×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

تحقیقات بازار

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

تحقیقات بازار

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ تحقیقات بازار

برای ایجاد آتش به سه عنصر ماده‌ی سوختنی و اکسیژن و البته جرقه یا گرما نیاز است؛

به همین ترتیب، برای موفقیت یک شرکت یا سازمان هم به سه عنصر نیاز است: محصول یا خدمت، مشتری، و البته اطلاعات در مورد مشتری و نیازهای او به آن محصول یا خدمت خاص. تمام سازمان‌ها (چه کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی، چه شرکت‌های خصوصی و استارت‌آپ‌ها و یا حتی ادارات دولتی و سازمان‌های مدیریتی) برای توفیق و دوام بیش‌تر در بازار نیازمند آن هستند که مشتریان و رقبای خود را بهتر بشناسند و بتوانند به‌صورت مداوم مزیت‌های رقابتی خود را با نیازهای بازار هدف سازگار و به‌روزرسانی کنند. به‌عبارت‌دیگر، ضلع سوم این مثلث را «تحقیقات بازار» تشکیل می‌دهد.

وظیفه‌ی کارشناس تحقیقات بازار، جمع‌آوری، تحلیل، طبقه‌بندی و تفسیر اطلاعات محصول یا خدمت ارائه‌شده، بر اساس گزارش‌های بخش‌های مختلف سازمان است. این اطلاعات می‌توانند شامل ویژگی‌های مشتریان، تجربه‌ها و عادت‌های زندگی و به‌ویژه عادت‌های مصرف آن‌ها، نیازهای بازار هدف و هم‌چنین خصوصیات شرکت‌های رقیب در بازار باشند.­­ تیم تحقیقات بازار بر پروژه‌های راه‌بردی و بسیار مؤثر برای جذب حداکثری و دائمی مشتریان به دریافت محصول/خدمت کار می‌کنند. این تحقیقات می‌توانند به تیم مدیریت و تدوین برنامه‌های بازاریابی برای تعیین استراتژی محتوا، به حداکثر رساندن جذب مشتریان، و تحلیل داده‌ها برای پیش‌بینی و درک تجارب آینده‌ی مشتریان و تطابق با نیازهای آن‌ها در آینده کمک کنند.

روش‌هایی که کارشناسان تحقیقات بازار برای انجام تحقیقات به‌کار می‌گیرند، اصولاً با روش‌های جمع‌آوری داده‌های تحقیقی رشته‌های دیگر تفاوت خاصی ندارند: ارسال پرسش‌نامه از طریق ایمیل یا پست، مصاحبه‌ی حضوری یا تلفنی با کاربران و مشتریان، و مواردی از این قبیل است؛ اما انتخاب یا تولید این پرسش‌نامه‌ها یا آیتم‌های مصاحبه نیاز به تخصص ویژه در بازاریابی و شناخت بازار دارد که باعث می‌شود مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها کار تحقیقات بازار را به افراد متخصص این حوزه بسپارند.

در اینکارنت می‌توانید مناسب‌ترین کارشناسان تحقیقات بازار را پیدا کنید و از آن‌ها برای کار خود مشاوره بگیرید.

مهارت‌های مورد نیاز کارشناس تحقیقات بازار

مهارت‎های موردنیاز یک کارشناس تحقیقات بازار شامل موارد زیر است:

 • تسلط بر مهارت‌های کار با کامپیوتر و کار با پایگاه داده؛

 • توانایی ایجاد ارتباطات مکتوب و شفاهی و روابط عمومی بالا؛

 • توانایی تشخیص مشتریان بالقوه و نیازهای واقعی آنان؛

 • داشتن دانش فروش؛

 • تسلط بر روش‌های تحقیق موردی و میدانی؛

 • توانایی انجام چند کار هم‌زمان و انجام کارها در زمان تعیین‌شده.

تحصیلات مرتبط با تحقیقات بازار

کارشناسان تحقیقات بازاریابی ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی به بالا در رشته‌های مدیریت (به‌خصوص مدیریت بازرگانی)؛

 • فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی به بالا در رشته‌های علوم اجتماعی؛

 • ممکن است فارغ‌التحصیل دیگر رشته‌ها‌ باشند اما به‌‌صورت تجربی به گسترش مهارت‌های تحقیقاتی خود در حوزه‌ی بازاریابی تا سطح آمادگی حرفه‌ای پرداخته باشند، یا دوره‌های بازاریابی را در آموزش‌گاه‌ها یا مراکز مربوطه گذرانده باشند.

وظایف مورد انتظار از کارشناس تحقیقات بازار

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از یک کارشناس تحقیقات بازاریابی انتظار دارید:

 • کمک و هم‌راهی در بهبود و توسعه‌ی طرح‌های بازاریابی؛

 • دنبال کردن و تحلیل ترندهای بازاریابی و فروش، و تدوین گزارش‌های پیش‌بینی داده‌ها برای سنجش اثربخشی برنامه‌های سازمان؛

 • انجام تحقیقات در مورد شرایط مختلف بازار در حوزه‌های خاص، و تحلیل ترجیحات مشتری برای به‌دست آوردن میزان فروش بالقوه‌ی یک محصول یا سرویس؛

 • جمع‌آوری داده‌های میزان فروش رقبا و هم‌چنین میزان فروش قبلی شرکت خود برای تحلیل قیمت‌ها و شیوه‌های مناسب توزیع.

  معیارهای تأثیرگذار بر قیمت تحقیقات بازار

  موارد زیر بر قیمت پیش‌نهادی کارشناس تحقیقات بازار تأثیرگذار است:

  • تجربه و سطح کار: هرچه تجربه و سطح کار یک متخصص تحقیقات بازاریابی بیش‌تر و بالا‌تر باشد قیمت پیش‌نهادی او بیش‌تر است.

  • نوع کسب‌و‌کار: هرچه کسب‌و‌کار گسترده‌تر باشد ممکن است دست‌مزد کارشناس تحقیقات را افزایش دهد.

  نکته‌ها و هشدارها

  • اگر از بین حرفه‌ای‌های اینکارنت کارشناس تحقیقات بازاریابی استخدام می‌کنید، حتماً از مطابقت هویت او با عکس و مشخصات نمایه‌اش در سایت مطمئن شوید.

  ثبت رایگان سفارش کارشناس تحقیقات بازار

  شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

  ثبت نام به عنوان کارشناس تحقیقات بازار

  شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

  اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

  برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

  slogan-description-picture
  slogan-description-picture
  slogan-description-picture

  برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

  slogan-description-picture
  slogan-description-picture
  slogan-description-picture"