×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک

امروزه غالب رشته‌های مهندسی بدوننرم‌افزارهای تخصصی، راه به جایی نمی‌برند. مخصوصاً وقتی صحبت از مکانیک، به‌عنوان ملغمه‌ای از علوم و صورت کاربردی‌تر آن‌هاست. مکانیک یکی از رشته‌های مهندسی‌ست که دربرگیرنده‌ی علوم و فنون بسیاری چون تولید، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌آلات و به‌کارگیری مواد مختلف در ساخت آن‌ها و بسیاری موارد مرتبط است. از این توضیح می‌توان به این نتیجه رسید که احتمالاً تعداد نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک باید بسیار زیاد باشد (و البته همین‌طور هم هست!). نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک، با توجه به هدف، به سه دسته‌ی نرم‌افزارهای «طراحی به کمک رایانه» (مانند نرم افزارهای CATIA و SOLIDWORKS)، «مهندسی به کمک رایانه» (مانند نرم افزارهای ABAQUS و ANSYS) و «ساخت به کمک رایانه» (مانند نرم‌افزارهای MasterCAM، PowerMill و EdgeCAM) تقسیم می‌شوند.

اگر مهندس مکانیک هستید بی‌تردید برای کار، ادامه‌ی تحصیل، یا پژوهش به یادگیری و استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی نیاز پیدا کرده‌اید؛ نرم‌افزارهایی که برای تحلیل استاتیکی، دینامیکی، سینماتیکی و جریان سیال و انتقال حرارت و طراحی و ساخت به کمک رایانه و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این‌گونه موارد همیشه چند چالش اساسی وجود دارد. مثلاً این‌که کدام نرم‌افزار را برای پروژه‌ی هدف خود انتخاب کنیم؟ یا چگونه نتایج به دست‌آمده از نرم‌افزارهایی که آیین‌نامه‌های اروپایی را پیش‌فرض قرار می‌دهند با مقررات ملی خودمان مطابقت دهیم؟

برای یادگیری تمام این مطالب در کم‌ترین زمان و بیش‌ترین بازدهی، به یک مدرس حرفه‌ای نرم‌افزار نیاز دارید؛ کسی که همه‌ی مراحل کار با یک نرم‌افزار، از انتخاب و نصب برنامه گرفته تا پیاده‌سازی و اجرای پروژه‌های مختلف را به شما آموزش دهد.

مهارت‌های مورد نیاز متخصص نرم افزارهای مهندسی مکانیک

مهارت‎های مورد نیاز مدرس نرم‌افزارهای تخصصی مکانیک شامل موارد زیر است:

 • دانش کافی و به‌روز از رشته‌ی مکانیک و زیرشاخه‌های آن، متناسب با کاربرد نرم‌افزار مورد نظر؛

 • توانایی تعریف پروژه‌های کاربردی برای تمرین کار با نرم‌افزار؛

 • توانایی بهبود برنامه‌های ازپیش‌نوشته‌شده، پیدا کردن اشکالات و رفع خطاها؛

 • آشنایی کامل با تمام امکانات نرم‌افزار مورد نظر و آشنایی نسبی با نرم‌افزارهای مشابه آن؛

 • آشنایی با کتابخانه‌ها و ابزار جانبی نرم‌افزار؛

 • ذهن تحلیلی و توانایی حل مسأله؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم به زبان ساده؛

 • مدیریت زمانی جلسات کلاس‎‌ها (به‌گونه‌‌ای که تدریس طی ساعات و جلسات از پیش تعیین شده کامل شود.)؛

 • دانش کافی از ریاضیات و تسلط بر محاسبات عددی مورد نیاز در مسائل مکانیک؛

تحصیلات مرتبط با نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک

مدرسان خصوصی نرم‌افزارهای تخصصی‌ مکانیک ممکن است از یکی از راه‎‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • مقطع کاردانی به بالا در یکی از زیرشاخه‎‌های رشته‌ی مکانیک مانند مکانیک خودرو، مکانیک سیالات، هوافضا، دریا، ماشین‌های ریلی، تأسیسات حرارتی و برودتی، نیروگاه، بیومکانیک، مکاترونیک، سیستم‌های انرژی، بایوسیستم؛

 • برخی نرم‌افزارها توسط متخصصان رشته‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که فارغ‌التحصیلان دیگر رشته‌های مهندسی مانند مواد، برق، عمران، رباتیک و غیره هم می‌توانند آن‌ها را آموزش دهند.

وظایف مورد انتظار از متخصص نرم افزارهای مهندسی مکانیک

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مدرس نرم‌افزارهای تخصصی مکانیک انتظار دارید:

 • معرفی نرم‌افزار مناسب برای اجرای پروژه‌ی مورد نظر؛

 • معرفی ابتدایی نرم‌افزار و نسخه‌های مختلف آن؛

 • آموزش شیوه‌ی دسترسی به نرم‌افزار (دانلود، خرید یا فعال‌سازی و به‌روزرسانی)؛

 • آموزش نصب نرم‌افزار و معرفی محیط کار و منوهای اصلی آن؛

 • طرح مسأله و تعریف پروژه‌ی‌ مناسب برای یادگیری و تمرین؛

 • آموزش شیوه‌های تحلیل داده‌ و پیاده‌سازی فرمول‌هایریاضیاتی در نرم‌افزارها؛

 • پیدا کردن خطاهایی که در نرم‌افزار رخ می‌دهد و آموزش روش رفع آن‌ها؛

 • آموزش شیوه‌ی ترسیم نقشه‌ها یا نمودارها و جداول در نرم‌افزار؛

 • ارائه‌ی دقیق برنامه‌ی زمان‌بندی و سرفصل دروس در طول یک دوره‌ی آموزش.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی مدرس نرم‌افزارهای تخصصی مکانیک تأثیرگذار است:

 • سطح فراگیرنده: تدریس نرم‌افزارها در سطح پیشرفته و برای اهداف تخصصی معمولاً گران‌تر از کلاس‌های مقدماتی آموزش نرم‌افزار است؛

 • محل برگزاری کلاس: این‌که مدرس پیش فرا‌گیرنده می‌رود یا از او میزبانی می‌کند و یا کلاس را به صورت آن‌لاین برگزار می‌کند بر میزان هزینه‌ی کلاس تأثیرگذار است؛ مثلاً اگر کلاس‌ در محل مدرس برگزار شود، معمولاً ارزان‌تر از حالتی‌‌ست که فراگیرنده به محل مدرس می‌رود. کلاس‌های آن‌لاین هم اغلب اگر برای مدرس موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی رفت‌وآمد شود ارزان‌تر خواهند بود؛

 • نوع نرم‌افزار:ممکن است هزینه‌ی آموزش نرم‌افزارهای مختلف با هم یکسان نباشد. مثلاً هزینه‌ی آموزش یک نرم‌افزار که برای کاربردی خیلی تخصصی که تنها در حوزه‌ای خاص به کار می‌رود یا نرم‌افزارهایی که تازه به بازار آمده‌ و افراد کم‌تری به آن‌ها تسلط دارند بیش‌تر از نرم‌افزارهای رایج است؛

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات:خصوصی، نیمه خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد فراگیرندگان در کلاس بیش‌تر باشد، هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش کاهش پیدا کند؛

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سابقه‌ی کاری مدرس در قیمت پیشنهادی او تأثیر دارد؛

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات:هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد؛

 • تخصص مدرس:اگر مدرس در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده باشد‌؛ مثلاً تنها در تدریس یک نرم‌افزار برای منظوری خاص به تبحر و شهرت رسیده باشد، قیمت پیشنهادی بالاتری خواهد داشت؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی:ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

 

 

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر تا حدودی با یک نرم‌افزارآشنایی دارید و می‌خواهید مهارت بیش‌تری در آن کسب کنید، حتماً پیش از شروع کلاس، میزان تسلطی که به نرم‌افزار دارید را با مدرس خود در میان بگذارید و هدف خود از شرکت در دوره‌ی آموزشی را به او بگویید. در غیر این صورت ممکن است وقتی سر کلاس حاضر می‌شوید توقعات‌تان برآورده نشود. مثلاً ممکن است مطالب و سرفصل‌ها برای شما خیلی ابتدایی و پیش‌پاافتاده به نظر برسد یا سطح آموزش بالاتر از سطح آشنایی شما با نرم‌افزار باشد.

 • بسیاری افراد متخصص، خیلی خوب با نرم‌افزارها کار می‌کنند و به بهترین نحو پروژه‌های مختلف را در نرم‌افزارها پیاده‌سازی می‌کنند. این افراد، به‌واسطه‌ی تجربه‌ی کار عملی، به بسیاری از ریزه‌کاری‌ها و میان‌برهای نرم‌افزاری آشنا هستند اما اگر تجربه‌ی تدریس نداشته باشند، ممکن است به خوبیِ یک معلم نتوانند مطالب را به شکلی ساده و منسجم به فراگیرنده انتقال دهند. از همین رو بهتر است مدرسانی را انتخاب کنید که هم تجربه‌ی کافی دارند و هم تجربه‌ی اجرای پروژه‌های عملی خوبی در سوابق کارشان وجود دارد.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مدرس نرم‌افزار استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش متخصص نرم افزارهای مهندسی مکانیک

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان متخصص نرم افزارهای مهندسی مکانیک

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"