×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

تعمیر اجاق گاز

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

تعمیر اجاق گاز

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ تعمیر اجاق گاز

آیا به علائم هشداردهنده‌ای که خرابی و یا عدم ایمنی اجاق‌گاز منزل‌تان را نشان می‌دهندآگاهید؟ بله اگر بعضی از مشعل‌های اجاق روشن نشوند، فندک اجاق از کار بیفتد، یا میزان حرارت فر کافی نباشد، خیلی زود متوجه می‌شوید که به یک تعمیرکار احتیاج دارید. گاهی هم بعد از مدتی که از یک اجاق‌گاز استفاده کرده‌اید، شعله‌‌ها دیگر مانند روز اول تنظیم نمی‌شوند و تنها در دو حالت خاموش و شعله‌ی خیلی بلند عمل می‌کنند - که در این صورت یا باید زمان زیادی برای پختن مواد غذایی منتظر بمانید و یا به غذای سوخته و ته‌گرفته عادت کنید. نشانه‌های دیگری نیز برای تشخیص عمل‌کرد درست اجاق‌گازها وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنید.

نخست این‌که، به صورت طبیعی، شعله‌ی اجاق باید آبی‌رنگ باشد. اگر نوک مشعل به رنگ زرد یا نارنجی می‌سوزد، حتماً مخلوط‌کن گاز از تنظیم خارج شده است. هم‌چنین اگر هنگام پخت‌وپز متوجه شوید که شعله وزش دارد و صدا می‌دهد، احتمالاً میزان هوای مخلوط شده با گاز بیش‌تر از حد مجاز شده است. از طرف دیگر، اگر میزان گاز مخلوطی از حد مجاز بیش‌تر شده باشد، شعله هنگام سوختن دود می‌کند. در صورت بروز هر کدام از این موارد هرچه زودتر یک تعمیرکار حرفه‌ای پیدا کنید و از ایمنی و سلامت اجاق‌گاز خود مطمئن شوید.

مهم‌ترین نکته‌ای که درباره‌ی تمام لوازم گازسوز باید مورد توجه قرار گیرد، اطمینان از عدم نشت گاز از لوله‌هاست. اجاق‌گازهایی که به ترموکوپل حرارتی مجهزند، از این نظر ایمنی بالاتری دارند. در این گونه اجاق‌ها، در صورتی که شعله خاموش شود، جریان گاز به صورت خودکار قطع خواهد شد. برای به حداقل رساندن خطر، بهتر است هر از چند گاه از یک حرفه‌ای بخواهید که اتصالات و بست‌های شیر گاز را بازرسی کند و هم‌چنین از سلامت ترموکوپل اجاق گاز خود مطمئن شوید.

در اینکارنت می‌توانید تعمیرکاران حرفه‌ای اجاق‌گاز را پیدا کنید و با رفع به موقع ایرادات از بروز حوادث پیش‌گیری نمایید. حرفه‌ای‌هایی که کار نصب، بازرسی و تعمیرات اجاق گاز را انجام می‌دهند، با انواع اجاق‌های رومیزی، برقی، هالوژنی، گریل‌ها، فرها و کشوهای گرم‌کننده آشنا هستند. آن‌ها می‌توانند در انتخاب لوله‌کشی مناسب برای گاز، تعمیر خرابی‌های فنی، یا تعویض شیشه‌‌های شکسته‌ی فر و شعله‌پخش‌کن‌های فرسوده به شما خدمات بدهند و حتی برای اطمینان شما خدمات‌شان را گارانتی کنند.

مهارت‌های مورد نیاز تعمیرکار اجاق گاز

مهارت‌های مورد نیاز یک تعمیرکار اجاق گاز شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل با اصول کار لوازم گازسوز خانگی و اصول ایمنی کار با آن‌ها مانند طول مجاز شیلنگ گاز و تکنیک‌های تست نشت گاز؛

 • آشنایی کامل با ساختار و تجهیزات انواع اجاق گاز مانند پیلوت، مخلوط کن، ترموستات، صفحه دیجیتال و غیره؛

 • آشنایی کامل با تایمر، سنسور دما، صفحه کلید و دیگر قطعات الکترونیکی در برد کنترل اجاق‌گازهای جدید؛

 • آشنایی کامل با عیوب رایج در اجاق‎گازها و توانایی رفع اشکالات فنی، تعمیر قطعات یا تعویض برد؛

 • آشنایی کامل با انواع تجهیزات مکانیکی مانند درب شیشه‌ای فر، شیرها، شعله‌ پخش‌کن و توانایی تعویض آن‌ها؛

 • آشنایی کامل با برندهای مختلف و تفاوت‌ طرزکار، کیفیت و قیمت آن‌ها؛

 • سرعت عمل، نظم، امانت‌داری و اعتمادپذیری.

تحصیلات مرتبط با تعمیر اجاق گاز

تعمیرکاران اجاق گاز ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل مقطع دیپلم از هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای و کاردانش در رشته‌ی تأسیسات؛

 • فارغ‌التحصیل مقطع کاردانی و کارشناسی رشته‌ی تأسیسات؛

 • فارغ‌التحصیل دوره‌های آموزش تعمیرات در مؤسسات آموزشی فنی‌حرفه‌ای یا آزاد که زیر نظر سازمان فنی حرفه‌ای برگزار می‌شود.

وظایف مورد انتظار از تعمیرکار اجاق گاز

احتمالاً برخی از وظایف زیر را یک تعمیرکار اجاق گاز انتظار دارید:

 • مشاهده‌ی نقاط مختلف ساختمان و بررسی و انتخاب مکان مناسب برای نصب ایمن اجاق گاز؛

 • نصب اجاق و انجام لوله‌کشی گاز یا کابل‌کشی‌ برق برای راه‌اندازی آن؛

 • بازرسی اتصالات و بست‌های مربوط به لوله‌های گاز؛

 • تعویض شیشه‌های شکسته‌ی فر، یا قطعات آسیب‌دیده و فرسوده‌ی قدیمی مانند کنترل مشعل، شعله‌پخش‌کن یا فندک؛

 • عیب‌یابی و تخمین هزینه‌ی تعمیر یا تعویض قطعات و سپس اعلام آن به مشتری پیش از انجام کار؛

 • گارانتی خدمات و تجهیزات اجاق گاز؛

 • حضور به موقع و مدیریت زمان در انجام سرویس و تعمیرات.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت تعمیر اجاق گاز

موارد زیر در قیمت پیش‌نهادی تعمیرکار اجاق گاز دخیل است:

 • مدت زمان کار:برخی عیوب فنی ساده و رایج هستند و تعمیرکار می‌تواند به‌سرعت آن‌ها را پیدا کرده و رفع نماید، اما اگر اجاق گاز شما به صرف زمان زیادی برای عیب‌یابی نیاز داشته باشد، هزینه‌ی تعمیر آن بالاتر خواهد رفت؛

 • نوع خدمات:هزینه‌ی هر کدام از خدمات مربوط به اجاق گاز مانند: نصب، تعمیر و تعویض قطعات با هم متفاوت است. اما نصب اولیه معمولاً جزء خدمات رایگان پس از فروش است؛

 • نوع دستگاه: معمولاً هرچه اجاق گاز بزرگ‌تر، گران‌تر و پیچیده‌تر باشد، هزینه‌ی تعمیرات آن نیز بیش‌تر است؛

 • قطعات تعویضی:معمولاً تهیه‌ی تجهیزات جانبی یا قطعات خرابی که باید تعویض شوند، به عهده‌ی خود تعمیرکار است، اما هزینه‌ی آن به صورت جداگانه محاسبه می‌شود؛

 • زمان تحویل:در بازار تعمیرات انجام هر کار، زمان تقریباً استانداردی دارد. اما اگر محدودیت زمانی داشته باشید و بخواهید اجاق گاز شما در زمان کوتاهی تعمیر شود، باید هزینه‌ی بیش‌تری بپردازید؛

 • رفت‌وآمد: هزینه‌ی رفت‌وآمد تعمیرکار به منزل شما به طور جداگانه محاسبه می‌شود؛

 • مکان جغرافیایی: ممکن است قیمت خدمات نصب و تعمیرات اجاق گاز در شهرهای مختلف متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • اجاق گاز تعمیر شده‌ی خود را همان ابتدا و در حضور تعمیرکار امتحان کنید تا از رفع ایراد آن مطمئن شوید. هم‌چنین از آن‌جا که ممکن است گاهی باز و بسته کردن دستگاه‌ها به طور تصادفی موجب آسیب دیدن دیگر اجزاء آن‌ها شده باشد، لازم است هنگام تحویل، نه تنها بخش معیوب اولیه، بلکه عمل‌کرد کل دستگاه را بررسی کنید تا در صورت وجود هرگونه اشکال تعمیرکار متوجه شده و مسؤولیت آن را به عهده بگیرد.

 • وقتی اجاق گاز خود را به تعمیرکار تحویل می‌دهید، رسید دریافت کنید.

 • در صورت استشمام بوی گاز، فوراً شیر گاز را ببندید و از روشن کردن لامپ، کبریت و فندک خودداری کنید. فیوز اصلی برق را نیز قطع کنید و با یک بازرس یا تعمیرکار گاز تماس بگیرید و کمک بخواهید.

 • برای آزمایش و بازرسی اتصالات وسایل گازسوز می‌توانید از کف صابون استفاده کنید، اما هرگز از شعله‌ی کبریت استفاده نکنید.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت تعمیرکار اجاق گاز استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش تعمیرکار اجاق گاز

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان تعمیرکار اجاق گاز

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"