمبود تمرکز، خوانش­پریشی (دیسلِکسی) و اختلالات یادگیری و درک مطلب، که منجر به مشکلات گفتار می‌شوند؛

 • شناخت انواع اختلالات زبان، مانند: ناروانی‌های گفتار، اختلالات صوت، اختلال در تشدید، اختلالات واج‌شناختی، اختلالات خواندن و نوشتن، و نابسامانی‌های دوران رشد؛

 • شناخت اختلالات بلع و روش‌های درمان آن؛

 • آشنایی کامل با با تکنیک‌های شنوایی سنجی؛

 • آشنایی کامل با الگوهای پردازش گفتار و زبان؛

 • مهارت در مستندسازی اطلاعات بیمار و روند درمان؛

 • مهارت در جلب اعتماد بیمار و برقراری ارتباط مؤثر با افراد سنین مختلف.

تحصیلات مرتبط با گفتار درمانی

گفتاردرمان‌گران ممکن است از راه‌های زیر مهارت‌های لازم را کسب کرده باشند:

 • همه‌ی گفتاردرمان‌گران در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترای رشته‌ی گفتاردرمانی تحصیل کرده‌اند و تنها پس از گذراندن 5 سال طرح کارورزی در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، یا مدارس اسـتثنایی، می‌توانند برای باز کردنِ مطب خصوصی مجوز بگیرند؛

 • در مناطق محروم، فارغ‌التحصیلان گفتاردرمانی پیش از اتمام طرح کارورزی هم می‌توانند به درمان اختلالات بلع و بیان مشغول شوند.

وظایف مورد انتظار از گفتار درمانگر

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک متخصص گفتاردرمانی انتظار دارید:

 • تشخیص، درمان و پیش‌گیری از اختلالات زبان و بیان، اختلالات یادگیری، مشکلات ارتباطی؛

 • درمان اختلالات و مشکلات مربوط به بلع؛

 • استفاده از آزمون‌های استاندارد کیفی و کمی برای تحلیل و تشخیص منشأ و وسعت اختلالات؛

 • ارائه‌ی جدول زمان‌بندی مناسب برای برگزاری جلسات گفتاردرمانی متناسب با نیازها و اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت هر بیمار؛

 • به کارگیری ابزار انگیزشی مناسب برای درمان کودکان مانند اسباب‌بازی‌های فوت‌کردنی و سوت‌ها، نی‌های رنگی، مسواک‌های موزیکال، حلقه‌های حباب‌ساز و غیره.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت گفتار درمانی

موارد زیر در قیمت پیش‌نهادی گفتاردرمان‌گر تأثیرگذار است:

 • مکان برگزاری جلسات گفتاردرمانی:اگر فرآیند گفتاردرمانی در کلینیک‌ها و درمانگاه‌های دولتی انجام شود، هزینه‌ی آن کم‌تر از برگزاری جلسات درمان در منزل یا مطب خصوصی است؛

 • مدت زمان و تعداد جلسات مورد نیاز:هرچه تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان اختلالات و طول هر جلسه بیش‌تر باشد، هزینه‌ی درمان بالاتر خواهد رفت؛

 • نوع اختلال:هزینه‌ی درمان اختلالات ساده و رایج زبانی، مثل لکنت، کم‌تر از هزینه‌ی درمان اختلالات پیچیده‌ای‌ست که به تخصص و مداخلات درمانی ویژه نیاز دارند.

نکته‌ها و هشدارها

 • برای درمان اختلالات زبان و بیان هیچ وقت دیر نیست. اگر لکنت زبان دارید، یا مثلاً احساس می‌کنید هنگام حرف زدن یا نوشتن به راحتی نمی‌توانید واژه‌ها را پیدا کنید، چند جلسه گفتاردرمانی مشکل شما را حل خواهد کرد.
 • اگر کودک‌تان تأخیر در حرف زدن دارد (یعنی دیرتر از دیگر کودکان به حرف می‌آید) حتماً خیلی زود با یک گفتاردرمان‌گر در این باره مشورت کنید.

 • اگر کودک‌تان برخی حروف را اشتباه تلفظ می‌کند، بدون مشورت با پزشک، خودتان در خانه به او تمرین ندهید. موارد بسیاری دیده شده است که با اجرایروش‌های گفتاردرمانی در منزلو بدون کمک گفتاردرمان‌گر ، مشکل تلفظ کودک به جای حذف و یا جابه‌جایی به سمت خراب‌گویی رفته است. در این مواقع کودک حرفی شبیه به حرف مورد نظر می‌گوید (مثلا به‌جای «س» ، «ث» می‌گوید.) اما روند درمان را سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد کرد.

 • آموزش تلفظ حرفی که توسط گفتار درمان‌گر سه تا چهار جلسه طول می‌کشد، برای یک فرد غیرحرفه‌ای و تنها با تمرین در خانه بسیار زمان‌بر و ناقص خواهد بود.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت گفتاردرمان‌گر استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

 •  

ثبت رایگان سفارش گفتار درمانگر

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان گفتار درمانگر

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"