×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

نرم افزارهای تخصصی مهندسی مواد

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

نرم افزارهای تخصصی مهندسی مواد

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ نرم افزارهای تخصصی مهندسی مواد

در جهان امروز شناخت خواص و ارتباط مواد با یک‌دیگر، نحوه‌ی استخراج و توزیع آن‌ها و از طرف دیگر انتخاب هوش‌مندانه‌ی مواد و طراحی و شکل‌دهی ترکیبات جدید، به دلایل بسیاری همچون مسائل زیست محیطی، اقتصادی و صنعتی، حائز اهمیت بسیاری است.

علم مواد یا مهندسی مواد [که ارتباطی با فرآیندهای تولید مواد مخدر ندارد] یکی از اصلی‌ترین رشته‌های مهندسی‌ست که در جهت پاسخ‌گویی به نیازهای روزافزون فن‌آوری‌های مواد، شکل گرفته است.با این‌‌که مهندسی مواد، یک علم نسبتاً جوان است و بیش‌ از صد سال از عمرش نمی‌گذرد، اما خیلی زود در دنیای صنعت جای‌گاه خود را پیدا کرده است. با نگاهی به تعدادنرم‌افزارهایی که در بخش‌های مختلف این علم منتشر و استفاده ‌می‌شوند، به‌خوبی می‌توان به اهمیت این رشته‌ی تحصیلی پی برد.

در این رشته که به دو شاخه‌ی کلی متالورژی و سرامیک بخش می‌شود، نرم‌افزارهای زیادی در جهت سهولت کار مهندسان وجود دارد. این نرم‌افزارها در گروه‌های مختلف در جهت شبیه‌سازی و بهينه‌سازي خواص فرآيندهای مختلف، پيش‌بيني عيوب، طراحی انواع قالب‌های ریخته‎‌گری، آنالیز تصاویر متالوگرافی و میکروسکوپی، ارزیابی خوردگی و موارد دیگر کاربرد دارند. تعداد زیاد نرم‌افزارهای مواد دست شما را در انتخاب بهترین آن‌ها باز می‌گذارد. با این حال، برای آن که اطلاعات دقیقی از هم‌خوانی نیاز خود و نرم‌افزار انتخابی پیدا کنید، احتمالاً مشاوره با یک مدرس نرم‌افزار بهترین روش است. در رشته‌ی مهندسی مواد انتخاب‌های بی‌شماری بین نرم‌افزارهای تخصصی این رشته وجود دارد، اما با انتخاب یک مدرس نرم‌افزار حرفه‌ای می‌توانید در هزینه و وقت خود صرفه‌جویی کنید.

یک مدرس خوب نرم‌افزارهای تخصصی مواد می‌تواند شما را در یافتن نرم‌افزارهای مورد نیازتان یاری کند. شاید اولین موردی که باید به یاد داشته باشید آن است که فردی را انتخاب کنید که خصوصیات و توانایی‌هایش کاملاً با نیازهای شما هم‌خوانی داشته باشد. بعد، مواردی مثل این که کدام‌یک از نرم‌افزارها را می‌خواهید یاد بگیرید یا نیازمند یادگیری چه تئوری‌هایی در رابطه با فهم نرم‌افزارها هستید هم می‌توانند معیارهای خوبی برای انتخاب یک مدرس خصوصی نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی مواد باشد.

مهارت‌های مورد نیاز متخصص نرم افزارهای مهندسی مواد

مهارت‎های مورد نیاز مدرس نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی مواد شامل موارد زیر است:

 • دانش کافی و به‌روز از رشته‌ی مواد (شاخه‌ها و گرایش‌ها)، متناسب با کاربرد نرم‌افزار مورد نظر؛

 • توانایی تعریف پروژه‌های کاربردی برای تمرین کار با نرم‌افزار؛

 • توانایی بهبود برنامه‌های ازپیش‌نوشته‌شده، پیدا کردن اشکالات و رفع خطاها؛

 • آشنایی کامل با تمام امکانات نرم‌افزار مورد نظر و آشنایی نسبی با نرم‌افزارهای مشابه آن؛

 • آشنایی با منابع کتابخانه‌‌ای و ابزار جانبی نرم‌افزار؛

 • تحلیل و توانایی بالای حل مسأله؛

 • فن بیان مطلوب و توانایی انتقال درست مفاهیم به زبان ساده؛

 • مدیریت زمانی جلسات کلاس‎‌ها (به‌گونه‌‌ای که تدریس طی ساعات و جلسات ازپیش‌تعیین‌شده کامل شود).

تحصیلات مرتبط با نرم افزارهای تخصصی مهندسی مواد

مدرسان خصوصی نرم‌افزارهای تخصصی‌ مهندسی مواد ممکن است از یکی از راه‎‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • کاردانی فنی مواد (متالورژی-ریخته‌گری)، گرایش‌های کارشناسی مهندسی مواد (متالورژی و سرامیک)، کارشناسی ارشد مواد و متالورژی و دکترای مهندسی مواد؛
 • برخی نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی مواد در رشته‌های دیگر هم کاربرد دارد، مانند نرم‌افزارهای آنالیز تصاویر میکروسکوپی و متالوگرافی که در علوم آزمایشگاهی و پزشکی هم استفاده می‌شوند. در نتیجه امکان دارد مدرسان این‌گونه نرم‌افزارها فارغ‌التحصیلان یا دانش‌جویان رشته‌های علوم آزمایش‌گاهی و پزشکی باشند.

وظایف مورد انتظار از متخصص نرم افزارهای مهندسی مواد

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک مدرس نرم‌افزارهای تخصصی مواد انتظار دارید:

 • معرفی نرم‌افزار مناسب برای اجرای پروژه‌ی مورد نظر؛

 • معرفی ابتدایی نرم‌افزار و نسخه‌های مختلف آن؛

 • آموزش شیوه‌ی دست‌رسی به نرم‌افزار (دانلود، خرید یا فعال‌سازی)؛

 • آموزش نصب نرم‌افزار و معرفی محیط کار و منوهای اصلی آن؛

 • طرح مسأله و تعریف پروژه‌ی مناسب برای یادگیری و تمرین؛

 • آموزش شیوه‌های تحلیل داده‌ و پیاده‌سازی فرمول‌های ریاضیاتی در نرم‌افزارها؛

 • عیب‌یابی و آموزش روش رفع آن‌ها؛

 • آموزش شیوه‎ی اتصال نرم‌افزار به سخت‌افزارهای مناسب و تبدیل مدل‌های مجازی به حقیقی؛

 • ارائه‌ی دقیق برنامه‌ی زمان‌بندی و سرفصل دروس در طول یک دوره‌ی آموزش.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت نرم افزارهای تخصصی مهندسی مواد

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی مدرس نرم‌افزارهای تخصصی مواد تأثیرگذار است:

 • سطح آموزش‌گیرنده: تدریس نرم‌افزارها در سطح پیش‌رفته و برای اهداف تخصصی معمولاً گران‌تر از کلاس‌های مقدماتی آموزش نرم‌افزار است؛

 • محل برگزاری کلاس: این که مدرس پیش آموزش‌گیرنده می‌رود یا از او میزبانی می‌کند و یا کلاس را به صورت آن‌لاین برگزار می‌کند بر میزان هزینه تأثیرگذار است؛ مثلاً اگر کلاس‌ها در محل مدرس برگزار شود معمولاً ارزان‌تر از حالتی‌‌ست که آموزش‌گیرنده به محل مدرس می‌رود. کلاس‌های آن‌لاین هم اغلب اگر برای مدرس موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی رفت‌وآمد شود ارزان‌تر خواهند بود؛

 • نوع نرم‌افزار: ممکن است هزینه‌ی آموزش نرم‌افزارهای مختلف با هم یک‌سان نباشد. مثلاً ممکن است هزینه‌ی آموزش یک نرم‌افزار که برای کاربردی کاملاً تخصصی و تنها در حوزه‌ای خاص به کار می‌رود یا نرم‌افزارهایی که تازه به بازار آمده‌‌اند و افراد کمتری به آن‌ها تسلط دارند، بیش‌تر از نرم‌افزارهای معمول‌تر و متداول‌تر باشد؛

 • نوع کلاس از نظر تعداد نفرات:خصوصی، نیمه خصوصی یا عمومی بودن جلسات کلاس بر قیمت آن تأثیر دارد. هرچه تعداد آموزش‌گیرندگان در کلاس بیش‌تر باشد، هزینه‌ی کم‌تری بر عهده‌ی هرکدام از آن‌ها خواهد بود؛ گرچه ممکن است با بیش‌تر شدن تعداد نفرات، کیفیت آموزش کاهش پیدا کند؛

 • سطح دانش و تجربه‌ی مدرس:سابقه‌ی کاری مدرس در قیمت پیشنهادی او تأثیر دارد؛

 • مدت زمان کلاس و تعداد جلسات: هرچه مدت زمان کلاس بیش‌تر باشد، هزینه طبیعتاً بالاتر است، اما ممکن است منجر به برگزاری تعداد جلسات کم‌تری شود که در بلندمدت می‌تواند به‌صرفه‌تر باشد؛

 • تخصص مدرس:اگر مدرس در یک حوزه‌‌ی مشخص فعالیت کرده باشد‌، مثلاً تنها در تدریس یک نرم‌افزار برای منظوری خاص (فرض کنید انتخاب هوش‌مندانه‌ی مواد با نرم‌افزار CES) به تبحر و شهرت رسیده باشد، قیمت پیش‌نهادی بالاتری خواهد داشت؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • اگر تا حدودی با یک نرم‌افزار آشنایی دارید و می‌خواهید مهارت بیشتری در آن کسب کنید، حتماً پیش از شروع کلاس، میزان تسلطی که به نرم‌افزار دارید را با مدرس خود در میان بگذارید و هدفتان از شرکت در دوره‌ی آموزشی را به او بگویید. در غیر این صورت ممکن است موضوع کلاس با توقعات شما یک‌سان نباشد. مثلاً ممکن است مطالب و سرفصل‌ها برای شما خیلی ابتدایی و پیش‌پاافتاده به نظر برسد یا سطح آموزش بالاتر از سطح آشنایی شما با نرم‌افزار باشد.

 • بسیاری افراد متخصص، خیلی خوب با نرم‌افزارها کار می‌کنند و به بهترین نحو پروژه‌های مختلف را در نرم‌افزارها پیاده‌سازی می‌کنند. این افراد، به‌واسطه‌ی تجربه‌ی کار عملی، به بسیاری از ریزه‌کاری‌ها و میان‌برهای نرم‌افزاری آشنا هستند، اما اگر تجربه‌ی تدریس نداشته باشند، ممکن است به خوبی یک معلم نتوانند مطالب را به شکلی ساده و منسجم به آموزش‌گیرنده انتقال دهند. به همین دلیل، بهتر است مدرسی را انتخاب کنید که هم تجربه‌ی کافی دارد و هم تجربه‌ی اجرای پروژه‌های عملی خوبی در سوابق کارش وجود دارد.

 • اغلب افراد (حتی سایت‌های ظاهراً معتبر و تخصصی) اصطلاحات «متالوژی» و «متالورژی» را به‌جای یک‌دیگر به‌کار می‌برند، تا جایی که بسیاری از افراد آن‌ها را با یک‌دیگر مترادف در نظر می‌گیرند و دیگران آن‌ها را دو مفهوم متفاوت می‌دانند. به‌طور ساده و خلاصه، تفاوت این دو اصطلاح آن است که «متالورژی» وجود دارد، اما «متالوژی» وجود ندارد و احتمالاً حاصل یک اشتباه تلفظی باشد. به عبارت دیگر شاید به این دلیل که تلفظ متالوژی ساده‌تر بوده به‌جای متالورژی به‌کار رفته است.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت مدرس نرم‌افزار استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

 

ثبت رایگان سفارش متخصص نرم افزارهای مهندسی مواد

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان متخصص نرم افزارهای مهندسی مواد

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"