×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

ویراستاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

ویراستاری

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ ویراستاری

درست‌نویسی، مرتب‌نویسی و رعایت آیین نگارش استاندارد همیشه یکی از دغدغه‌های افرادی بوده است که به نوعی «مالکان تجاری» آثار نوشتاری هستند. بخشی از درگیری ذهنی ناشران، مدیران مسؤول، [کامای این‌جا اضافیه. ویراستار] و سردبیران مجلات و روزنامه‌ها، گردآورندگان آثار ادبی و پژوهش‌گرانی که هم‌زمان چند نویسنده و کاتب در خدمت خود دارند، و صد البته مشتریان ترجمه این است که متن‌هایی تحویل بگیرند که از نظر معنایی، شیوایی، نگارشی، املایی و تایپی کاملاً درست و به قاعده [«به‌قاعده» درسته؛ چون این‌جا به‌عنوان یک صفت به‌کار می‌ره، باید بین دو جزء این کلمه نیم‌فاصله بذاریم. ویراستار] باشد. راه‌حل این دغدغه و نگرانی، عموماً استفاده از خدمات یک ویراستار حرفه‌ای‌ست.

برخلاف تصور عامه، یک ویراستار نه‌تنها صرفاً [روی «صرفاً» تأکید کنید لطفاً. ویراستار] از راه تجربه به مهارت‌های لازم برای این حرفه دست پیدا نمی‌کند، بلکه کارش هم پول درآوردن از راه خوردن و خوابیدن و خواندن و لذت بردن نیست. یک ویراستار باید علاوه بر دانش کافی در مورد واژگان، ساختار و قواعد زبان فارسی، و [«هم‌چنین» اضافه شود] دانش معناشناسی و منظورشناسی زبان، باید سبک‌های نگارش، سبک‌های ادبی، تا حد زیادی تاریخ زبان فارسی و تاریخ ادبیات، و نثر رسمی و علمی امروزی را هم بشناسد. در کنار تمام این دانش‌ها، بسیاری از ویراستاران حداقل یک زبان خارجی را نیز بلد هستند و می‌توانند متن‌های ترجمه‌شده را نیز هم ویراستاری دستوری کنند [«کنند» اول این‌جا اضافیه. ویراستار] و هم ویراستاری معنایی کنند.

ویراستاران حرفه‌ای باید ریزبینی و دقت کافی (و البته جشم [«چشم» . ویراستار] حساس) برای مشاهده و پیدا کردن غلط‌های املایی، تایپی، نگارشی، و سجاوندی داشته باشند، و با مفاهیم پاراگراف‌بندی، صفحه‌آرایی و ویرایش علمی آشنا باشند.

در اینکارنت می‌توانید مطابق با نیازهای متن خود ویراستاران حرفه‌ای را پیدا [«کنید». ویراستار] و به خدمت بگیرید.

مهارت‌های مورد نیاز ویراستار

مهارت‎های مورد نیاز یک ویراستار شامل موارد زیر است:

 • تسلط کامل بر زبان فارسی و اصول آیین نگارش

 • تسلط بر سبک‌های نگارش و تحلیل ادبی

 • تسلط بر نظریه‌های زبان‌شناسی و قواعد نظام خطی

 • توانایی کار به‌صورت انفرادی و بدون تحرک جسمانی

تحصیلات مرتبط با ویراستاری

ویراستاران ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی تا دکترای ادبیات فارسی

 • فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی تا دکترای زبان‌شناسی

 • فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی تا دکترای هریک از زبان‌های خارجی

 • ممکن است فارغ‌التحصیل دیگر رشته‌ها‌ باشند اما دوره‌های ویراستاری را در آموزشگاه‌های مربوطه گذرانده و پس از آن به‌‌صورت تجربی به گسترش مهارت‌های ویراستاری تا سطح آمادگی حرفه‌ای پرداخته باشند.

وظایف مورد انتظار از ویراستار

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک ویراستار انتظار دارید:

 • تصحیح نشانه‌گذاری‌ها و علائم سجاوندی؛

 • تصحیح نمایه‌ها، جدول‌ها، تصاویر و موارد مشابه؛

 • اصلاح غلط‌های املایی؛

 • یک‌دست کردن سبک نوشتاری و شیوه‌ی نگارش نام‌های خاص؛

 • آموزش سبک‌های متفاوت نوشتاری و سبک‌های مختلف ادبی؛

 • کوتاه کردن جملات طولانی و روان‌سازی جملات غیرشیوا؛

 • مقابله متن با اصلی (در صورت ترجمه یا تصحیح متون کلاسیک)؛

 • اضافه کردن مطالب جاافتاده در پانوشت‌ها، فهرست مطالب یا فهرست منابع.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت ویراستاری

موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی ویراستار تأثیرگذار است:

 • تعداد کلمات: عموماً استانداردترین معیاری که برای قیمت‌دهی بین ویراستاران وجود دارد، پیش‌نهاد قیمت به‌ازای هر کلمه است. معمولاً این قیمت (بسته به معیارهای بعدی) حدود 40 تا 160 ریال است؛

 • تعداد صفحات:برخی از ویراستاران ترجیح می‌دهند پیش‌نهاد قیمت را بر اساس تعداد صفحات بدهند؛ به این معنا که هر صفحه را حاوی تعداد مشخصی از کلمات (معمولاً تعداد استاندارد 250 یا 300 کلمه) در نظر می‌گیرند و سپس به‌ازای هر صفحه قیمت ثابتی پیش‌نهاد دهند. معمولاً این قیمت (بسته به معیارهای بعدی) حدود 12,000 تا 50,000 ریال است؛

 • سطح متن:هرچه سطح متن پیچیده‌تر و علمی‌تر باشد قیمت پیش‌نهادی ویراستار به‌ازای هر کلمه یا صفحه بیش‌تر خواهد بود؛

 • نوع و سطح ویراستاری: بسته به این که برای متن خود نیاز به ویراستاری فنی (تصحیح غلط‌های املایی، تایپی و سجاوندی)، نگارشی (یک‌دست کردن زبان، ابهام‌زدایی، ساده کردن و روان کردن جملات و موارد مشابه) یا محتوایی (تغییر سبک یا محتوای متن برای حذف عبارت‌ها و مطالب غیرضروری یا غیرعلمی) داشته باشید، قیمت پیش‌نهادی ویراستار متفاوت خواهد بود؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است در شهرهای مختلف سطح قیمت متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • ویراستاران مختلف ممکن است معیارهای متفاوتی برای پیش‌نهاد قیمت داشته باشند، علاوه بر قیمت به‌ازای هر کلمه یا صفحه حتی ممکن است بر اساس ساعت کار نیز به شما قیمت بدهند. با وجود این که معیارهای هر فرد کاملاً به تجربه‌ی او وابسته است و می‌تواند درست و اصولی هم باشد، اما توصیه می‌کنیم برای این که خیال‌تان بابت پولی که می‌پردازید راحت‌تر باشد، تا جایی که می‌توانید قیمت‌دهی بر اساس کمّی‌ترین معیار (تعداد کلمات) را از ویراستار بخواهید.

 • نام، تجربه و آوازه‌ی ویراستار عموماً (به‌ویژه برای ویراستاری کتاب) ممکن است بر قیمت پیش‌نهادی یا زمان پیش‌نهادی او برای تحویل پروژه تأثیر داشته باشد؛ اما شهرت و مقبولیت فرد لزوماً به‌معنای تحویل پروژه به بهترین کیفیت نیست. تلاش کنید پیش از نام، به کیفیت کارهای انجام‌شده‌ی فرد توجه کنید.

 • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت ویراستار استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

ثبت رایگان سفارش ویراستار

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان ویراستار

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"