×ورودثبت‌نامثبت‌نام متخصص

قالی شویی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

قالی شویی

خودتان یاد بگیرید یا کار را به یک متخصص سفارش دهید.

درباره‌ قالی شویی

آیا (به‌راستی) کسی هست که در ایران و خانه‌های ایرانی زندگی کرده باشد، اما اضطراب ریختن چای روی فرش را تجربه نکرده باشد؟ بسیاری از ما – دست‌کم یک بار در زندگی‌مان - تمام راه‌کارهای کودکانه برای کندن آدامس چسبیده به فرش، یا از بین بردن اثر سوختگی فرش با سیگار، را امتحان کرده‌ایم. اصلاً ما ایرانیان آن‌قدر تمام جاهای خانه، از هال و پذیرایی گرفته تا اتاق‌‌خواب و اتاق‌کار و حتی گاهی آشپزخانه‌هامان را با انواع و اقسام فرش‌ها و گلیم‌ها و کناره‌ها می‌پوشانیم، که احتمال کثیف شدن آن‌ها، گاهی از احتمال آلودگی هوای تهران هم بیش‌تر است.

به‌هرحال ما عاشق نقش و نگار قالی‌ها هستیم و با مدرن شدن سبک زندگی و مینیمال شدن چیدمان خانه‌ها هم از فرش‌ها و گلیم‌ها دل نمی‌کنیم. اما خوش‌بختانه امروز راه‌کارهای عملی برای رفع لکه‌های اجتناب ناپذیر فرش‌ها، در دست حرفه‌ای‌های حوزه‌ی قالی‌شویی‌ست که می‌توانیم به سادگی آن‌ها را پیدا کنیم و با خیال آسوده، فرش‌های ارزش‌مندمان را برای شست‌وشو به آن‌ها بسپاریم. کسانی که جنس و بافت فرش‌ها را خوب می‌شناسند و می‌دانند برای رفع هر لکه‌ای، چه شوینده و چه شیوه‌ای از شست‌شو مناسب‌تر است.

دیگر نیاز نیست با مصرف مقدار زیادی آب، قالی‌ها را در حیاط و پشت‌بام خانه بشویید و تازه بعد از خستگی بسیار از فرایند سخت شستن و خشک‌کردن قالی در آفتاب، با تعجب متوجه به‌هم ریختگی رنگ فرش‌ زیبای دست‌باف یا ابریشمی‌تان شوید. حتی اگر نیاز به شست‌وشوی فرش‌های ماشینی یا روفرشی‌ها و موکت‌های نه‌چندان قیمیتی دارید، بهتر است آن‌ها را به افراد و شرکت‌های متخصص قالی‌شویی بسپارید. چرا که این متخصصان، با بهره‌گیری از ماشین‌آلات تمام مکانیزه‌ی قالی‌شویی، برای شست‌وشو و خشک‌کردن فرش‌ها -با حداقل آب مصرفی- و هم‌چنین با استفاده از شوینده‌های مرغوب و استاندارد، پاکیزگی، سلامت و طول عمر فرش شما را تضمین می‌کنند.

به‌علاوه بسیاری از این شرکت‌ها کار حمل و نقل، ترمیم و تعمیرات فرش را هم به عهده می‌گیرند و درباره‌ی نحوه‌ی نگه‌داری، جارو کشیدنِ صحیح، یا پاک‌سازی فرش در خانه هم به شما مشاوره می‌دهند.

در اینکارنت می‌توانید متخصصان قالی‌شویی را پیدا کرده و با اعتماد کار شست‌شوی فرش‌هاتان را به آن‌ها محول کنید.

مهارت‌های مورد نیاز متخصص قالی‌شویی

مهارت‌های مورد نیاز متخصصان قالی‌شویی شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل با الیاف، رنگ‌ها و بافت‌ انواع فرش و قالی؛

 • آشنایی کامل با نحوه‌ی مراقبت از فرش و روش‌های ترمیم آن مانند ریشه زنی و رفوگری؛

 • آشنایی با اهمیت و شیوه‌ی پیدا کردن خواب فرش و جارو کشیدن در جهت آن؛

 • آشنایی کامل با لکه‌های آشکار و پنهان رایج در فرش‌ها و شناخت حلال‌ها و مواد شیمیایی شوینده‌ مناسب الیاف مختلف؛

 • آشنایی کامل با انواع ماشین‌آلات صنعتی قالی‌شویی مانند دستگاه‌های خاک‌گیر، دستگاه اسپری شوینده یا ماشین خشک‌شویی و اتوکشی فرش.

تحصیلات مرتبط با قالی شویی

متخصصان قالی‌شویی ممکن است از یکی از راه‌های زیر به این مهارت‌ها دست پیدا کرده باشند:

 • متخصصان این حوزه، مهارت‌های قالی‌شویی و رفوگری را اغلب تجربی کسب می‌کنند و برای اخذ مجوز در کلاس‌های اتاق اصناف شرکت می‌کنند.

وظایف مورد انتظار از متخصص قالی‌شویی

احتمالاً برخی از وظایف زیر را از متخصصان و شرکت‌های قالی‌شویی انتظار دارید:

 • شست‌وشوی کامل انواع فرش دست‌باف، ماشینی، عتیقه، یا موکتها و روفرشی‌ها؛

 • رفع لکه‌های فرش؛

 • رفع جای سوختگی؛

 • ریشه‌زنی و رفوی فرش؛

 • حمل و نقل فرش پیش و پس از شست‌شو و ترمیم؛

 • مشاوره درباره‌ی چگونگی شست‌شو در منزل.

معیارهای تأثیرگذار بر قیمت قالی شویی

موارد زیر در قیمت پیشنهادی متخصصان و شرکت‌های قالی‌شویی دخیل است:

 • ابعاد فرش: هرچه فرش بزرگ‌تر باشد، هزینه‌ی شست‌وشوی آن بیش‌تر است؛

 • نوع فرش: هزینه‌ی شست‌وشوی فرش‌های دست‌باف و قیمتی بیش‌تر از فرش‌های ماشینی است. هم‌چنین، هزینه‌ی شست‌وشوی روفرشی‌ها و موکت‌های پرزدار از موکت‌های معمولی بیش‌تر است؛

 • نوع خدمات: هزینه‌ی خاک‌گیری، موگیری، لکه گیری و شست‌وشو با مواد آنتی‌باکتریال و ضد قارچ با هم متفاوت است؛

 • حمل ونقل: اگر جابه‌جایی فرش از محل شما تا کارگاه قالی‌شویی و بازگرداندن آن به عهده‌‌ی متخصصان باشد، بسته به مسافت جابه‌جایی هزینه‌ی بیش‌تری دریافت می‌کنند؛

 • محدوده‌ی جغرافیایی: ممکن است قیمت قالی‌شویی در شهرهای مختلف متفاوت باشد.

نکته‌ها و هشدارها

 • برای پیدا کردن قالی‌شویی‌های معتبر، می‌توانید از ۱۱۸ شماره‌ی  نزدیک‌ترین قالی‌شویی به محل اقامت‌تان را بگیرید. از آن‌جاکه شرکت‌ها برای ثبت شماره‌ی خود در سامانه‌ی ۱۱۸ نیازمند تأییدیه اتحادیه‌ی صنفی خود هستند، تمامی شماره‌هایی که این سامانه به شما می‌دهد، معتبر است.

 • وقتی خودرویی برای تحویل گرفتن فرش شما می‌آید، حتماً کارت شناسایی شرکت را بخواهید و هرگز به افراد غیرمجاز اعتماد نکنید. روش تشخیص معتبر بودن کارت را از شرکت بپرسید یا در سایت آن‌ها بخوانید.

 • وقتی فرش شسته‌شده‌ را تحویل می‌گیرید، حتماً آن را جلوی کارشناس باز کنید تا اگر اشکالی وجود دارد، همان وقت آن را به مسؤولان شرکت گوشزد کنید. هم‌چنین اگر فرش شما آسیب دیده باشد، می‌توانید از شرکت یا اتحادیه‌ی صنفی خسارت بگیرید.

ثبت رایگان سفارش متخصص قالی‌شویی

شما می‌توانید در صورت نیاز از طریق اینکارنت یک متخصص برای انجام پروژه‌ی مورد نظر خود استخدام کنید. بدین منظور، اینکارنت با طرح چند سؤال سعی بر آن دارد که تعریف پروژه‌ها در چهارچوب استاندارد و بر اساس معیارهای تاثیرگذار صورت گیرد. در صورت صبوری و پاسخ دقیق به سؤالات، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد از طرف مناسبترین متخصص‌ها خواهید داشت.

ثبت نام به عنوان متخصص قالی‌شویی

شما می‌توانید در صورت داشتن هر تخصصی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، و در صورت نیاز، کسب‌وکار خود را به‌صورت آن‌لاین گسترش دهید.

اینکارنت چگونه کار می‌کند؟

برای مشتریان:اینکارنت، به‌سرعت و راحتی شما را به متخصصان حرفه‌ای معرفی می‌کند تا کارهایی که از پس‌شان بر نمی‌آیید را به آ‌ن‌ها بسپارید. بعد از ثبت‌نام در سایت، می‌توانید در قسمت جست‌وجو، کلمه‌ی کلیدی مربوط به پروژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید. اینکارنت صفحه‌ی اطلاعات و ثبت سفارش مربوط به آن تخصص را در اختیار شما قرار دهد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture

برای متخصصان:با ثبت‌نام در اینکارنت می‌توانید مشتریان را به خود جذب کنید و تخصص خود، محدوده‌ی جغرافیایی، زمان دردسترس بودن و پروژه‌هایی که قادر به انجام‌شان هستید را تعریف کنید. پروفایل اینکارنتی شما به‌عنوان رزومه‌ی شما عمل می‌کند و نظرات مثبت کاربران، شانس شما را برای دریافت پروژه‌های بیش‌تر، بالا خواهد برد.

slogan-description-picture
slogan-description-picture
slogan-description-picture"